Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 23 Haziran 2011, Perşembe 11:42
banner

Lefkara işi dünyaya açılmayı bekliyor...

Lefkara işi dünyaya açılmayı bekliyor...Büyük el emeği göz nuru isteyen, Kıbrıs'ta yapılan yerel el sanatlarının en önemlilerinden olan Lefkara işi, 14. yüzyılda Kıbrıs'a gelen Leonardo Da Vinci'nin de ilgisini çekmiş ve Da Vinci bu el işini Papaya hediye olarak İtalya'ya götürmüş.
Paylaş  
36
46
42
0

Kıbrıs'a Venedikliler zamanında geldiği ve 7 yüzyıllık geçmişi olduğu sanılan Lefkara İşi, turistik eşya olarak dünyaya açılmayı bekliyor.

Leonardo Da Vinci, Lefkara İşi'nin ''dere motifi'' olarak bilinen örneğini, ''Son Akşam Yemeği'' adlı tablosunda da kullanmış.

Kıbrıs’ta Lefkara İşi, dünyada da ''Da Vinci'' olarak bilinen 7 yüzyıllık geçmişi olan el işi, günümüzde turistik eşya olarak tanıtılmaya çalışılıyor. Lefkoşa'da ağırlıklı olarak Büyükhan ve Arasta Çarşısı'nda satılan Lefkara İşi'nin günümüzde 8 kadar değişik modeli bulunuyor.

Lefkara adını, 1974 öncesi Türklerle Rumların birlikte yaşadığı Larnaka'ya bağlı Lefkara köyünden alan el işinin, Ada'ya 14 yüzyılda Venedikliler tarafından getirildiğine inanılıyor.

Kıbrıs Türk İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen, Büyükhan'da el işi satışı yaptığı dükkanında AA muhabirine, Lefkara İşi'nin nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi verdi.

Ekingen'in verdiği bilgiye göre, Lefkara Köyü 14. yüzyılda Venedik asilzadelerinin tatil beldesiydi. Lefkara İşi'nin oluşumuyla ilgili iki farklı görüş var: Bunlardan biri, tatil için gelen Venediklilerin yanlarında getirdiği dantel ile yerli halkın nakışının karışımından Lefkara İşi ortaya çıktı. Yani  halk, ''göz hırsızlığıyla'' dantelin tekniklerini kendi nakışına işledi. Bir diğer görüş ise Venedik asilzadelerinin eşleri köyde kurs düzenlediği ve köylülerin motiflere kendi nakışlarını kattığı şeklinde.

Ekingen, Lefkara İşi'nin doğadan alınan desenlerden olduğunu, günümüze kadar 7-8 modelin ulaştığını, el işinin her iki tarafının da düz olarak kullanıldığını anlattı.

Lefkara İşi'nin dünyada bilinen isminin ''Da Vinci'' olduğuna işaret eden Ekingen, 14. yüzyılda Kıbrıs'ı ziyaret eden Da Vinci'nin, Lefkara Köyü'nden geçtiğini ve Ada'dan ayrılırken Papaya hediye olarak Lefkara İşi götürdüğünü, Papa'ya vermeden öncede de ''Son Akşam Yemeği'' tablosunda kullandığını söyledi.

Şenay Ekingen, Lefkara İşi'ni günümüzde orijinaline uygun olarak yaşatmaya çalıştıklarını belirtti.

TAK


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Postası yazarlarından Gökhan Güler'e Türksoy Basın Ödülü
image Kıbrıs Postası yazarlarından Gazeteci yazar Gökhan Güler' e Türk Dünyası ve Türk Kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı TÜRKSOY Basın Ödülü verildi.
"Oş-2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti" etkinlikleri başladı
image TÜRKSOY tarafından ilan edilen “Oş - 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri başladı.
"Kardeş Korolar Konseri" 23 Nisan'da Gazimağusa'da gerçekleşecek
image Kıbrıs Sanat Derneği Türk Müziği Korosu ile İstanbul Yeşilkent Türk Sanat Müziği Korosu'nun ortaklaşa düzenlediği "Kardeş Korolar Konseri” 23 Nisan Salı akşamı Gazimağusa'da gerçekleşecek.