Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 30 Ağustos 2009, Pazar 12:40
banner

Vericilerle ilgili kapsamlı çalışma başlatıldı

Vericilerle ilgili kapsamlı çalışma başlatıldı

Ülkemizdeki televizyon, radyo, telsiz ve GSM vericilerinin elektromanyetik alan şiddeti ölçümlerinin dünyada kabul edilen değerlerin çok altında olduğu açıklandı.

 

Paylaş  
40
82
38
0

Son yıllarda ihmal edilen temel sağlık konularından biri olarak sıklıkla gündeme gelen vericiler Sağlık Bakanlığı tarafından mercek altına alındı.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif’in talimatıyla  harekete geçen Devlet Laboratuarı Dairesi,  TC Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile işbirliği başlattı.

Bu çerçevede BTK’na bağlı Spektrum İzleme ve Denetleme Daire Başkanlığı’ndan gelen 2 uzman 21 – 23 Temmuz arasında Selvili Tepe, Kantara, Yeni İskele ve BRTK Lefkoşa Merkez Binası civarında elektromanyetik alan şiddeti ölçümleri yaptırdı. Uzmanlar tarafından yürütülen ölçüm çalışmaları sonrasında BTK tarafından hazırlanarak Sağlık Bakanlığı’na gönderilen, Lha’nın elde ettiği oldukça kapsamlı rapora göre, elde edilen değerler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu (ICNIRP)’nun belirlediği sınır değerlerin çok altında bulunuyor.

Dünyada GSM 900 bazında izin verilen E=41 Vm elektrik alan değerinin KKTC’de E=10 Vm olarak tesbit edildiği vurgulanan raporda gelişmelerle ilgili özetle şöyle deniyor:

“ Özellikle Selvilitepe ve Kantara mevkilerinde tv kanallarına ait vericilerin ölçümleri için gidildiğinde  mevcut yerde çok sayıda radyo, telsiz ve GSM vericilerinin de bulunduğu gözlemlenmiştir.

Bu sebeple söz konusu yerlerde frekans bazında ölçüm yapılarak, ortamın toplam elektromanyetik alan şiddetini etkileyen, bahsi geçen diğer vericilerin de katkı değerleri ayrıca belirlenmiştir. KKTC Selvilitepe, Kantara, BRT Lefkoşa Merkez Binası ve Kısa ve Orta Dalga Yeni İskele Bölgesi’nde frekans bazında  elektromanyetik alan şiddeti ölçümleri ve ortamın toplam elektromanyetik alan ölçümleri ayrı ayrı yapılmış ve elde edilen değerlerin ülkemizde kabul gören sınır değerlerin altında olduğu görülmüştür” 

Kaşif “ Ülkenin tüm elektromanyetik alan haritası çıkarılacak”

Vericilerin sağlık açısından taşıdıkları  risklerle ilgili denetim ve ölçümleri yıllar sonra ülke gündemine taşıyan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, konuyla ilgili açıklamasında Türkiye’nin dünya örgütleriyle sürekli işbirliği yapan ilgili kurumlarıyla başlattıkları ölçüm çalışmalarının devam ettirileceğini söyledi.

Elektromanyetik alan şiddeti ölçüm değerlerinin dünyada tek söz sahibi örgütler olan WHO ve ICNIRP tarafından belirlenen risk sınırlarının çok çok altında olmasının sevindirici olduğunu belirten Kaşif, dünyanın hassasiyet gösterdiği, globalleşen sağlık sorunlarına gözü kulağı kapalı bir politika izlemeyeceklerini, bu konuda ölçümlerle başlatılan denetim mekanizmasını çalıştırmaya devam ederek sonuçları samimiyetle kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

Bakan Kaşif, TC  Sağlık Bakanlığı ve TC Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu  ile var olan işbriliğini daha geniş alana yayacaklarını, bu çerçevede tüm ülkenin elektromanyetik alan haritasını çıkarma kararı aldıklarını, karar çerçevesinde çalışmaların başlatıldığını vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Lha

 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Siber, Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında konuştu: "Daha zaman var"
image Meclis Eski Başkanı ve Eski Başbakan Dr. Sibel Siber, 2020 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde adaylığı söz konusunda konuşarak, “daha zaman var” dedi. Siber ayrıca, bayrak krizi ve Cumhurbaşkanlığı makamının önemine değind...
Zaroğlu: "Gündem çok hızlı değişiyor, çekilen peşkeşleri bile takip edemiyoru...
image YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu Meclis’te gündeme ilişkin yorumlarda bulundu.
Gürçağ: "Marina projesi, ülkenin turizmle kalkınabilmesi için hayata geçirilm...
image UBP Milletvekili İzlem Gürçağ, Meclis’teki “Turizmin Ekonomiye Katkısı”yla ilgili konuşmasında Kıbrıs adasının yat turizmi açısından büyük potansiyel taşıdığını belirterek, bu alanda hak edilen payın elde edilemediğin...