Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Ocak 2010, Pazar 11:06
banner

DP, TDP ve ÖRP’den tek aday

DP, TDP ve ÖRP’den tek aday

Öğlen Ajansı Programı’nda Cem Kar’ın sorularını yanıtlayan Serdar Denktaş, Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demokrat Parti’nin izleyeceği politikayı değerlendirdi. “DP 3’üncü adayı düşünüyor” dedi.

Paylaş  
40
33
42
11

Canlı yayına telefonla bağlanan ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ile TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da DP ile mutabık kalabileceklerinin sinyallerini verdiler.

“CTP ve UBP’ye dur deme zamanı geldi”
Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, DP’nin Cumhurbaşkanlığı makamının partiler üstü konumu nedeniyle, herhangi bir parti adayına destek vermeyeceğini açıkladı. Denktaş; “CTP ve UBP’ye dur deme zamanı geldi” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’na 3’üncü aday şart
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başkanı Derviş Eroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimine aday olma olasılığı üzerine yorumda bulunan Serdar Denktaş; “CTP ve UBP’ye dur deme zamanı geldi. İki isme bakıldığında alternatifsizlik var. Bu Kıbrıs Türk halkının kaderi olmamalı. Bir 3’üncü aday olmalı. Devleti bilen Kıbrıs politikasını, geçmişini, bugününü bilen biri olmalı. Anayasaya uygun halkı kucaklayıcı biri olmalı” dedi.

Talat eşittir Eroğlu
Denktaş; “Talat’ın Kıbrıs’ın iç gelişmelerle ilgili herhangi bir müdahalesini görmüş değiliz. Kıbrıs sorununa odaklanmış gidiyor. Kendi gibi düşünmeyenlerin hassasiyetlerine önem veren bir tavır sergileyemedi. Cumhurbaşkanı olan kişinin halkı kucaklayabilmesi ve müzakereleri götürebilmesidir. Talat’a ve Eroğlu’na baktığımızda ikisi de düşüncelerimizde olumsuzdu. Birinin iç politikalarına, diğerinin dış politikadaki tavırlarına baktığımızda ikisi de aynı şekilde hareket ediyor” dedi.

Adaylıklarını gizlemeleri anlamsız
Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Başbakan ve UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun muhtemel adaylığı yanında başka adayların da ortaya çıkması gerektiğini vurguladı.

Denktaş şöyle konuştu; “Seçimde Eroğlu’na destek verip vermeyeceği sorusunu da Denktaş şöyle yanıtladı; “ Bize aracılar vasıtasıyla destek verin. Nasıl olsa başka parti yok. Seçimden sonra sizinle koalisyon kuracağız dediler. Cevabımız nettir. Yokuz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar ortaklık kesin olmayacaktır. Bunu net olarak zaten söylüyoruz. Bu tür yaklaşımlarla hareket etmeyeceğiz. Diğer partilerden çağrılar var. ÖRP ile yüzeysel bir konuşmamız oldu. Bugünden itibaren hafta sonu temaslar kurarak TDP ve ÖRP partisiyle bir araya geleceğiz. Eğer bir isim çıkartırsak bunu bildiririz. Eroğlu ve Talat aday adayı. Onlara bu ismi söylememizin gereği yok ve aday olacakları belli olmasına rağmen saklanıp söylememelerini yanlış buluyorum. Anlaşıldığı gibi herkesin kendine göre hesabı kitabı var.”

“ÖRP ile DP mutabık kalabilir”
Özgürlük ve Reform Partisi Başkanı Turgay Avcı da cumhurbaşkanlığı seçimine aday olabileceği yönünde sinyaller verdi.

Serdar Denktaş’ın konuk olduğu sırada programa telefon bağlantısı gerçekleştiren Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı da, ülkede Talat ve Eroğlu’ndan başka kimsenin cumhurbaşkanlığına aday olamayacağı düşüncesinin yanlış olduğunu vurgulayarak; “ÖRP olarak bir aday çıkartabiliriz. UBP’ye, hükümete, iktidara çağrı yaptık. Bizimle konuşun ortak kararlar verelim dedik. Maalesef bugüne kadar hiç bir açılım olmadı. O bakımdan artık yavaş yavaş kendi içimizde hareket etmemiz gerekiyor. Bir araya gelerek konuşmamız lazım. ÖRP ile DP mutabık kalabilir” dedi.

