Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Ekim 2012, Cuma 11:27
banner

Türkiyeli-Kıbrıslı tartışması: "Kimliksiz Kıbrıslılar"

Türkiyeli-Kıbrıslı tartışması: Kimliksiz KıbrıslılarHürriyet Gazetesi Kıbrıs temsilcisi Ömer Bilge Kıbrıs'a Türkiye'den göç eden ailelerin çocukları ve torunlarının hala vatandaş olmadıklarıyla ilgili bir haber yaparak bu konudaki tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. İşte Ömer Bilge'nin Hürriyet Gazetesinde yayınlanan haberi:
Paylaş  
28
27
21
10

KKTC’ye Türkiye’den göç eden ailelerin çocukları, torunları onlar. Sayıları 20 bine ulaştı. Doğma büyüme Kıbrıslılar, ama vatandaş değiller. KKTC’lilerin haklarından mahrumlar. Burs alamıyorlar. Devlet memuru olamıyorlar. Vatandaşlığa geçmek istediklerinde de en büyük engel sabıka kaydı.

KKTC’ye 1974 yılından sonra çalışmak amacıyla gelen ve farklı nedenlerle 38 yıldır vatandaş olamayan Türkiye kökenlilerin çocukları büyüdü, hatta evlenip üçüncü nesli dünyaya getirdi. “Kıbrıs’ta doğduk, Kıbrıslıyız” deseler de kimliksiz, “ikametgâh izinli” ve doğum belgelerinde “KKTC vatandaşı değildir” damgasıyla yaşam mücadelesi veriyorlar.

Kimliksiz neslin anne babaları, farklı nedenlerle vatandaşlık alamıyor ya da başvuruları on yıllardır raflarda bekliyor. Türkiye’de “Kıbrıslı” KKTC’de ise “Türkiyeli” kabul ediliyorlar. Ada’da çalışma izniyle yaşayan çoğu Hataylı, Mersinli, Adanalı 46 bin Türkiyeli bulunuyor. 1980’li yıllardan sonra çalışmak için gelenler, işyeri kurdu, Ada’da çocuk, hatta torun sahibi oldu. Esas sorunu ise bunların KKTC’de dünyaya gelen çocukları yaşıyor. Sayıları 20 bine yaklaşan bu nesil, kendilerini Kıbrıslı hissediyor. Ada’da giderek büyüyen toplumsal yara haline geldiler ve umutla çözüm bulacak yetkili arıyorlar.

Hataylılar Derneği Başkanı Bertan Zaroğlu, genellikle Türkiye kökenlilerin yaşadığı ve ‘Lefkoşa’nın varoşu’ diye tanımlanan Surlariçi mahallesindeki dernek binasında, 2 ve 3’üncü nesil çocuk ve gençlerin düşürüldüğü durumu “İnsanlık suçu” diye tanımlıyor. Siyasilerin çözüm vaatlerini yıllardır dinlediklerini belirten Zaroğlu, sorunları şöyle özetledi:

‘KISIRLAŞTIRSAYDINIZ’

“Eşitsizlik yüzünden çocukların psikolojileri bozuldu. Çalışacaklar ama vatandaş değiller. Burs alamıyorlar. Devlete memur zaten olamıyorlar. Her alanda eziliyorlar. Madem on yıllardır burada yaşayanlara vatandaşlık verilmeyecekti, gelenleri kısırlaştırsaydınız daha iyiydi. Türkiye Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den bile soruna çözüm bulunması için yardım istedik, ama KKTC’de anayasa ihlali sürüyor.”

Üniversiteye gidecek ama burs alamıyor

Nezire Şanverdi, Lefkoşa doğumlu. 18 yaşına girdi. Anne Şermin ve baba Feyyat 22 yıldır KKTC’de yaşıyor ve 1994’ten buyana, 18 yıldır vatandaşlık başvurusuna sonuç bekliyor. Genç Nezire: “Okulumda başarılıyım. 24 Mart 2012 Pazar günü saat 10’da üniversite sınavına gireceğim. Türkiye’de ekonometri okumak istiyorum. Ama vatandaş olmadığım için ne KKTC kontenjanı ne de burs alabilirim. Kıbrıslıyım ama kimliğim yok.”

Hürriyet


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
10
ONAY BEKLEYENLER
0
27 Ekim 2012, Cumartesi
simsek         - cakmaktas
Bu karmasik isi Alemdar Polat cozer ancak diyecektim ama o da yufka cikti.KKTC vatandasi olmakla KKTC
'deki diger vatandaslarini ortada birakip bir cuval inciri berbat etti.Aslinda bu vatandaslik meselesi insan haklari ve vatandaslik haklari olarak ayri ayri ele alinmalidir.Yorumcunun biri en dogrusunu bu sekilde yazdi.Bunu bir de KKTC'deki TC'liler anlayabilse keske.

