Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 24 Mayıs 2012, Perşembe 09:22
banner

Lefkoşa surlariçi canlanıyor

Lefkoşa surlariçi canlanıyorEkonomi ve Enerji Bakanlığı ile SECOND Projesi tarafından yürütülen Lefkoşa Surlariçi Çarşısı’nın ekonomik gelişimini sağlamayı amaçlayan projesi, ‘Lefkoşa Surlariçi Çarşı İnsiyatifi’, yarın Büyük Han yanındaki Lefke Hanı Meydanı’nda saat 17.00-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek bir açılış etkinliği ile uygulamaya geçiyor.
Paylaş  
43
37
43
0

Etkinlikte ‘Lefkoşa Surlariçi Çarşı İnsiyatifi’nin gerçekleştireceği çalışmalar hakkında bilgi verilecek ve bölgeye özgü görsel kimliğin oluşturulması amacı ile ‘Lefkoşa Surlariçi Çarşısı Logo Yarışması’ duyurusu yapılacak. ‘Çarşıda Bişeyler Oluyor!’ sloganı ile festival havasında halka açık gerçekleşecek olan açılışta bölge restoranlarından geleneksel ikramların yanı sıra Öldüren Şampanya müzik grubu tarafından müzik dinlentisi sunulacak. 

1 SENELİK KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA

Ekonomi ve Enerji Bakanlığının küçük orta boy işletmeleri geliştirilmesi için başlattığı çalışmalarının kapsamında destek verdiği projeyle ilgili olarak Bakan Sunat Atun, 2008’in ikinci yarısından itibaren ekonominin temel taşlarından olan esnaf ve KOBİ’lerin ihtiyaçlarının belirlenerek gelişmesini sağlamak için Küçük Orta Boy İşletmelerin Geliştirme Merkezi  KOBİGEM oluşturulduğunu hatırlatarak : “ Bu merkezin yapmış olduğu strateji raporlarında tüm taraflara sorularak belirlenen ihtiyaç tespit bölümünde belirlendiği gibi  birinci ihtiyaç ucuz finansal kaynaklara erişim olmuştur ve biz 2009 dan bu yana elimizde bulunan tüm kaynakları zorlayarak yaklaşık 2.100 küçük işletme ve esnafımıza 85.000.000 TL tutarında ucuz finansal kaynağa erişimi sağladık.” dedi.

Atun,ülkede yatırımları teşvik amaçlı, proje karşılığı hibe programlarını yürüterek orta boy KOBİ’lerin yatırımlarına yapmış olduğumuz desteğin başarı ile devam ettiğini söyleyerek ,aynı paketlerde küçük ve micro ölçekli işletmeler için olan hibe programlarını planlamakta olduklarını belirtti. Atun: “Tüm esnafımızın en büyük sorunu olan teminat sorununa Sivil Toplum Örgütlerimizle  beraber yapmış olduğumuz çalışmalar sonrası Kefalet Kooperatifleri tamamlanmış ve işleyişe geçmek üzere yeni ürünler geliştirilmektedir” dedi. 

Amaçlarının “tüm eksiklerin bir bütün olarak ele almak ve kalıcı çözümler yaratmak” olduğunu söyleyen Bakan Atun,bu nedenle  esnaf ve küçük işletmelerin  eğitim ihtiyacını da giderilmesi için AB-SECOND projesi ve üniversiteler aracılığı ile konusunda uzman eğitmenlerin eşliğinde yeni ve mevcut girişimcilere yönelik çok önemli eğitim programlarının tamamladıklarını  ve yogun talep nedeni ile yenilerini de  başlatıklarını söyledi.

Atun şöyle devam etti: “Ayrıcalıklı bölgelerimizden Lefkoşa –Suriçi ve Magosa Kaleiçi için uzmanların katkıları ile iki koldan yeni projeler oluşturulmuştur. Farklı ihtiyaçlara sahip olan bu özel bölgeler için Bakanlığımızın hedef alanında bulunan esnafımızın kalıcı bir şekilde gelişmesini ve kalkınmasının sağlamaktır. Bu hedefimizi  ilk adım olarak yine erişilebilir finansal kaynaklara ulaşım ve ürün yelpazesini genişleterek pazarlama teknikleri konusunda yeni eğitim ve destek programları ile yapmayı planlamaktayız.” 

Bakan Sunat Atun,bu kapsamda  tüm çalışmaları pekiştirecek ‘Lefkoşa Surlariçi Çarşısı Logo Yarışması’na olan ilgi şimdiden kendilerini heyecanlandırdığını belirterek  tüm üniversite ve özel sektörde yer alan tasarımcıların bu yıllarca Suriçini temsil edecek ve farklı ürünlerin üzerinde kullanılacak logo yarışmasına katılması çağrısında bulundu.

Etkinliğin Gazimağusa Surlaiçinde de gerçekleşeceği ve sözkonusu etkinlikle ilgili önümüzdkei günlerde basına da açıklama yapılacağı belirtildi.Çalışma grubu içerisinde KOBIGEM, Turizm Planlama Dairesi, Lefkoşa Türk Belediyesi, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği, Kıbrıs Türk Rehberler Birliği, İş Kadınları Derneği ve Surlariçi Kalkınma İnsiyatifi yer alıyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

UBP Gençlik Kolları: "KKTC sonsuza dek yaşatılacak"
image UBP Gençlik Kolları, devletten ve özgürlükten asla vazgeçilmeyeceğini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sonsuza dek yaşatılacağını vurguladı.
15 Kasım Kıbrıs Üniversitesi akademik yılını yarın açıyor
image 15 Kıbrıs Üniversitesi 2019 - 2020 akademik yılı yarın açılıyor. Üniversitenin açılışını ise TBMM eski Başkanı ve eski Başbakan, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın yapması bekleniyor.
Başbakan Tatar, AKP Gençlik Kolları Yönetim Kurulu'nu kabul etti
image Başbakan Ersin Tatar, AKP Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.