Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Haziran 2010, Cumartesi 10:35
banner

Yarın Sandık Başına Gidiyoruz... Nasıl Oy Kullanılacak?

Yarın Sandık Başına Gidiyoruz... Nasıl Oy Kullanılacak?

Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, yarın gece kamuoyuna sadece Belediye Başkanlığı ile Mağusa’daki Milletvekilliği Ara Seçimi’nin sonuçlarını açıklayacaklarını, Belediye Meclis Üyeliği ile Muhtar ve İhtiyar Heyeti üyeliği seçimlerinin sonuçlarının Pazartesi günü açıklanacağını ifade etti.

Paylaş  
11
13
8
0

Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, yarın gece kamuoyuna sadece Belediye Başkanlığı ile Mağusa’daki Milletvekilliği Ara Seçimi’nin sonuçlarını açıklayacaklarını, Belediye Meclis Üyeliği ile Muhtar ve İhtiyar Heyeti üyeliği seçimlerinin sonuçlarının Pazartesi günü açıklanacağını ifade etti.

KKTC’de yarın yerel kuruluş organları ve Gazimağusa ilçesinden bir milletvekilini belirlemek üzere yapılacak seçimde oy kullanmak için seçmen kartı şart değil, ancak seçmenin kimliğini ispatlayıcı belge göstermesi şart. Seçmen kimliğini ispatlayıcı belge olarak KTFD veya KKTC kimlik kartı, KTFD veya KKTC pasaportu veya sürüş ehliyetini göstererek oy verebilecek.

Seçmen kartı eline ulaşmayan seçmenler www.mahkemeler.net adresinden, kimlik kartı bilgilerini kullanarak oy verecekleri sandıkları öğrenebiliyor.

NASIL OY KULLANILACAK?

Yerel kuruluş organları seçimi için, belediyesi olan yerlerde seçmenlere belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, muhtarlık ve azalık seçimi için 4 oy pusulası verilecek.

Sandık başına gidecek Gazimağusalı seçmenlere, milletvekilliği ara seçimi için de oy pusulası dağıtılacak. Böylece, Gazimağusa İlçesinde, belediyesi olan yerleşim yerlerinde ikamet eden vatandaşlar, eğer mahallelerinde muhtarlık seçimi de yapılacaksa oylarını 5 oy pusulası aracılığıyla verecek.

MİLLETVEKİLLİĞİ, BAŞKANLIK VE MUHTARLIK İÇİN MÜHÜR

Gazimağusa ilçesindeki seçmenler, tercih ettikleri milletvekili adayına “EVET” mührü vurarak oylarını kullanacak.

Belediye başkanlığı ve muhtarlık için de seçmen, oy pusulasında, oy vermek istediği adaya ait bölümün herhangi bir yerine “EVET” mührünü basarak oy verecek.

BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ SEÇİMİNDE TERCİH VE KARMA DA YAPILABİLECEK

Belediye meclis üyeleri seçiminde ise, tercih yapılabilecek veya karma oy kullanılabilecek. Eğer bir partiye mühür vurulmuş ise tercih de aynı partinin listesinden yapılacak. Tercihler, belediyenin meclis üyelerinin yarısı kadar olmak zorunda. Ancak kişi mühür vurduktan sonra tercih yapmak zorunda da değil.

TERCİH SAYISI... YARISI KADAR

Buna göre Lefkoşa'nın belediye meclis üyelerinin sayısı 22... Seçmen bir partiye mühür vurursa, ya hiç tercih yapmayacak veya o partinin listesinden 11 kişi için tercih kullanacak.

Mührün ardından tercih yapılacaksa, tercih sayısı Gazimağusa’da 8, Girne’de 6 ve Güzelyurt’ta 7, İskele’de de 5 olacak. Diğer belediyelerdeki tercih sayıları da şöyle:

Değirmenlik, Gönyeli, Yeniboğaziçi, Dikmen, Lapta, Lefke, Yenierenköy 5; Alayköy, Akdoğan, Beyarmudu, Geçitkale, İnönü, Paşaköy, Serdarlı, Vadili, Alsancak, Çatalköy, Esentepe, Büyükkonut, Dipkarpaz Mehmetçik 4; Akıncılar, Tatlısu 3.