27 Ekim 2012, Cumartesi
Bora Ersoy         - Girne
Bertan kurultay kurultay gezdirdigin ekibini de al ve git ulkende yasa! Hataylılar ile bu adanın dokusu U-YUS-MU-YOR !! Bunu kabul edin artık. Gidin memleketinizde mutlu mutlu yaşayın bizimde düzenimizi bozmayın.

26 Ekim 2012, Cuma
MEMED         - Londra
TC,RUM TARAFIYLA YAPTIGI ANLASMALARDA K.KIBRISTAKI NUFUSU PAZARLIK YAPTI.KIBRISDA KAC KISIYE VATANDASLIK VERECEGINI RUM TARAFININ IZNINE BAGLADI.KKTC,NE YAPSIN?

26 Ekim 2012, Cuma
köfünyeli         - mağusa
ÖMER BİLGE ,TÜRKİYE GAZETELERİNDE ÇIKAN TÜM YAZILARINDAN BİR TEK ŞEY ALGILIYORUM:TÜRKİYE VATANDAŞLARINI KIBRISLI TÜRK DÜŞMANI YAPMAK..HEM DE EKMEK YEDİĞİN BİR ÜLKEDE BUNU YAPIYORSUN..BOĞAZINDA KALSIN!

26 Ekim 2012, Cuma
gokhan karpazli         - salamis
BU ULKEDE GERCEKLER CIRILCIPLAK...KOLELER VE EFENDILER....5.000 BIN TL ALANLAR..1.200 TL FISTIK PARASI ALANLAR...YASASIN SENDIKALARIN SULTANLIGI...INSAN HAKLARI YOKTUR BU ADADA...NELER GORDUK NELER..NE DUMENLER...OY VERMEK ISTEMIYORUM..VALILIK ISTIYORUM...

26 Ekim 2012, Cuma
gokhan karpazli         - salamis
BU ULKEDE GERCEKLER CIRILCIPLAK...KOLELER VE EFENDILER....5.000 BIN TL ALANLAR..1.200 TL FISTIK PARASI ALANLAR...YASASIN SENDIKALARIN SULTANLIGI...INSAN HAKLARI YOKTUR BU ADADA...NELER GORDUK NELER..NE DUMENLER...OY VERMEK ISTEMIYORUM..VALILIK ISTIYORUM...

26 Ekim 2012, Cuma
Kıymet         - Mağusa
Bu gibi adamlar yüzünden tcliler zan altında kalıyor. Birgün İrsenci bir gün Eroğlucu.Sen önce bertan hak etmediğin vatandaşlığın hesabını ver.Hataylı gençleri kurultay kurultay niye gezdiriyorsun onu açıkla$

26 Ekim 2012, Cuma
hasan         - lefkoşa
aslen türkiyeliyim. ailem yaklasık 25 yıl önce kıbrısa yerlesti. kktc vatandaşı oldum. üniversitede okurken bursta aldım. şu anda da devlet memuru olarak çalışıyorum. ayrıca ebeveynleri tc vatandaşı olup burda doğan kuzenimde doğdugunda kktc vatandaşlığı almıştı. haberin %90ı yalan.

26 Ekim 2012, Cuma
Meltem         - Girne
KKTCDE GÖREV YAPAN GAZETTACILAR DA VATANDAŞ OLDU.BİRİ DE ÖMER.BU HABERİ YAPARKEN SORDU MU GENDİNE BEN HAK ETMEDİM İADE EDEYİM HAK EDEN VATANDAŞ OLSUN.hem o gazettacılar da iade etsin hem de danışmanlar da.O zaman sorun kalmaz efendim.

26 Ekim 2012, Cuma
Ayhan         - Lefkoşa
Bertan önce üniversitede nasıl vatandaş oldu onu açıklasın. Bakanlar kurulu ile hak etmeyerek vatandaş olan akıl hocaları ile ona sormak isterim bırakın vatandaşlıkları asıl vatandaşlık hakkı olanlar vatandaş olsun.hataylılar mı sadece sorun yaşayan.bir de neden sadullah ergine şikayet.sayın ergin kktc bakamı mı. baskı mı yapsın kktcye.

banner
banner
banner
banner
banner

Devlet Tiyatroları Müdürü Pazartesi tiyatrocularla buluşuyor
image Devlet Tiyatroları Müdürü Erdinç Akgür Pazartesi günü saat 16’da tiyatrocular ve kurul üyeleriyle bir araya gelerek son yaşanan tartışmaları masaya yatıracak.
Hasipoğlu: 'Artık Rum tarafının keyfini bekleyecek değiliz. Kapalı maraş'ı aç...
image UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu Kapalı Maraş'ın açılmasında bir dönüm noktasında olunduğunu kaydetti ve “Artık Rum tarafının keyfini bekleyecek değiliz. Kapalı Maraş'ı açma niyetindeyiz" dedi.
Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 17/08/2019 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.