Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Ekim 2009, Pazar 12:33
banner

YDÜ hastanesi hasta kabulüne hazırlanıyor

YDÜ hastanesi hasta kabulüne hazırlanıyor

Tıp fakültesini geçen yıl açan Lefkoşa'daki Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), temeli 9 Mart 2008'de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek tarafından atılan üniversite hastanesine, temeline ilk harcın konulmasından yaklaşık bir yıl sonra hasta kabulüne hazırlanıyor.

Paylaş  
70
130
54
1

Üniversite yetkililerinin, bölgenin "en büyük" özel hastanesi olacağını belirttiği hastane, 55 bin metre kare kapalı alana sahip olacak. Her odada bir yatak olmak üzere 250 yataklı hastanede odalar, ihtiyaca göre 2 yataklı olacak şekilde planlandı.

İnşaatı hızla devam eden ve 2010'un ilk çeyreğinde hasta kabulüne hazırlanılan hastanede, tüm servisler bulunacak. Nükleer Tıp Merkezi, yeni doğan yoğun bakım servisi, tüp bebek servisi yanında, Kıbrıs'ın genelinde başlıca ölüm nedenleri olan kalp damar ve kanser hastalıklarına daha fazla ağırlık verilecek hastanede, 81 doktor odası ve 8 ameliyathane olacak.

YDÜ, Eczacılık, Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi'nde olduğu gibi hastanede de Hacettepe Üniversitesi ile işbirliği yapıyor.
 
-"ÜNİVERSİTENİN RUHUNU YANSITIYOR"-
YDÜ Tasarım ve Fiziki Geliştirme Daire Başkanı Adem Aköl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "teknoloji ve mimari şaheseri" diye nitelediği hastanenin, "üniversitenin ruhunu yansıttığını" söyledi.

YDÜ Tıp Fakültesi'nin ilk öğrencilerinin geçen yıl öğrenime başladığını anımsatan Aköl, Tıp Fakültesi'nin "dünyada sayılı laboratuvarlara sahip olduğunu" belirtti.

Hastane yapımında tek nedenin Tıp Fakültesi olmadığını ifade eden Aköl, vatandaşların ülkede yeterince sağlık hizmeti alamadığını ve yurt dışına gittiğine işaret ederek, bu nedenle çok büyük bir yatırıma girdiklerini anlattı.

Aköl, "Bu, bizim ölçeğimizde oldukça büyük bir proje. Hatta sadece Kıbrıs ölçeğinde değil Türkiye ölçeğinde de büyük bir proje. Türkiye'de özel hastane yapıları içerisinde belki de en büyüğüdür" diye konuştu.

Hastanede bütün servislerin olacağını belirten Aköl, şunları söyledi:

"Bir hasta buraya geldiğinde derdine deva olunmayacak diye herhangi bir durum söz konusu değil, altyapıyı ona göre hazırlıyoruz çünkü.

Adamızın en fazla muzdarip olduğu iki hastalık var; bir kalp hastalığı diğeri de kanser. Dolayısıyla bu iki konu üzerinde biraz daha fazla yoğunlaştık. Kardiyoloji ve Onkoloji servislerimizi daha da geliştirdik. Dünyada gelinen en son teknolojiyi takip ederek, cihazlarımızı ona göre seçtik."

Laboratuvarları, bölgenin en donanımlı laboratuvarları olarak tasarladıklarını kaydeden Aköl, amaçlarının sadece Kıbrıs'taki hastalar olmadığını, yurt dışına giden tüm hastaları tedavi etmek istediklerini söyledi. Güney Kıbrıs, İngiltere gibi ülkelerden de hasta beklediklerini kaydeden Aköl, hastanenin kapasitesinin civar ülkelerdeki hastalara da hizmet verebilecek kapasite ve teknolojiye sahip olacağını vurguladı.
 
-AMBULANS UÇAK-
Hastaneyle ilgili her türlü masrafı göze aldıklarını ve çok büyük özveride bulunduklarını anlatan Aköl, medikal cihazların alımında da teknolojide gelinen en son noktayı seçtiklerini belirtti.

Doktor ve hasta taşımacılığı için 9 kişilik ambulans uçak satın alındığını bildiren Aköl, uçağın siparişle ABD'de imal edildiğini ve yakında ülkeye geleceğini söyledi.

Hastane için ilk etapta doktor hariç 344 kişilik ilan verildiğini de belirten Aköl, bu sayının, hastanenin hizmete açıldığı ilk gün için olduğunu, daha sonra personel sayısının 600'lere çıkacağını kaydetti.

"Hastane hem teknoloji hem de mimari şaheseri" diyen Adem Aköl, üniversitenin tüm projesinin, üniversite bünyesinde yapıldığını belirtti ve hastanenin, "üniversitenin ruhunu yansıtan bir yapı olduğunu" söyledi. Aköl, hastane için çok yüksek rakamlar ödendiğini ifade etti.

Aköl, inşaatı 2010'un ilk ayında tamamlamayı planladıklarını, personeli 2 aylık eğitime aldıktan sonra da hasta kabulüne başlayacaklarını bildirdi.
AA


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
15
 
1
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Ekim 2009, Salı
Vatandaş         - Önemi mi Var
İlgili bu konuda gönderilen ve gerçekleri yansıtan yorumları neden yayınlamıyor?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kalkanlı Yaşam Evi için Kooperatif Merkez Bankası'nda bağış hesabı açıldı
image Kısa bir süre sonra hizmete girecek olan Kalkanlı Yaşam Evi için Kooperatif Merkez Bankası'nda bağış hesabı açıldı.
Kamu - Sen'den kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarıyla ilgili konferans d...
image Kamu-Sen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreteri, Kadın ve Çocuk Hakları Komite Başkanı Ayşe Özdemirağ, "Kadına Yönelik Şiddeti Önleme" ve "Çocuk İstismarının Etkileri" başlıklı konferanslar düzenleneceğini açıkladı.
Akıncı: "Güzel bir geleceği din, dil, renk, ırk farkı gözetmeksizin kurabilme...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, Kuzey Kıbrıs Lions Kulüpleri Federasyonu'nun, Muratağa, Sandallar Şehitlik Ormanı'nda düzenlenen fidan dikimi etkinliğine katıldı.