Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 9 Haziran 2009, Salı 12:19
banner

Mağusa Kültür Sanat Festivali başlıyor

Mağusa Kültür Sanat Festivali başlıyorUluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali bu yıl 13. kez düzenleniyor. 16 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında tamamı Salamis antik Tiyatro’da yer alacak 7 ayrı etkinlikle halk, kültür sanatın dünyada ve ülkemizde en önde gelen temsilcileriyle buluşacak. Konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında bilgi veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp şunları söyledi:
Paylaş  
28
32
28
2

Değerli Basın Mensupları,

Öncelikle, 13. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin tanıtımı için davetimizi kabul ederek bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederim. “Kıbrıs’ın Festivali” olarak nitelediğimiz Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali bu yıl 13. kez düzenleniyor. 16 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında tamamı Salamis antik Tiyatro’da yer alacak 7 ayrı etkinlikle ülkemiz kültür sanatın dünyada ve ülkemizde en önde gelen temsilcileriyle buluşacak.

Program içeriği ve sanat kalitesi bakımından, bugün yakaladığımız düzey, gerçek anlamda uluslararası niteliği olan festivallerin bütün unsurlarına sahiptir. Hem kendi dilimizin sanattaki en iyileri, hem de dünya dillerinin en iyileriyle, kültür sanatın evrenselliğine sığınarak Kıbrıs’ta bir araya geliyoruz. Bizler kendimizi Kıbrıslılar’la dünyanın ayakta alkışladıklarını buluşturan birer aracılar olarak görüyor ve bu misyonu yerine getirmenin gururunu bu yıl 13. kez yaşıyoruz.

Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nde bugün, bütçe olanaklarımız doğrultusunda, her kimi  konuk etmeyi tercih edersek, bunu başarabilecek uluslararası saygınlığa ulaştık. Bu sadece bizim değil, Kıbrıs Türk insanının da bir gurur vesilesi olarak algılanmalıdır. Festival, uluslararası alandan tecrit edilmişliğe sığınmak yerine, çabalamaktan yorulmadığımız takdirde, başarı elde edebileceğimizin önemli bir kanıtıdır.
 
Gazimağusa Belediyesi’nin diğer bütün hizmet dallarında olduğu gibi, kültür sanat organizasyonlarında da, kendi kendiyle giriştiği rekabet, ortaya sürekli yükselen bir başarı grafiği çıkarıyor. Niteliği ve düzeyiyle birlikte, bütçesi de sürekli büyüyen

Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin izleyici sayısı da her yıl artmakta ve çeşitlenmektedir. Özellikle ülkemizin hem kuzeyinden, hem de güneyinden, farklı dillerde, festival hakkında bize ulaşan sözlü ve yazılı sorular bizi sevindiriyor. Yurt dışından aldığımız elektronik postalarda, festival biletlerinin temini ve ülkemizdeki konaklama koşullarına dair bilgi talepleri, bizlere turizme ve tanıtıma katkı yapıyor olmanın hazzını yaşatıyor, bizi bir kez daha, Festivalin amacına ulaştığı kanısına taşıyor.

13. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin bütün hazırlığı tamamlanmıştır. Program içeriğimizle yine, yerelden evrensele uzanarak, kültür sanatın farklı dallarından ve dünyanın farklı köşelerinden, kendi alanında pek çok uluslararası başarıya imza atmış kişi ve toplulukları Kıbrıs’a taşıyacağız. Festival dostlarımız, bir kez daha dünyanın ayakta alkışladığı yıldızları, yine sembolik ücretlere, izleme fırsatını yakalayacak.

Bu yıl Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin açılışını ilk kez, Namık Kemal Meydanı’nda değil, Salamis Antik Tiyatro’da, dünyanın en kaliteli seslerinin başında yer alan Lorenna McKennitt konseri ile 16 Haziran’da yapıyoruz.

18 Haziran’da Tiyatro Kedi başrollerinde ünlü sanatçılar Fisun Önal, Nedim Saban, Tarık Pabuççuoğlu’nun rol aldığı Figaro’nun Düğünü adlı oyunda izleyenleriyle Salamis Antik Tiyatro’da buluşacak.

22 Haziran’da Türkiye’nin en başarılı kadın sanatçılarından Zuhal Olcay, Salamis Antik Tiyatro’da tadına doyulmaz bir konser verecek.

23 Haziran’da İspanya’nın en başarılı dans gruplarından Jazzing Flamenco, Salamis Antik Tiyatro’da, jazz ezgileri ile flamenkonun sert adımlarını birleştirerek hem kulağa hem de göze hitap edecek.

25 Haziran’da Türkiye’yi geçtiğimiz yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nda da temsil eden başarılı Rock grubu Mor ve Ötesi, Kıbrıslı hayranlarıyla Salamis Antik Tiyatro’da bir araya gelecek.

