Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 16 Mart 2013, Cumartesi 14:43
banner

Tepebaşı Lale Festivali başladı

Tepebaşı Lale Festivali başladıTepebaşı Kültür Sanat ve Doğayı Koruma Derneği tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Tepebaşı (Yorgoz) Lale Festivali, bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da katılımıyla Tepebaşı’nda başladı.
Paylaş  
27
34
21
0

Dünyada sadece Kıbrıs’ta yetişen ve Medoş Lalesi olarak da bilinen Yorgoz Lalesi’nin tanıtılıp korunmasını hedefleyen festival süresince 6 kez lale yürüyüşü düzenlenecek.

Tepebaşı İlkokulu bahçesinde başlayan 2 günlük festivale, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yanı sıra, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis Başkanı Hasan Bozer,  39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, Kurmay Albay Bülent Meydanlı, bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Eroğlu festival alanına gelişinde ilk önce stantları gezerek vatandaşlarla sohbet eti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Tepebaşı Kültür Sanat ve Doğayı Koruma Derneği (TEPDER) Başkanı Ünsal Keyfiala’nın açılış konuşmasıyla başlayan festivalde sırasıyla, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, TEPDER Başkanı Ünsal Keyfiala festivale katılan protokole anı plaketi takdim etti.

TEPDER Başkanı Ünsal Keyfiala festivali açış konuşmasında,  festivallerine gösterilen ilginin artmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Bölgeye özgü laleleri korumak ve dikkati çekmek için festival düzenlediklerini belirten Keyfiala, etkinliği daha da büyütüp geliştirmek istediklerini kaydetti.

Keyfiala, İngiliz döneminde laleleri beğenen yekililerin bir kısım laleyi sökerek Lefkoşa’da yetiştirmeyi denediklerini anlatarak, “Hala İngiliz yetkililerin başaramadıklarını deneyen vatandaşlarımız var. Lütfen laleleri sökmeyelim, neslini tüketmeyelim” dedi.

Zirai ilaçların toprağa ve lalelere zarar verdiğiyle ilgili şikayetler olduğunu da dile getiren Keyfiala, öncelikli amaçlarının laleleri korumak ve ardından da çoğaltmak olduğunu vurguladı.

NAMSOY

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da, her yıl geleneksel olarak düzenlenen festivalle birlikte lalenin korunması gereken bir bitki olduğu bilincinin de yerleştiğini vurguladı.

Lalelerinin korunması ile kültür zenginliklerinin yaşatılması hedefiyle her yıl düzenlenen festivalin, aynı zamanda halkın el becerilerinin sergilenmesi ve sosyal kaynaşma ortamı yarattığına işaret eden Namsoy, festivalin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

TALAT

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, lalelerin korunması konusundaki bilinci arttırmanın yanında bu tür etkinliklerin yöreyi de tanıtmak açısından çok önemli olduğunu belirterek, festivalin gerçekleşmesi için yıl boyunca çalışan halkı kutladı.

Festivali gerçekleştiren TEPDER’in yanı sıra Lapta Belediyesi’nin de verdiği destekle başarılarda payı olduğunu dile getiren Talat, gelecek yıllarda lalenin daha da kültüre yerleşmiş bir simge olacağını söyledi.

Talat, festivalin bu anlamda önemli olduğunu ifade ederek festivalin düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkür etti.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, 9. Lale Festivalinde bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, festivallerin insanların kaynaşması ve bölge halkının el emekleriyle ortaya çıkardığı ürünleri sergileme fırsatı bulması açısından önemli olduğuna işaret etti.

Festivallerin gelenekselleşmesinin sahip çıkıldığı anlamına gelmesi nedeniyle son derece önemli olduğunu da söyleyen Eroğlu, lalelerin bölgeye has ve ender yetişen bitkiler olduğunu bu nedenle de herkesin koruması gerektiğini belirtti.

Eroğlu, bu tür festivallerin hem bilinci arttırmak hem de tanıtım açısından önemli olduğunu vurguladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ 2019 Bahar Şenlikleri'nin son gününde, dünyaca ünlü Dj Burak Yeter sevenl...
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Bahar Şenlikleri’nin son gününde, 2016 yılında çıkardığı "Tuesday" adlı parçayla uzun süre gündemde kalan ve bir soygun hikayesi üzerine kurulu olan La Casa De Papel'in yeni aranjesi ...
Ağırdağ'da trafik kazası... Beton mikseri devrildi
image Ağırdağ’da saat 11. 45 sıralarında meydana gelen trafik kazasında, yokuş yukarı çıkan beton mikseri devrildi, sürücüsü Hulusi Akhan kazadan yara almadan kurtuldu.
Girne'de çiçeklendirme çalışmaları sürüyor
image Girne Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi tarafından kent genelinde yapılan peyzaj çalışmaları devam ediyor.