Denktaş’da mutabakat fikrini onayladı
Serdar Denktaş, Avcı’nın açıklamaları üzerine yaptığı konuşmada; “Arkadaşlarla temas kurup bir araya geleceğiz. Dolayısıyla böle bir açıklık olduğu sürece, önemli olan doğru bir isim çıkarmaktır. ÖRP ve DP aynı konu üzerine mutabıktır. Halkımız uyutuluyor. Hipnotize ediliyor. CTP ve UBP’ye artık durun deme vakti geldi. Doğru ismi tespit etmemiz sonucunda eğer halkımız onaylarsa başarıyla sonuçlanacaktır” dedi.

DP ile görüşmeye TDP’den de yaşil ışık

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da canlı yayına gerçekleştirdiği telefon bağlantısında; “bir görüşme süreci var. Masaya sunulan önerilerden hiç birimizin haberi yok. Basından öğreniyoruz. Biz Cumhurbaşkanlığı noktasına baktığımızda, KKTC liderliğini, ortaya koyan erken çözümü arayacak olan bir ortak aday arayışımız var. Bir araya gelip konuşulur ama vizyonlarımızda ayrılıklar var. Gene de oturulup konuşulabilir. Erken çözümü destekliyoruz. DP’yle ilgili soru işaretleri, uyuşmazlıklar, farklılıklar var ama müşterek taraflarımızı ön planda tutup mutabık bir karar almalı ve çıkış noktasını bulmalıyız. Konuşmaya ve görüşmeye açığız” dedi.

Renkli bir seçim olacak
Çakıcı’nın açıklamaları üzerine yorumda bulunan Denktaş; “Çakıcı ve Avcı’nın konuşmaları üzerine önce prensipte anlaşacağız. Öne sürülecek isim kazanırsa demokrasi kazanmış olur. Bir gömlek daha üste çıkmış, bir sınıf daha atlamış olacaktır ve bu beni çok heyecanlandırır. Bundan herkes ders alır. Ortak hareket etmenin güzelliği budur zaten. El elden üstündür diye boşuna dememişler. İnsanlar işte bu diyecek. Yeter ki doğru adayı tespit edelim ki inanıyorum bulacağız o ismi. Bu makam rekabeti Cumhurbaşkanlığının çantada keklik olmadığını göz önüne seriyor. Renkli bir seçim olacak” dedi.

Starkıbrıs:
Haber: Arzu Karakurt


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
11
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Ocak 2010, Cumartesi
vatandaş         - MAĞUSA
kör nejmi sen daha çok beklen bu adamları demeki sen tanımadın

15 Ocak 2010, Cuma
KÖR NEJMİ         - UZAY
NEOLDU SERDAR AVCI VE ÇAKICI DAN BİR SES BEKLİYORUZ

12 Ocak 2010, Salı
KIBRISLI         - ŞEHERLİ
LONDRALI uzaktan gazelokuma sen kıbrısı bıraktın gittin abd yaşan bir elin balda diğeri yağda eroğlu anlaşalım ve bölelim diyor yani ab vatandaşı kıbrıs Türkü gidip kimlik ve pasportları kıbrus cumhuriyetine iade edecek ve mandıra düzenine devam yamayok kıbris türküde insan gibi abde yaşamayı insan haklarını demokrasiyi refahın yükselmesini hedeflemektedir artık kendi ülkemizde azılık yaşamayı istemiyoruz kendi kendini yöneten talimatla deyil demokrasi ile idare edilen kendi efendisi olmak istiyorve çağdaş dünya ile kucaklaşmak istiyor

12 Ocak 2010, Salı
Erkan         - Lefkosa
Sayin Serdar ORP'le DP'nin evlenme kararini aciklamis oluyor.Bu iki partinin ortaklasa cikaracaklari bir aday Eroglu'nun oylarnin yuzde ellisini almasi demekdir.Eroglu icin kotu haber Talat icin iyi haber.

