Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 23 Haziran 2011, Perşembe 11:42
banner

Lefkara işi dünyaya açılmayı bekliyor...

Lefkara işi dünyaya açılmayı bekliyor...Büyük el emeği göz nuru isteyen, Kıbrıs'ta yapılan yerel el sanatlarının en önemlilerinden olan Lefkara işi, 14. yüzyılda Kıbrıs'a gelen Leonardo Da Vinci'nin de ilgisini çekmiş ve Da Vinci bu el işini Papaya hediye olarak İtalya'ya götürmüş.
Paylaş  
25
36
31
0

Kıbrıs'a Venedikliler zamanında geldiği ve 7 yüzyıllık geçmişi olduğu sanılan Lefkara İşi, turistik eşya olarak dünyaya açılmayı bekliyor.

Leonardo Da Vinci, Lefkara İşi'nin ''dere motifi'' olarak bilinen örneğini, ''Son Akşam Yemeği'' adlı tablosunda da kullanmış.

Kıbrıs’ta Lefkara İşi, dünyada da ''Da Vinci'' olarak bilinen 7 yüzyıllık geçmişi olan el işi, günümüzde turistik eşya olarak tanıtılmaya çalışılıyor. Lefkoşa'da ağırlıklı olarak Büyükhan ve Arasta Çarşısı'nda satılan Lefkara İşi'nin günümüzde 8 kadar değişik modeli bulunuyor.

Lefkara adını, 1974 öncesi Türklerle Rumların birlikte yaşadığı Larnaka'ya bağlı Lefkara köyünden alan el işinin, Ada'ya 14 yüzyılda Venedikliler tarafından getirildiğine inanılıyor.

Kıbrıs Türk İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen, Büyükhan'da el işi satışı yaptığı dükkanında AA muhabirine, Lefkara İşi'nin nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi verdi.

Ekingen'in verdiği bilgiye göre, Lefkara Köyü 14. yüzyılda Venedik asilzadelerinin tatil beldesiydi. Lefkara İşi'nin oluşumuyla ilgili iki farklı görüş var: Bunlardan biri, tatil için gelen Venediklilerin yanlarında getirdiği dantel ile yerli halkın nakışının karışımından Lefkara İşi ortaya çıktı. Yani  halk, ''göz hırsızlığıyla'' dantelin tekniklerini kendi nakışına işledi. Bir diğer görüş ise Venedik asilzadelerinin eşleri köyde kurs düzenlediği ve köylülerin motiflere kendi nakışlarını kattığı şeklinde.

Ekingen, Lefkara İşi'nin doğadan alınan desenlerden olduğunu, günümüze kadar 7-8 modelin ulaştığını, el işinin her iki tarafının da düz olarak kullanıldığını anlattı.

Lefkara İşi'nin dünyada bilinen isminin ''Da Vinci'' olduğuna işaret eden Ekingen, 14. yüzyılda Kıbrıs'ı ziyaret eden Da Vinci'nin, Lefkara Köyü'nden geçtiğini ve Ada'dan ayrılırken Papaya hediye olarak Lefkara İşi götürdüğünü, Papa'ya vermeden öncede de ''Son Akşam Yemeği'' tablosunda kullandığını söyledi.

Şenay Ekingen, Lefkara İşi'ni günümüzde orijinaline uygun olarak yaşatmaya çalıştıklarını belirtti.

TAK


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Kısmet" Florida'da
image Kıbrıs Türk yapımı “Kısmet” adlı kısa film, ABD’nin önde gelen film festivallerine seçilmeye devam ediyor.
"Sonbahar Tango Günleri" yarın başlıyor
image Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği, 16. yılında ‘Sexteto Maestros’ Tango Orkestrasını, ‘İstanbul Tango Akademi’ Dansçılarını ve Amerikalı dansçı Julian İngram’ı Kıbrıslı sanatseverlerle buluşturuyor.
İpek Deniz Karagöz'ün "Sekiz/Eight" adlı sergisi 19 Kasım'da
image İpek Deniz Karagöz’ün  “Sekiz/Eight” isimli kişiler sergisi 19 Kasım Pazartesi günü sanatseverlerle buluşuyor.