30 Haziran’da Salamis Antik Tiyatro’da yine bir müzik şöleni yaşanacak. Dünyaca ünlü Slovak müzisyen Sarközi yönetiminde Gypsy Devils; Macar, Slovak, Rus, Roman, Yahudi, Yunan ezgilerini birbiriyle harmanlayarak unutulmaz bir çigan gecesine imza atacak.

13. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin finali, 3 Temmuz’da yeni albümünün tanıtım turnesi kapsamında, Türkiye’nin en sıradışı sesi Teoman’ın Salamis Antik Tiyatro’daki konseri ile sona erecek.

13. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin gerçekleşebilmesi için maddi destek sağlayan KKTC Başbakanlığı’na, KKTC Merkez Bankası’na, Limasol Türk Kooperatif Bankası’na ve katkıda bulunan diğer kişilerle kurumlara Gazimağusa Belediyesi adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’ne hak ettiği ilgiyi göstererek etkinliklerimizin yoğun katılımla gerçekleşmesini sağlayacağından kuşku duymadığım halkımıza, sizler aracılığıyla teşekkür etmekten onur duyarım.

Festivalin başta Kıbrıs Türk Halkı olmak üzere, tüm dünyaya mal olabilmesine yaptığınız katkılar nedeniyle, siz değerli basın mensuplarına da içtenlikle teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
10 Haziran 2009, Çarşamba
H. B.         - Gazimağusa
Gazimağusa Kültür ve Sanat Festivali’nin yine tekrarlanacak olması güzel bir haber.

Yalnız, tüm festival etkinliklerinin Salamis Antik Tiyatroda yapılacak olması ise bir o kadar kötü ve üzüntü verici.
Nerdeyse insanın tüyleri ürperiyor.

Antik eserlerin koruması böyle mi olur?????
Zaten tam bakım görmediği için her tarafıdan dökülüyor.
Bu eserleri, okadar gece ve o kadar insanın hor kullanımına sunmak içler acıtıyor.

Salamis ormanları, yaz geceleri bir barut fıçısı gibi.
Allah göstermesin, en küçük bir dikkatsizlik neticesi
çıkabilecek bir yangının neler yapabileceğini düşünemek istemiyorum!!!!.

Bu gibi etkinlikleri pek daha çağdaş ve de konforlu bir ortamda izlemek olanağımız da yok değil.
Festivale katılan herkes de, konfor eksikliğinden çektiğimiz çileyi bilir sanırım.
Zaten katılımın daha da yüksek olmama nedenlerinden birisi bu konfor eksikliği.

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı
niçin bir seçenek olarak dikkate alınmıyor?????.
Soğutması tamam, kapasitesi tamam,bomboş duruyor ve yılda ancak 4-5 kez kullanılıyor.
Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı seçeneği aklımdan geçen bir öneri.

9 Haziran 2009, Salı
AVUKAT         - Güzelyurt
Günün en güzel haberlerinden bir tanesi. Hep politik konuları takip etmeketen böylesi güzellikleri ihmal ediyoruz.

Ama bu kez, gerçekten ihmale gelmeyecek kadar önemli bir konuk var. insanların onu dinlemek için kilometrelerce yol kat ederken, o şimdi bizim ayağımıza geliyor. Bu gerçekten müthiş bir olay. Yılın olayı da diyebilirim (Tabii bu benim görüşümdür).

Özellikle "The Book of Secrets" ve "A winter garden" albümleriyle tanıdığımız İrlandalı sanatçı Loreena Mc Kennit'in 16 Haziran'da Salamis Antik Tiyatroda konser verecek olması bizler için gerçekten inanılmaz bir fırsat. Bu mekanda sesi ve yorumuyla uyum sağlayabilecek bir sanatçı varsa o da Loreena Mc Kennit'tir.

G. Mağusa Belediyesini böylesi büyük bir sanatçıyı ülkemize getireceği için yürekten kutlarım.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Postası yazarlarından Gökhan Güler'e Türksoy Basın Ödülü
image Kıbrıs Postası yazarlarından Gazeteci yazar Gökhan Güler' e Türk Dünyası ve Türk Kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı TÜRKSOY Basın Ödülü verildi.
"Oş-2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti" etkinlikleri başladı
image TÜRKSOY tarafından ilan edilen “Oş - 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri başladı.
"Kardeş Korolar Konseri" 23 Nisan'da Gazimağusa'da gerçekleşecek
image Kıbrıs Sanat Derneği Türk Müziği Korosu ile İstanbul Yeşilkent Türk Sanat Müziği Korosu'nun ortaklaşa düzenlediği "Kardeş Korolar Konseri” 23 Nisan Salı akşamı Gazimağusa'da gerçekleşecek.