Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Ekim 2011, Çarşamba 14:01
banner

YDÜ, meclis binasının projesini Meclisi Başkanlığı'na takdim etti

YDÜ, meclis binasının projesini Meclisi Başkanlığı'na takdim ettiCumhuriyet Meclisi yeni binasının projesini çizen Yakın Doğu Üniversitesi, bugün düzenlenen törenle projeyi Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı'na teslim etti.
Paylaş  
14
20
16
0

Cumhuriyet Meclisi yeni binasının projesini çizen Yakın Doğu Üniversitesi, bugün düzenlenen törenle projeyi Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı'na teslim etti.

Cumhuriyet Meclisi yeni bina projesi teslim töreninde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Divan Kurulu üyeleri Afet Özcafer ile Ahmet Zengin, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. İrfan Günsel, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş ve proje yöneticileri Prof. Dr. Türköz Kolozali hazır bulundu.

Hasan Bozer törende yaptığı konuşmada, hedef olarak koydukları yeni meclis binasının projesini devraldıkları bugünün özel bir gün olduğunu söyledi. Projeyi ücretsiz olarak hazırlayan ve hazırlık aşamasında çok yakın ilgisini gördükleri YDÜ’ye, kurucu rektörüne ve mütevelli heyeti başkanına teşekkür eden Bozer, ihaleye çıkılmadığından dolayı yapılan eleştirilere rağmen bu hizmeti, Mimarlık Fakültesi’nin bir çalışması olarak almaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

İşbirliklerinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğini kaydeden Bozer, her zaman gurur kaynağı olan üniversitelerin, gurur kaynağı olmaya devam edeceğini söyledi.

Mustafa Yektaoğlu da, Bozer ile uzun zamandır uğraş verdikleri projenin hiç para harcamadan bu aşamaya gelmesinin kendileri için büyük mutluluk kaynağı olduğunu belirtti.

Yektaoğlu, ülke koşulları gözönünde bulundurulduğunda, yeni binayı kendileri olmasa da kendilerinden sonra gelenlerin bu projeyi hayata geçirmesi temennisinde bulundu.

Mevcut binanın fiziki ömrünü  tamamladığına ve işlevselliğinin kalmadığına işaret eden Yektaoğlu, “Kıbrıs Türkü, kendisine ve iradesine yakışır bir binaya kavuşacak” dedi.

Dr. İrfan Günsel de, babası Suat Günsel’in “Ünivesiteler, toplumun dokuma tezgahıdırlar” yönündeki sözlerine atıfta bulundu, üniversitelerin topluma sundukları hizmetler ve toplumla bütünleştikleri oranda başarılı kabul edildiğini söyledi.

Meclisin yeni binasının projesini hazırlamaktan gurur duyduklarını kaydeden Günsel, Meclis binalarının çoğu ülkede turistlerin ilgi odağı olup ziyarete açıldığını benzeri bir  meclis binasının KKTC’de de inşa edilecek olmasının mutluluk verici olduğunu belirtti.

Proje yöneticilerinden Prof. Dr. Türköz Kolozali de proje hakkında bilgi verdi, Mimarlık Fakültesi olarak bir meclis binası projesi hazırlamanın heyecan ve gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Kolozali, “Toplumun gurur duyacağı, kendi kimliği olan, estetik duygusu oldukça üstün, çevre dostu, toplumu kucaklayan bir bina yapmaya çalıştık. Bina, güneş enerjisinden yararlanarak kendi enerjisini üretecek. Kullanılan su arıtılarak, binanın çevresi yeşil tutulacak. Geleceğe açık bir bina oluşturmaya çalıştık” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı, konuşmaların ardından  YDÜ’ye teşekkür belgesi takdim etti.

TAK


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Akyener: "Ekonomik olarak tutarlı olmayan hiçbir proje hayata geçemez"
image Türkiye Enerji Stratejileri Politikaları Araştırma Merkezi Başkanı Oğuzhan Akyener, ekonomik olarak tutarlı olmayan hiçbir projenin bölgede hayata geçemeyeceğine işaret etti.
Anastasiadis-Lute görüşmesi 'kritik' geçti...
image Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, bu sabah BM Genel Sekreteri Antonion Guterres’in Geçici Özel Temsilcisi Jane Holl Lute’u kabul etti. Görüşme sonrası basına konuşan Rum Hükümet Sözcüsü Prodomos Pro...
Narenciye Üreticileri Birliği köy ziyaretleri başlatıyor
image Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği, üreticilerin tüccar tekelinin senaryolarına terk edildiğini savunarak, buna karşı üreticileri bilgilendirme ve olası senaryolara karşı hazır olmak için köy ziyaretleri başlat...