Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Mart 2010, Cuma 16:08
banner

Eroğlu: Egemenlik şart

Eroğlu: Egemenlik şart

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Cumhurbaşkanı Adayı, Başbakan Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı Talat’ın “tek egemenlik ve tek kimlik”i  kabul ederek hata yaptığını iddia ederek, “Egemen değilseniz, azınlık olursunuz” dedi.

Paylaş  
14
18
11
0

Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası çerçevesindeki Dilekkaya köyünü ziyaret etti. Köy meydanında halka seslenen Derviş Eroğlu, yaklaşık 25 gün kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde tüm bölgeleri gezdiğini ve mitinglerde halka ne yapacağını anlattığını belirtti.

Seçimin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğini belirleyeceği için tarihi özellik taşıdığını kaydeden Eroğlu, “KKTC’nin tüm bölgelerini gezerek halk ile kucaklaşıyoruz. Devletin temellerinin sağlamlaşması için her geçen gün bir yatırıma imza atıyoruz. Ne yapıldıysa Ulusal Birlik Partisi döneminde yapıldı” dedi.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Kıbrıs Türk halkının haklarını savunabileceğine inanmadığını söyleyen Eroğlu, şöyle devam etti: “Hükümete gelirsek, 3 ayda Kıbrıs sorununu çözeriz diyorlardı, müzakerelerde yol kat edemediler. Talat, tek egemenlik ve tek kimlik konularını kabul etmekle hata yaptı. Eğer egemen değilseniz, ancak azınlık olursunuz”

Rumların siyasi eşitlik anlayışının Kıbrıs Türkü’nün eşitlik anlayışından farklı olduğunu kaydeden Eroğlu, “Rumlara göre Maronitler ve Ermeniler gibi bireylerin eşit olması bize göre ise halkların, hak eşitliğidir. Buna bile açıklık getirmekten kaçınan bir kişi Kıbrıs Türk halkının haklarını savunamaz” dedi.

Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının iradesini 19 Nisan’da yapılan Genel Seçimlerde ortaya koyduğunu belirtti. Eroğlu, “Onlar hala 24 Nisan referandumu iradesinde; 18 Nisan’da sandıkta Kıbrıs Türk halkının iradesi olacak o irade de KKTC’nin kuruluşunu ayakta alkışlayanların iradesi olacak” şeklinde konuştu.

BRT


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Siber, Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında konuştu: "Daha zaman var"
image Meclis Eski Başkanı ve Eski Başbakan Dr. Sibel Siber, 2020 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde adaylığı söz konusunda konuşarak, “daha zaman var” dedi. Siber ayrıca, bayrak krizi ve Cumhurbaşkanlığı makamının önemine değind...
Zaroğlu: "Gündem çok hızlı değişiyor, çekilen peşkeşleri bile takip edemiyoru...
image YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu Meclis’te gündeme ilişkin yorumlarda bulundu.
Gürçağ: "Marina projesi, ülkenin turizmle kalkınabilmesi için hayata geçirilm...
image UBP Milletvekili İzlem Gürçağ, Meclis’teki “Turizmin Ekonomiye Katkısı”yla ilgili konuşmasında Kıbrıs adasının yat turizmi açısından büyük potansiyel taşıdığını belirterek, bu alanda hak edilen payın elde edilemediğin...