Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 8 Ocak 2015, Perşembe 15:09
banner

Girne’de hijyen denetimleri akşamları da devam ediyor

Girne’de hijyen denetimleri akşamları da devam ediyorTurizmin Başkenti Girne’de faaliyet gösteren restaurant, cafe, bar gibi yiyecek – içecek mekanlarının hijyen denetimlerine ağırlık verildi.
Paylaş  
31
38
27
0

Kent genelinde üretimi ve satışı yapılan gıdaların güvenliğinin temin edilmesi ve en önemlisi de toplum sağlığının korunması için denetim ve kontrol görevini yerine getirmek amacıyla çalışmalarını bu yönde yoğunlaştıran Girne Belediyesi; gündüz ve gece yoğun bir şekilde çarşı kontrollerine devam ediyor. Sağlık Şubesi tarafından yapılan sağlık denetimleri yiyecek-içecek işletmelerindeki hijyen koşullarının en üst düzeyde sağlanması doğrultusunda yürütülüyor.

Sağlık Şubesi ile Zabıta-Kolluk biriminden ekipler tarafından gerçekleştirilen denetimlerde gıda üretim alanlarının koşulları, çalışan personelin kişisel hijyeni, sağlık karneleri, mutfak, tuvalet ve depo alanlarının genel temizlik ve hijyen koşulları, kullanılan gıdaların muhafaza koşulları ve sağlığa uygunluğu kontrol edildi. Yasal zorunluluklarını yerine getirmeyen ve hijyen açıdan eksikliklerin tespit edildiği birçok işyerine para cezası kesilerek süre verildiği ve takip altına alındığı, çalışması sakıncalı bulunan bazı işyerlerinin de faaliyetlerinin durdurulduğu, denetimlerin önümüzdeki günlerde de kent genelinde devam edeceği belirtilerek özellikle işyeri açma izni ve personel sağlık karneleri ile ilgili eksikleri olan işyerlerinin bu eksiklikleri tamamlaması çağrısı yapıldı.

Yiyecek içecek işletmelerinin AB ve Dünya standartlarında gıda üretimi için Girne Belediye hudutları genelinde yapılan denetimler aralıksız devam ederken Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, asgari hijyen koşulları sağlamanın yanında ‘Güvenli Gıda’ kavramının işletmelerin bir sistem dahilinde tam anlamıyla yerine getiriyor olmasının önemine vurgu yaparak bugün birçok işletmenin bu yönde çok olumlu ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Soyel, “gıda işyerlerinin denetim ve kontrolü Belediye’nin sorumluluğundadır ancak hijyen kurallara uygun üretim yapılmasının sorumluluğu doğrudan işletmeciye aittir. Bu nedenle, gıda güvenlik sistemlerinin kaçınılmaz bir şekilde benimsenmesi gerekmektedir” dedi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne kentinin ülkemizin tanıtımı ve Turizm açısından önemini hala koruduğunu ve özellikle de yeme içme ve eğlence mekanları bakımından popüler olan kente tüm ülke vatandaşlarının ve turistlerin ilgi gösterdiğini belirterek denetimlere sürekli devam edileceğini vurguladı. Girne Belediyesi’nin aktif katılımcı bir yönetim anlayışını benimsediğini vurgulayan Başkan Güngördü, geçtiğimiz günlerde yapılan Girne Kent Kurultayı’nda paylaşılan çalışmalarla kentin sakini değil, sahibi olunmasının ve kentililik bilinciyle hareket etmenin günlük yaşama katacağı pozitif değerlerin farkında olarak kentteki turizm canlılığının korunması yine aktif katılımcı ve sorumluluğunun farkında olan işletmecilerle mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Yenilikleri ve gelişmeleri hızlı bir dinamikle kucaklayan Girne’de birçok yiyecek-içecek işletmesinin Dünya standartlarında üretim yaptığına dikkati çeken Başkan Güngördü; bu yönde faaliyet gösteren işletmecilere teşekkür ederken, yiyecek üretimi yapan her işletmenin her zaman için insan sağlığını güvence altına alması ve hijyen kurallara dikkat etmesi konusunda gereğinin yerine getirilmesi isteğinde bulundu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

2. Uluslararası Girne Belediyesi Heykel Sempozyumu tanıtıldı
image 2. Uluslararası Girne Belediyesi Heykel Sempozyumu 16 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında yapılıyor.
Güngördü ve beraberindeki heyet Kaleiçi Old Town Festivali'ne katıldı
image Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, beraberindeki bir heyetle Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 13 ülkeden 26 şehrin katılımıyla üçüncüsünü düzenlediği Kaleiçi Old Town Festivali’ne katıldı.
Güngördü Beyti Restoran ile ilgili açıklama yaptı
image Girne’de yer alan Beyti Restoran’tın dün belediye ekipleri tarafından mühürlenmesi ve basında çıkan haberler üzerine Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Postası’na özel açıklamalarda bulundu.