Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 7 Temmuz 2009, Salı 23:48
banner

Gönyeli'de festival coşkusu

Gönyeli'de festival coşkusu

Kendine has birçok özellik barındıran Kıbrıs’ın en eski yerleşim birimlerinden Gönyeli’de bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Festivali dün gece kortej yürüyüşü ve açılış seremonisiyle başladı.

Paylaş  
66
141
58
0

Gönyeli Belediyesi tarafından düzenlenen 14. Uluslararası Gönyeli Halk Dansları Festivali Özgürlük Anıtı’ndan Yalçın Park’a kortej yürüyüşüyle başladı. Festivale KKTC’nin yanısıra İsviçre, İsrail, Türkiye ve Nijerya’dan ekipler de katılıyor.
 
Festivalin açılışına, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, milletvekilleri, CIOFF Kültür Komitesi Başkanı Ronald Albasini, diğer davetliler ve Gönyelililer katıldı. Kortej boyunca şarkılarını ve danslarını sergileyerek beğeni toplayan festival ekipleri, açılış seremonisinde de hep birlikte güzel bir gösteri sundu. Kortej sırasında geleneksel yastık koşusu da yapıldı.
 
Talat: “Gelenek ve göreneklerimiz uluslar arası alana yayıldı”
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, geçmişte başlayan ve devam ettirilen festivali bayrak yarışı diye niteleyerek, daha iyisini yapmanın önemli bir görev olduğunu söyledi. Gönyeli Belediyesi’nin düzenlediği festivalin her geçen yıl daha güzelleştiğini, daha geniş katılımlı ve etkin olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Talat, Gönyelililerin ve civar yerleşim birimlerindeki halkın güzel, hoşça vakit geçirdiğini belirtti.
 
Festivalin Kıbrıs Türk halkının folkloru, gelenek ve göreneklerini halk yanında, uluslararası alana da yaydığına işaret eden Cumhurbaşkanı Talat, festivale katılanları ve emek verenleri kutladı, onlara teşekkür etti.
 
Albasını: “Kültürlerin tanıtılması”
UNESCO’ya bağlı bir kültür organizasyonu olan “Uluslararası Dünya Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Organizasyon Konseyi” (CIOFF) Kültür Komitesi Başkanı Renaud Albasini de, 1970’lerden beri faaliyet gösteren CIOFF’un ülkelerin geleneksel kültürünü tanıtmasını sağladığını belirtti ve 90’dan fazla ülkede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
 
İskele Festivali ve Gönyeli Festivali’nin de CIOFF üyesi olduğunu kaydeden Albasini, Kuzey Kıbrıs’ta da ülkelerin geleneksel müzik ve danslarını sergileme imkanı bulduğunu belirtti. Albasini, kendilerine gösterilen misafirperverliğe ve festivali düzenleyen otoritelere de teşekkür etti.
 
Benli: “Gayretimiz Gönyelililer’e hak ettiklerini sunabilmek”
Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, 14. Uluslararası Gönyeli Halk Dansları Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada, Gönyeli’nin Kuzey Kıbrıs’ın en ilgi gören yerleşim birimlerinden biri olduğunu, yurt içinden ve dışından çok kişinin gelip yerleştiği Gönyeli’nin gelişip büyüme trendinin yüksek olduğunu söyledi.
 
“KKTC’nin yeni parlayan kenti” diye nitelediği Gönyeli’yi çağdaş bir kente dönüştürme sorumlulukları bulunduğunu kaydeden Benli, “Bu zor ama coşkulu bir görev” dedi. Gönyeli’nin hak ettiği kentli çağdaş yaşamı sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Ahmet Benli, kendinden önceki başkanların başlattığı aktiviteleri, gelişme trendi içinde ileriye taşıma gayret ve heyecanı içinde bulunduğunu anlattı.
 
Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, festival yapılan diğer büyük kentler arasına Gönyeli’nin de girmesinden duydukları mutluluğu ifade ederek, Gönyelililer’in sosyo ekonomik ortalamasının üst düzeyde olduğunu, kentli yaşamını hak ettiğini söyledi. Benli, “Bütün gayretimiz, kentimizin ve kentlimizin hak ettiklerini onlara sunabilmektir” diye konuştu. Benli ayrıca “Kıbrıs Türk folklorunda savaş aleti kullanılmadığına, tarım aletleri kullanıldığına dikkat çeken Ahmet Benli, “Bu da Kıbrıs Türk toplumunun barışçıl yönüyle örnek bir toplum olduğunun göstergesidir” dedi. Konuk ekiplere teşekkür ederek, bu tür etkinliklerle dünya barışından ve değerlerinden herkesin faydalanmasının sağlandığını kaydetti.
  
