Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Ağustos 2010, Çarşamba 10:22
banner

Kamu-Sen Recm cezasına çarptırılan İranlı kadın için girişim başlattı

Kamu-Sen Recm cezasına çarptırılan İranlı kadın için girişim başlattı

Kamu-Sen, zina yaptığı gerekçesiyle recm (taşlanarak öldürülme)  cezasına çarptırılan İranlı Sakine Muhammed Aştiyani’nin kurtarılması için girişim başlattı, İran Cumhurbaşkanı nezdinde girişim yapması istemiyle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazdı ve başlattıkları girişime destek talebinde bulundu.

Paylaş  
30
35
22
2

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş ve Kadın Sorunları Sekreteri Ve Kadın Hakları Komite Başkanı Hatice Akkuş tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kamu-Sen’in başlattığı bu girişimi destekleyen ve Erdoğan’a yazılan mektubun altında örgütünün isminin yer almasını isteyenlerin 23 Ağustos Pazartesi gününe kadar 2277662-2280504 telefon numaralarını araması ya da  kamusen@superonline.com adresine e-mail göndermesi istendi.

“Yüreğinde sevgi ve merhamet olan, hele de inancı olan hiçbir insanın kabul edemeyeceği bu vahşete tepkisiz kalmak zalimleri daha da cesaretlendirecek, özellikle kadınları köle gören törelerin hakim olduğu anti demokratik ülkelerdeki inanılmaz zalimlikler devam edecektir” denilen açıklamada, sivil toplum örgütleri, politikacılar, yazar ve sanatçılar, Sakine Muhammed Aştiyani’yi kurtarmak için seferber olmaya davet edildi.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilmek üzere Özkardaş ve Akkuş imzasıyla yazılan mektup şöyle:

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan,

İran’da yaşanan ve “inanılmaz bir zalimlik” olan “Recm” cezası, yani bir kadının boğazına kadar toprağa gömüldükten sonra taşlanarak öldürülmesine vicdan sahibi hiçbir insan seyirci kalamaz.

Suçu kanıtlanmayan ve buna rağmen kırbaçlanarak 5 yıldır hapiste yatan “Sakine Muhammed Aştiyani” bu gelenek cinayetine kurban edilmekten kurtarılmalıdır.

İran Ceza Kanunu’nda var olmayan insanlık dışı bu ceza geçen yıl İran Meclisince de kaldırılmıştı. Ancak bu cezanın hala uygulanmasına hem İran’daki “Anayasayı Koruyucular Konseyi” ve hem de dünyadaki birçok saygın liderler seyirci kalmaktadırlar.

Sizin ne kadar duygusal, merhametli ve insan hayatına değer veren bir lider olduğunuzu, zulmedilen Filistin halkına gösterdiğiniz duyarlılıkla görmüştük.

Aynı duyarlılığı hiçbir suçu olmadığına inandığımız ve suçu mahkemece kanıtlanmamış İranlı “Sakine Muhammet Aştiyani”nın serbest bırakılması için de göstermenizi bekliyoruz.

Sayın Başbakan, hani sizin İsraillilere söylediğiniz güzel bir söz vardı; “ÖLDÜRMEYECEKSİNİZ, öyle emrediyor kutsal kitap!” demiştiniz.

Lütfen, dostunuz olan ve sizi kırmayacağına inandığımız İran Cumhurbaşkanı üzerindeki nüfuzunuzu kullanarak Sakine’nin kurtarılmasına vesile olunuz”

TAK


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
1
20 Ağustos 2010, Cuma
tekin ancin         - leamington spa england
bir sucluya suclu diyebilmek icin Quran uc sahitlerin olmasinin gerektigini yaziyor. bu uc insanin bu kadinin zina yaptigini gorurken iddia etmeleri lazim. daha sonrasi, iclerinde gunahsiz olan ilk tasi ativersin! daha otesi su adam ki bu zinaya yol gosterdi, o adam niye cezalandirilmiyor da zavalli kadin taslaniyor?

18 Ağustos 2010, Çarşamba
Salih Karsili         - Lefkosa
Bravo Kamu Sen. Herkes bu kampanyaya katilsin.

banner
banner
banner
banner
banner

Akıncı: "Öğrenci merkezli ve beceri kazandırmaya yönelik bir eğitim sistemi o...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’yla ilgili yayımladığı mesajında, günümüz dünyasının gerektirdiği bilgi, beceri ve değerlere sahip bireylerden oluşan bir toplumun, öğrenci merkezli ve becer...
Bugün mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık
image 18/09/2019 tarihli mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık.
Bakanlar Kurulu toplandı
image Bakanlar Kurulu toplandı...