KARMA OY... EN AZ YARISI KADAR

Belediye Meclisi üyeleri için karma oy kullanacaklar ise, mühür vurmayacak. Belediye Meclis üyeleri için oyunu, oy pusulasında adı ve soyadı bulunan partililere veya partililer ile bağımsız adaylara karışık olarak vermek isteyen seçmen, adaylara işaret koyarak karma olarak kullanabilecek. Seçmen oyunu karma olarak kullanmak isterse, bu hakkını o bölgeden çıkarılacak belediye meclis üyesi sayısının en az yarısı kadar aday için kullanmak zorunda olacak.

Örneğin Lefkoşa Belediye Meclisi için oy kullanacak seçmen, herhangi bir partiye mühür vurmamak şartıyla, kalemle, değişik partilerin listelerinden 22 ile 11 arasında adı işaretleyecek.

Karma oy kullanacak seçmenin oylarını aynı parti altındaki isimleri işaretleyerek kullanması halinde oyu geçersiz sayılacak.

İHTİYAR HEYETİ... 4’TEN AZ VEYA ÇOK OLMAYACAK

İhtiyar Heyeti Üyeliği (Azalık) seçiminde seçmen, oy pusulası üzerinde ad ve soyadları bulunan adaylardan hangilerine oyunu vermek istiyorsa, onların karşısında bulunan dörtgenin içine işaret koyacak.

Adayların ad ve soyadları karşısında bulunan dörtgenler dışına konan işaretler geçersiz sayılacak.

İhtiyar Heyeti Üyeliği seçiminde seçmen, seçilmesi gereken ihtiyar heyeti üyesi sayısı (4) kadar adaya işaret koyarak oy verecek. Yani oy kullanılacak aday sayısı 4’ten az veya çok olamayacak aksi halde pusula geçersiz sayılacak

SEÇİM GÜNÜNE İLİŞKİN YASAKLAR

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimi ve Milletvekilliği Ara Seçimi’nin yapılacağı yarın saat 19.00’da kadar radyo, televizyon ve her türlü yayın organlarının seçimlerle ilgili haber, tahmin ve yorum yapmalarının yasak olacağını hatırlattı.

YSK’nın yayınladığı ve seçim gününe ilişkin yasakların hatırlatıldığı duyurularda, oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, alkollü içki satılması, içkili yerlerde umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesinin yasak olduğu bildirildi.

Oy verme süresince bütün umumi yerlerin kapalı olacağına ve eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda ise sadece yemek satışı yapılacağına dikkat çekildi.

Seçim günü emniyet ve asayişi korumakla görevlilerden başka kimsenin köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacağı da kaydedildi.

Oyunu kullanmak üzere sandığa giden ve sandık bakanından oy pusulasını ve “evet” mührünü alan seçmenin, yanında fotoğraf makinesi, telsiz, cep telefonu ve benzeri cihazlarını kurul başkanına teslim ederek, kapalı oy verme yerine gidebileceği ve oyunu kullanmadan başka yere gidemeyeceği de ifade edildi.

Yerel Kuruluş Organları Genel ve Milletvekilliği Ara Seçimleri’nde seçmen kartı kullanmasının zorunlu olmadığına dikkat çekilen açıklamada, sandık kurullarında görevli polislerle, görevli olduğu sandıkta kayıtlı seçmen olmayan görevlilerin oylarını kullanmak için seçmen kartlarını ibraz etmek zorunda oldukları belirtildi.

SAAT 21.00’DEN SONRA TÜM YAYINLAR SERBEST

Seçim günü 19.00-21.00 saatleri arasında sadece Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilecek haber ve tebliğlerin yayınlanabileceğine işaret edilen duyuruda, 21.00’den sonra bütün yayınların serbest olacağı kaydedildi.

Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, yarın gece kamuoyuna sadece Belediye Başkanlığı ile Mağusa’daki Milletvekilliği Ara Seçimi’nin sonuçlarını açıklayacaklarını, Belediye Meclis Üyeliği ile Muhtar ve İhtiyar Heyeti üyeliği seçimlerinin sonuçlarının Pazartesi günü açıklanacağını ifade etti.

TAK


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Arıklı: "Belediye Meclisinde en çok oy alan ve en çok meclis üyesi çıkaran 3....
image YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, dün yapılan seçimlerin ardından kısa bir değerlendirme yaptı.
LGBTİ haklarının tanınması konusunda seminer düzenleniyor
image LGBTİ haklarının tanınması konusunda seminer düzenleniyor.
Akıncı: "Uygar bir ortamda seçimini yapmasını bilen halkımız kutlanmaya değer...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün yapılan yerel seçimlerin büyük bir demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşmiş olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.