Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Mart 2010, Cuma 16:08
banner

Eroğlu: Egemenlik şart

Eroğlu: Egemenlik şart

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Cumhurbaşkanı Adayı, Başbakan Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı Talat’ın “tek egemenlik ve tek kimlik”i  kabul ederek hata yaptığını iddia ederek, “Egemen değilseniz, azınlık olursunuz” dedi.

Paylaş  
23
28
20
0

Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası çerçevesindeki Dilekkaya köyünü ziyaret etti. Köy meydanında halka seslenen Derviş Eroğlu, yaklaşık 25 gün kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde tüm bölgeleri gezdiğini ve mitinglerde halka ne yapacağını anlattığını belirtti.

Seçimin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğini belirleyeceği için tarihi özellik taşıdığını kaydeden Eroğlu, “KKTC’nin tüm bölgelerini gezerek halk ile kucaklaşıyoruz. Devletin temellerinin sağlamlaşması için her geçen gün bir yatırıma imza atıyoruz. Ne yapıldıysa Ulusal Birlik Partisi döneminde yapıldı” dedi.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Kıbrıs Türk halkının haklarını savunabileceğine inanmadığını söyleyen Eroğlu, şöyle devam etti: “Hükümete gelirsek, 3 ayda Kıbrıs sorununu çözeriz diyorlardı, müzakerelerde yol kat edemediler. Talat, tek egemenlik ve tek kimlik konularını kabul etmekle hata yaptı. Eğer egemen değilseniz, ancak azınlık olursunuz”

Rumların siyasi eşitlik anlayışının Kıbrıs Türkü’nün eşitlik anlayışından farklı olduğunu kaydeden Eroğlu, “Rumlara göre Maronitler ve Ermeniler gibi bireylerin eşit olması bize göre ise halkların, hak eşitliğidir. Buna bile açıklık getirmekten kaçınan bir kişi Kıbrıs Türk halkının haklarını savunamaz” dedi.

Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının iradesini 19 Nisan’da yapılan Genel Seçimlerde ortaya koyduğunu belirtti. Eroğlu, “Onlar hala 24 Nisan referandumu iradesinde; 18 Nisan’da sandıkta Kıbrıs Türk halkının iradesi olacak o irade de KKTC’nin kuruluşunu ayakta alkışlayanların iradesi olacak” şeklinde konuştu.

BRT


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Gıda Mühendisleri: "Gıda güvenliğinde devlet politikası şart"
image Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Başkanı Sıdıka Can, gıda güvenliğinin bir devlet politikası olması ve bunun sürdürülebilirliğinin sağlanması için etkin denetimler-eğitimler ve olumsuz durumlarda cezai yaptırımlar sağlan...
Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 26/04/2019 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.
Refikoğlu: "Şehir Planlama Dairesi'ni kapatın, anahtarlarını müteahhitlere ve...
image Şehir Plancıları Odası, aralık ayında Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi'nin yürürlüğe girmesinden sonra  Planlama İnşaat Dairesi'nin görüş veren kurum olmaktan çıkıp, planlama onayı veren makam ha...