11 Ocak 2010, Pazartesi
Aydin Selcuk         - Lefkosa/Londura
SERDAR DENKTAS, SIMDI GUCLERI EROGLU ILE BIRLESTIRME ZAMANI. GUCLERI BOLME ZAMANI DEGIL.

11 Ocak 2010, Pazartesi
HÜSEYİN AVCI         - İSKELE
HALKIMIZ GOLİFA YER, BUNLARIN DERDİ KOALİSYONA ALMAZSAN BENİ DİYE TEHDİT EDERLER AKILLARINCA TALAT İLE EROĞLUNU, HALBUKİ İKİSİNİN KASASINDA GURUŞ YOK. AVCI DESEN, HALEN DÜNYA KADAR ADAMA BORÇ TAKMIŞ DURUMDA, ÜÇÜNÜNÜN OY TOPLAMI YÜZDE 10 GEÇMEZ. HALK ARTIK KOALİSYONLARDAN BIKTI, KÜÇÜK ORTAK AYAKLARI İLE YILLARDIR BOŞALTILAR HAZİNEYİ BUNLAR, GETİRDİKLERİ DÜNYA KADAR ADAM DA MÜŞAVİR 5-6 BİN TL MAAŞ ÇEKER ...

11 Ocak 2010, Pazartesi
KOM         - Karpaz
Oyları bölmek milli davaya hizmet değil, kişisel ve belirli gurupların çıkarlarını savunmak demektir. ÖRP ve DP'nin ne olduğu da belli, diğer çıkarcıların da. Bu mu milliyetçilik.

11 Ocak 2010, Pazartesi
MAHMUT KARAKURT         - LEFKOŞA
MAT'ın misyonu - Birleşik Kıbrıs, Eroğlu'nun misyonu - Egosunun tatmın etmek. Bence o MAKAMA Sn TANER ERGİNEL YAKIŞIR.
BİZİ DÜNYADA HER YÖNÜYLE TEMSİL EDEBİLECEK BİR DEĞER.
Halkın iyi düşünüp bir tercih yapması gerekir. Ya bir kahve politikacıya ya da beynelminel bir politikaya bu şerefli görevi verir. Aksi halde kendi düşen ağlamaz.

10 Ocak 2010, Pazar
Zalihe Kolcak         - Lefkosa
Halk böyle suni işlere itibar etmez. DP ve TDP hangi politika, program temelinde işbirliği yapacak? Biraz ciddi olalım.

10 Ocak 2010, Pazar
Hasan Huseyin         - Londra
Turgay avciyi iyi tanimamakla birlikte, bakanlik doneminde cok active ve KKTC icin onemli isler yapabildigini takip ettim. Talatla kiyaslayamam ama Eroglundan kat kat iyi bir diplomat ve KKTCye daha hayirli olabilecegi cok acik.

KKTC icin yeni bir sans olabilir. Umarim aday olur.

10 Ocak 2010, Pazar
kÖRNEJMİ         - UZAY
SERDAR ÇAKICI VE AVCI BU SESLENDİRDİKLERİNİ YAPARLARSA KIBRISTA SİYASETİN YENİBAŞTAN ŞEKİLENECEĞİNE İNANIYORUM.BAZI SALTANATLAR YIKILACAK ANCAK BU İŞ CESARET KARARLILIK VE LİDERLİK GEREKTİRİR VARMI YOKMU YAŞAYIP GÖRECEĞİK ?İ...

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tatar Konya'da konuştu: "KKTC bugünlere Türkiye'nin desteği ile geldi"
image Bir dizi programa katılmak için Konya'ya giden Başbakan Ersin Tatar, Konya'nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti. Başbakan Tatar, KKTC'nin Türkiye Cumhuriyetinin desteğiyle bugünlere geldiğini belirtti.
Özersay: 'Değişen nedir ki yine federasyon süreci başlatıyorsunuz?'
image Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs Rum Kesimi’nde bir zihniyet değişikliği olmamasına rağmen yeni bir sürece girilmesini eleştirdi.
KIBTEK Yönetim Kurulu Başkanı Onurhan: 'İhale sonuçlanmadı, toplantı olacağı ...
image KIBTEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, Kurum ihale süreci ve Yönetim Kurulu’nun işleyişiyle ilgili açıklama yaptı.