Festival meşalesini Talat, Albasini ve Benli Yaktı

Konuşmaların ardından festival ekipleri ortak tanıtım gösterisi sundu. Ardından festival meşalesi Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli ve Uluslararası Dünya Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Organizasyon Konseyi (CIOFF) Kültür Komitesi Başkanı Renaud Albasini tarafından yakıldı. Açılış seremonisi, ekiplerin gösterileriyle tamamlandı.
 
Festivalin ikinci gecesi olan bu gece saat 20.00’de kortej yürüyüşü bu kez Gönyeli Yeni Kent’te yinelenecek. Saat 21.30’da Gönyeli Yalçın Park’ta halk dansları gösterisi yapılacak.
 
Yarın gece saat 21.00’de Yalçın Park’ta katılımcı ülkelerin yemeklerinin yer alacağı Kültür Gecesi düzenlenecek. Aynı gece 22.30’da da, festivale katlan ülkelerin kıyafet defilesi gerçekleştirilecek. Gece, konuk ekipler arasında güzellik yarışmasıyla tamamlanacak.
 
Festival, 9 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.00’de yine Yalçın Park’ta halk dansları gösterisi yinelenecek. Aynı gün saat 13.00’de ise Kıbrıs Aşevi’nde Kıbrıs Türk Mutfağı Yemek Yarışması yapılacak.

Festivalin birinci ayağı 10 Temmuz Cuma akşamı saat 21.00’de Yalçın Park’ta düzenlenecek halk dansları gösterisiyle tamamlanacak.
 
14’üncü Uluslararası Gönyeli Belediyesi Halk Dansları Festivali’nin ikinci ayağı 13 Temmuz Pazartesi saat 21.00’de Yalçın Park’ta Dance of Cyprus topluluğunun sahneleyeceği “Karanlığın Gölgesi” ile başlayacak. Ayın gece saat 22.30’da Türkiye sanatçılarından Cihan Yıldız konseri aynı yerde gerçekleştirilecek.
 
Latin Dansları Gecesi ise 14 Temmuz Salı saat 21.00’de Gönyeli Yalçın Park’ta.. Bunu, aynı yerde saat 22.15’de Kuzey’in konseri izleyecek.
 
Festivalin ikinci ayağının son gösterisi 15 Temmuz Çarşamba akşamı. Yalçın Park’ta saat 22.00’de başlayacak etkinlikte Türkiye’nin ünlü ses sanatçılarından Leman Sam konser verecek.
 
Spor da var
Değişik spor etkinlik ve yarışmaları, festival çerçevesinde bu yıl üçüncü ayak olarak düzenlendi.
Spor etkinlikleri 6 Temmuz Pazartesi saat 20.00’de yapılacak Geleneksel Yastık Koşusu ve Basketbol Federasyonu’yla işbirliği halinde düzenlenen Sokak Basketbolu ile başladı.
 
Sokak Basketbolu Enjoy’da 6-7-8 Temmuz tarihlerinde saat 18.30’da yapılacak.
 
Gönyeli Spor Kulübü’yle işbirliği halinde düzenlenen Yıldızlar Futbol Turnuvası ise Gönyeli Stadı’nda 7-10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Karşılaşmalar 14.30’da başlayacak.
 
Ülke genelinde bireysel katılıma açık Trap-Skeet müsabakaları ise KKTC Atıcılık Federasyonu’yla işbirliği halinde Gönyeli Atış Poligonu’nda 11-12 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Yarışmalar saat 09.00’da başlayacak.
 
Bisiklet Federasyonu’yla işbirliği halinde de bisiklet kros yarışması Polis Koruluğu’nda 12 Temmuz Pazar günü saat 19.30’da yapılacak.
 
Kuzey Kıbrıs Darts Birliği ile düzenlenen ferdi müsabakalar ise 13-14 Temmuz tarihlerinde Gönyeli Spor Kulübü’nde saat 20.00’de başlayacak.
 
Festival kapsamındaki spor etkinlikleri, 14 Temmuz Salı günü yapılacak Bilardo Turnuvası ile tamamlanacak. Cafe Sesta’da yapılacak turnuva saat 19.30’da başlayacak.

Karaca Haber Ajansı


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Ayak Bacak Fabrikası" oyunu yeniden sahneleniyor
image Baraka Tiyatro Ekibi'nin hazırladığı "Ayak Bacak Fabrikası" adlı oyun sahnelenmeye devam ediyor. Bir sonraki gösterim yarın akşam akşamı saat 20.00'de Arabahmet Kültür Evi'nde gerçekleşecek.
Kıbrıs Postası yazarlarından Gökhan Güler'e Türksoy Basın Ödülü
image Kıbrıs Postası yazarlarından Gazeteci yazar Gökhan Güler' e Türk Dünyası ve Türk Kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı TÜRKSOY Basın Ödülü verildi.
"Oş-2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti" etkinlikleri başladı
image TÜRKSOY tarafından ilan edilen “Oş - 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri başladı.