Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Aralık 2012, Pazartesi 13:17
banner

Özmen "TC, Kıbrıs'ı hiçbir zaman bağımsız bir devlet olarak görmedi"

Özmen TC, Kıbrıs'ı hiçbir zaman bağımsız bir devlet olarak görmediÜlkede din okullarının artırılması, öğretmenlerin kılık kıyafet yönetmeliği değişikliğine gidileceği yönündeki iddialara yönelik itirazları gündemde yer almaya devam ederken, konu üzerinden uzmanlar Kıbrıs Postası'nın sorularını yanıtladı.
Paylaş  
38
22
34
1

Kıbrıs Postası

Abbas Elmas - Burcu Akkaya

Ülkede din okullarının artırılması, öğretmenlerin kılık kıyafet yönetmeliği değişikliğine gidileceği yönündeki iddialara yönelik itirazları gündemde yer almaya devam ederken, konu üzerinden uzmanlar Kıbrıs Postası'nın sorularını yanıtladı.

Eleştirel Pedagoji Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Birgün Gazetesi Köşe Yazarı Ünal Özmen ve Eleştirel Pedagoji Dergisi Editörü, Birgün Gazetesi Köşe Yazarı Doç. Dr. Kemal İnan, ülkede eğitimin değişen yüzüne açıkladı.

"AKP VESAYETİ ALTINDAKİ HER YERE MÜDAHALE EDİYOR"

Türkiye iktidar partisi Ak Parti'nin dini kullanarak, bireyleri bilimsel bilgiden uzak tutmaya çalıştığını ifade eden Ünal Özmen, küresel sermaye piyasasının  eğitimde uyguladığı politikalarla AK Parti'nin benzer uygulamaya gittiğini söyledi.

Özmen, "AKP vesayeti altında olan her yere müdahale ediyor. Kıbrıs üzerinde de Türkiye'nin vesayetini kendi ideoloji üzerinden kurmaya çalışıyor. 1974'den beri Türkiye, Kıbrıs'ı hiçbir zaman bağımsız bir devlet gibi düşünmedi. O'nu kendisinin bir parçası gibi düşündü" dedi.

TÜRKİYE, KIBRIS'DAKİ EKONOMİK GÜCÜNÜ BASKIYA MI DÖNÜŞTÜRÜYOR?

Ak Parti ile birlikte ülkedeki Türk nüfusun Müslüman gibi göründüğünü belirten Özmen, ülkenin özgün koşullarının ve farklı yapılarının bu anlamda göz ardı edildiğini kaydetti.

Özmen, "Türkiye'nin ekonomik gücünü de baskıya dönüştürerek, buradaki hükümetlerinde AKP ile ilişkilerini iyi tutma kaygılarını da kullanarak, Türkiye'de uyguladığı politikayı buraya da uyguluyor. Zaten eğitim kurumları dünyadaki her ideoloji için topluma iletme aracıdır. Okul bu yüzden onlar için çok önemli" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE NE OLACAKSA KIBRIS'TA DA O OLACAK"

Doç Dr. Kemal İnan, Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan'ın 'dindar gençlik yetiştirme' açıklamalarını hatırlatarak, ülkede benzer politikaların uygulandığını ifade etti.

İnan, "Şimdi yavru vatan, ana vatanın yavrusu olduğuna göre, demek ki Türkiye'nin yörüngesinde uydusu olan bir toprak parçası... Demek ki 'Türkiye'de ne olacaksa Kıbrıs'ta da o olacak' diye düşünülüyor. Kıbrıs bağımsız olarak düşünülmüyor. Önceki hükümetlerde böyleydi" şeklinde konuştu.

İnan konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"Kıbrıslı Türklerin güçlü bir laik yapısı var. Açılan din okullarına giden insan sayısı Türkiye'de ki kadar değil. Dolayısıyla buradaki direnişin daha fazla olacağını düşünüyorum. Öyle de olması gerekiyor. Sendikaların burada yapacağı çok şey var. Her şey bir bilinçlenmeye dayalı... AKP'nin dindar gençlik yetiştirme söylemine karşı büyük bir potansiyel var. Bunu harekete geçirmek sendikaların görevi ve yapacağını da düşünüyorum"


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
10 Aralık 2012, Pazartesi
Mehmet         - lfkş
Tanıştırayım; Birgün gazetesi pekaka yanlısı bölücü ve yıkıcı bir gazetedir. Ne kendisinden ne yazarından hayır gelmez.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yoğun yağışlardan zarar gören bölgeler hak...
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bugün yazılı bir açıklama yaparak, ülkemizi etkisi altına alan olumsuz hava koşullarının bazı bölgelerde zarara yol açtığını bildirdi.
Tatar: "Kıbrıs'a ilişkin olarak alınan karar mantıksız, tamamen Rum yanlısı"
image Başbakan Ersin Tatar, Güney Avrupa Ülkeleri Zirve Bildirisi’nde, Kıbrıs’a ilişkin olarak alınan kararın mantıksız, tamamen Rum yanlısı olduğuna işaret etti ve bunu yapanların, Kıbrıs’ta bir uzlaşma istemediklerinin ne...
Savaşan: "Hükümet hayal peşindeyse, Cumhurbaşkanı kabus peşinde"
image Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan, Türk tarafının 50 yıldır federasyon peşinde koşmaya zorlandığına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “ben hayal peşinde değilim” açıklama...