Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 19 Mart 2017, Pazar 11:44
banner

Okul müdürlerinden Bakanlığa "Sorunlar yasalar çerçevesinde çözülsün"

Okul müdürlerinden Bakanlığa Sorunlar yasalar çerçevesinde çözülsünKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası yetkilileri ve İlköğretim Dairesi’ne bağlı 23 Lefkoşa bölgesi ilkokul yöneticisi, bakanlığın, hak ve sorumluluklarını yerine getirmeyen öğretmenlerle ilgili raporları zamanında dikkate almasını istedi.
Paylaş  
23
32
25
0

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası yetkilileri ve İlköğretim Dairesi’ne bağlı 23 Lefkoşa bölgesi ilkokul yöneticisi, bakanlığın, hak ve sorumluluklarını yerine getirmeyen öğretmenlerle ilgili raporları zamanında dikkate almasını istedi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, konuyla ilgili açıklamasında söz konusu müdürlerinde imzalarını içeren konuya ilişkin mektubu İlköğretim Dairesi Müdürü Ali Bolatcan’a sunduklarını belirtti.

Elcil şunları kaydetti:

“Sorunlarını bir mektup ile özetleyen okul müdürleri, hazırladıkları mektubu İlköğretim Dairesi Müdürü’ne iletti ve sorunların çözümünde ivedilik istedi.
Okul yöneticileri hazırlanan mektup çerçevesinde, Öğretmenler Yasası ve diğer yasalar çerçevesinde ödev, hak ve sorumlulukların yerine getirilmesinde sorun yaşatan öğretmen veya okulçalışanları ile ilgili tutulan raporların Bakanlık tarafından zamanında dikkate alınmadığının, yanlı tutum sergilendiğinin ve sorunların ötelendiğinin belirtildiği mektupta, bu durumun okul yöneticilerini zorda bıraktığı ve ilerde bu gibi olaylardan doğacak sıkıntılarda okul yöneticilerinin sorumluluk almayacağı ifade edildi."


Lefkoşa bölgesi anaokulu ve ilkokul idarecileri tarafından yazılan mektupta şu ifadelere yer verildi:

Sn. Ali Bolatcan
İlköğretim Dairesi Müdürü

"Eğitimde meydana gelebilecek sorunların aşılması ve sorumlulukların bir düzen içerisinde yerine getirilebilmesi; sorumluluk sahibi makamların bağlı bulundukları Yasalar, (Öğretmenler Yasası, Milli Eğitim Yasası, Anayasa ve Tüzükler) çerçevesinde hareket etmeleri halinde mümkündür.

Bu bağlamda sorumlu makamlarda bulunanların yasa ve tüzükler çerçevesi içerisinde biz okul müdürlerinin prestijlerini sarsıcı algı oluşmasına yol açacak eylem ve davranışlarda bulunmaması gerekmektedir. Astların görevlerini yerine getirirken oluşabilecek yasalara aykırı hususlar ve disipline aykırı davranışlar; üstlerinin ayırım gözetmeksizin, etkili bir şekilde, güven sarsıcı bir davranış içerisine girmeden, irade kullanarak yasa ve tüzüklerin kendilerine verdiği yetkileri kullanmaktan kaçınmamaları durumunda önlenebilecektir.

Biz, okul yöneticilerinin yasal çerçevede vermiş olduğumuz görevleri aklına estiği zaman; “Ben yapmayacağım; bana kimse bir şey yapamaz; istediğim zaman giderim; izin almak mı?  O da ne?”gibi haddini aşan tutumlar sergileyerek reddeden anlayışa prim verilmesini, okul yöneticileri ve sorumluluk sahibi, özveri ile görev yapan iyi niyetli öğretmen arkadaşlarımızın çabalarına yapılan bir saygısızlık olarak görmekteyiz.

Ülkedeki eğitimi yönetmekle görevli amirlerimizin,  yasal olmayan ve yanlı davranış sergileyerek kendilerine iletilen sorunları yasa ve tüzüklerin emrettiği şekilde çözmek yerine görmezlikten gelme ya da öteleyerek günü kurtarma yolunu seçmeye devam etmekte oluşlarının, okul idarelerini her geçen gün daha da görev yapamaz pozisyona düşürdüğü açık bir gerçekliktir.

Yukarıda sözü edilen, yaşanmakta olan hoş olmayan genel durumdan dolayı ileride doğabilecek olumsuz sonuçlar nedeniyle okul yöneticileri olarak hiçbir sorumluluk üstlenmeyeceğimizi tarafınıza arz ederiz."
      
Saygılarımızla...
Lefkoşa bölgesi anaokulu ve ilkokul idarecileri


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Elde Tendon ve Periferik Sinir Yaralanmalarında Fizyoterapi Uygulamaları Çal...
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından “Elde Tendon ve Periferik Sinir Yaralanmalarında Fizyoterapi Uygulamaları” çalıştayı gerçekleştirildi.
GAÜ okulları; 23 Nisan'nı muhteşem bir tören ile kutladı
image GAÜ Okullar Grubu'na bağlı "Amerikan Koleji'nin Çocukları", Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün; Tüm dünya çocuklarına armağan ettiği "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"nı çoşku dolu bir tören ile kutlayarak, Ata'larına şük...
"Işıklar şehri Lefkoşa'da evler, konaklar, tüm yaşam alanları bir bir aydınla...
image Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, KAܒnün, Lefkoşa’da değişim ve dönüşüm sürecini başlattığını, her geçen gün atılan yeni adımlarla kendisini Lefkoşa Surla...