Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 3 Haziran 2011, Cuma 07:43
banner

DPÖ: "Güney'in KKTC nüfusuyla ilgili açıklamaları sadece tahmin"

DPÖ: Güney'in KKTC nüfusuyla ilgili açıklamaları sadece tahminDevlet Planlama Örgütü (DPÖ), Rum yönetimi yetkililerinin KKTC nüfusu ile ilgili olarak yaptığı açıklamaların tahminden öteye geçemeyeceğine işaret ederek, “Bu rakamların doğruluğu örgütümüzce kesinlikle kabul edilemez” dedi.
Paylaş  
54
43
51
1

banner

Devlet Planlama Örgütü Müsteşarı Ali Korhan dün yaptığı yazılı açıklama ile, son zamanlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nüfusu ile ilgili gerek içte gerekse dışta yapılan açıklamalara yanıt verdi.

Nüfus sayımlarının, diğer ülkelerde olduğu gibi, KKTC’de de tam sayım yöntemi kullanılarak yoğun emek ve yaklaşık bir yıllık uzun uğraşlar sonucunda gerçekleştirildiğini, sayımın kesin sonuçlarının yayınlanabilmesi için ise yine yaklaşık bir buçuk yıl gibi bir çalışma süresi gerektiğini anlatan Korhan, KKTC’de şu ana kadar ilki 1996 ve ikincisi de 2006’da olmak üzere 2 kez nüfus sayımı yapıldığını anımsattı.

2006 yılındaki sayımda kullanılan soru formunda, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin birlikte geliştirdikleri Tavsiyeler Metni’nin tam olarak uygulandığı, 10 Eylül 2007 tarihinden itibaren de “2006 Nüfus ve Konut Sayımı” sonuçları; 88 tablodan oluşan Nüfus Nitelikleri, 11 tablodan oluşan Göç Durumu, 35 tablodan oluşan İşgücü Durumu ve 24 tablodan oluşan Konut Özellikleri başlıkları altında toplam olarak 158 tablo halinde devplan.org web sayfasında yayınlandığını ifade eden DPÖ Müsteşarı Korhan, “Bugün Avrupa Birliği’nin bir üyesi olan komşumuz Güney Kıbrıs’ın ne 2001’de yaptığı sayım sonuçlarında ne de bundan sonraki yıllara ilişkin açıkladığı nüfus verilerinde göçe ilişkin nüfus verileri yayınlanmamıştır. Bununla birlikte KKTC nüfusuna ilişkin sadece tahminden öteye geçmeyen birtakım rakamları resmi istatistik dairelerinin nüfus rakamları arasında yayınlamış ve kamuoyunu yanıltmışlardır. Bu rakamların doğruluğu örgütümüzce kesinlikle kabul edilemez” dedi.

“Ülkeler nüfuslarına yönelik verileri yayınlarken Birleşmiş Milletler’in önerisi olan ‘Sürekli İkamet Adresi’ne göre veriler yayınlamaktadır. Bir ferdin sürekli ikamet adresini belirlerken; uyruğu ve bulunma nedeni ne olursa olsun, ülkemizde bir yıl ve daha fazla yaşamaya niyetli ise bu fert ülkemiz nüfusuna kayıt edilir. Öğrenciler için ise Birleşmiş Milletler tavsiyelerinde öğrenim gördükleri ülkelerin sürekli ikamet yerleri olarak alınması istenmektedir. Bu nedenle bizim ülkemizdeki üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrenciler KKTC nüfusunda yer alırken,  yabancı ülkelerde öğrenimlerini sürdüren KKTC vatandaşları da o ülkelerin nüfuslarında yerlerini almaktadırlar” diyen Korhan açıklamasını şöyle tamamladı:

“Her ülkenin yaptığı gibi ülkemizde de gerçekleştirilen nüfus sayımları ile elde edilen veriler kullanılarak sayım öncesi yıllara ilişkin yayınlanan nüfus verileri üzerinde düzeltmeler yapılmakta, sayım sonrası yıllara ilişkin ise sürekli ikamet eden nüfusta gerçekleşen doğumlarla ölümlerin farkı olan doğal artışın ve de içe göç ile içten dışa göç eden nüfus tahminin birlikte değerlendirildiği model çalışmaları ile gerek yıl ortası, gerekse yılsonu nüfuslar tespit edilmektedir.

Bir yıl ve daha az bir süre için ülkemizde yaşayanlarla turist olarak gelenler veya mevsimlik işçi olarak gelenlerin yayınladığımız sürekli ikamet eden nüfusumuza ilişkin verilerde, tüm ülke nüfus verilerinde olduğu gibi, kapsanmadığı bir kez daha vurgulanarak 2006 yılından itibaren yapmış olduğumuz projeksiyonlar sonucu ortaya çıkan nüfusumuz; yılsonu itibarıyla 2006’da 259,168 kişi,  2007’de 271,223 kişi, 2008’de 279,064 kişi, 2009’da 285,356 kişi ve 2010’da ise 287,856 kişi olarak hesaplanmıştır.

Ayrıca 2006 Nüfus ve Konut Sayımı’nda sürekli ikametleri KKTC olan 178,031 KKTC vatandaşı tespit edilmiştir.”

TAK


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Haziran 2011, Cuma
Ilker         - KILIC
DPO nun yaptigi aciklamaya ve cok karmasik sartlarda buyuk gayretle gerceklestirdikleri nufus sayimlarina aslinda mutesekkur olmak gerek. Ancak burada konu ve sorun baska: Kibris Cumhuriyetinden verilen rakam (89,200) Kibris Cumhuriyeti vatandasi (ayni zamanda AB vatandasi) olan Kibrisli Turklerin Kibrista yasayan nufusudur sanirim, KKTC vatandaslari toplam sayisi olarak verilmiyor.

KKTC de yapilan nufus sayimlarinda ise Kibris Cumhuriyeti vatandasi olanlar ayrica belirtilmiyor. KC’nin verdigi rakamlarin dogrulugu veya yanlisligi elbette sorgulanir ancak DPO’nun elinde 89,200 rakamini dogrulayacak veya yalanlayacak veriler yok, veya varsa aciklanmiyor.

Her iki tarafta verilen rakamlari dogru kabul edersek, Kibrista ikamet eden ve Kibris Cumhuriyeti vatandasi olan veya vatandas olmaya hak kazananlarin sayisi KKTC vatandaslari sayisinin ucte biri kadardir. Su anda gorusulen yasa degisiklikleri ve Af bu orani daha da dusultecektir. [bak; T.Erhurman,in Kibris Postasindaki yazilari; 26.05.2011 ve 02.06.2011]

banner
banner
banner
banner

Türkmen: "İnsan sağlığı bürokrasiden daha değersiz değildir"
image HAKSEN Genel Başkanı Türkmen, Gıda Referans Laboratuvarı'nın havalandırma sisteminde meydana gelen arızanın giderilememesi nedeniyle açıklama yaparak "ülke bürokrasisinin insan sağlığından daha önemli olmadığını bir k...
Kent Güvenlik Sistemleri Kurulu: Güvenlik kamerası kurulumuyla ilgili başvuru...
image Kent Güvenlik Sistemleri Kurulu, güvenlik kamerası kurulumuyla ilgili gerekli başvurunun 23 Ekim tarihine kadar yapılması gerektiğini duyurdu.
TBMM Dışişleri Komisyonu, Dışişleri Bakanı Özersay'ı ağırladı
image Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır başkanlığında toplanan Dışişleri Komisyonu'nda ağırlandı.