Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 24 Temmuz 2011, Pazar 14:46
banner

Prof. Dr. Şahika Yüksel: "Eşcinsellik Hastalık Değil Yönelim Farklılığıdır"

Prof. Dr. Şahika Yüksel: Eşcinsellik Hastalık Değil Yönelim FarklılığıdırKKTC’de ilk kez Girne Amerikan Üniversitesi Kıbrıs Yerleşkesi Karmi Kampüs’te “İçimizdeki Sınırları Aşmak” ana teması ile düzenlenen 16. Ulusal Psikoloji Öğrenciler Kongresinde “Eşcinsel Ergenler ve Ailenin Sırları ve Sınırları” konulu sunum gerçekleşti
Paylaş  
35
27
33
1

GAÜ'den verilen bilgiye göre, GAÜ TV’den canlı yayınlan ve halka açık olarak Girne Amerikan Üniversitesi Kıbrıs Yerleşkesi Karmi Kampüs Uluslararası Kongre Merkezi Spectrum Hall’de gerçekleşen sunuma İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ana bilim dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Şahika Yüksel konuşmacı olarak katıldı.

“Eşcinsellik Hastalık Değil Yönelim Farklılığıdır”

Eşcinelliğin bir hastalık olmadığını yönelim farklılığı olduğunu belirten Prof. Dr. Şahika Yüksel, Dünya Sağlık Örgütünün cinsellik tanımında ifade edildiği gibi eşcinselliğin biseksüellik ve heteroseksüellik gibi insanda tanımlanan 3 yönelimden biri olduğunu ifade etti.

 Biseksüelliğin karşıt cinsel olmak gibi çok erken yaşlarda belşirlendiğinin altını çizen Prof. Dr. Yüksel, biseksüelliğin bireyin kendi isteği ile seçtiği bir özellik olmadığını vurguladı.  Kişinin cinsel kimliğini keşfetmesinin zamanla olduğuna değinen Prof. Dr. Yüksel, sürecin ergenlik öncesi dönemde başlayarak ergenlik döneminde devam ettiğini belirtti.

 Kişilerin cinsel tercihlerini özgürce ifade edebilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yüksel, toplum ve kültürel baskıdan dolayı kişilerin toplum tarafından onay verilen rolleri sergilediklerine işaret ederek eşcinselliğin bir hastalık olmadığını yönelim farklılığı olduğunu vurguladı.

Kişilerin yetiştikleri ve yaşadıkları kültürün ve toplumun doğrularına göre eşcinsellik ile ilgili düşünce ve duyguların bastırıldığını belirten Prof. Dr. Yüksel, ailelerin bu noktada eşcinselliği bir tabu ve açıklanmaması gereken bir sır olarak gördüğünü ifade etti. Toplum ve kültürün kişinin ve ailenin etrafında birtakım sınırlar oluşturduğuna da işaret eden Prof. Dr. Yüksel, gençlerin cinsel ilgisinin arttığı dönem olarak ergenliğin kırılganlık riskinin yoğun olduğu bir dönem olduğuna dikkat çekti.

Toplumsal baskı ve dışlanma nedeniyle gençlerin kendilerini keşfetme ve tanıma devresinde cinsel ilgilerinin akranlarından farklı olduğunu keşfetmelerinin sancılı bir süreç olduğu belirten Prof. Dr. Yüksel, toplumda egemen olan homofobiden dolayı ebeveynlerin kuşkularını yakınları ve uzmanlar ile paylaşamadığını belirtti.

Ailelerin eşcinselliği bir hastalık olarak değil yönelim farlılığı olarak algılamaları gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Yüksel, toplumsal baskı ve dışlanma kaygısının aileler etrafında sınırlar çizdiğini belirterek söz konusu süreçlerin ergenlik döneminde görülen farklı cinsel yönelimlerin sır olarak kalmasına neden olduğunu vurguladı. 

 Kişilik gelişimi, cinsellik, cinsel farklılıklar, ergenlik ve yaşlılık sorunları, terapide etik sorunlar gibi çeşitli konularda 100’e yakın bilimsel sunumun yapıldığı kongre, GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Karmi Kampüs Uluslararası Kongre Merkezinde düzenlenecek değerlendirme ve kapanış oturumu ile sona erecek.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
24 Temmuz 2011, Pazar
mdsm         - Ledkoşa
Dünyanın bir çok yerinde eşcinsellere evlenme hakkı tanınırken bizde hala daha "doğaya aykırı" diye suç sayılıyor.

banner
banner
banner
banner
banner

Denktaş'ın istifası sonrası lidersiz kalan DP'de karar haftası
image Serdar Denktaş'ın, DP Genel Başkanlık görevinden istifa etmesi sonrası lidersiz kalan parti, bu hafta içerisinde gerçekleşecek son 2 toplantının ardından kararını verecek. Parti, önümüzdeki hafta ise düzenleyeceği bas...
Bugün mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık
image 24/09/2019 tarihli mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık.
Ombudsman Dizdarlı: "Maraş konusunda öncelik mülkiyet haklarına verilmeli"
image Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, yönetimde istikrarın önemini vurguladı.