Ana Sayfa >> EĞİTİM 19 Mart 2017, Pazar 11:44
Okul müdürlerinden Bakanlığa "Sorunlar yasalar çerçevesinde çözülsün"
Okul müdürlerinden Bakanlığa Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası yetkilileri ve İlköğretim Dairesi’ne bağlı 23 Lefkoşa bölgesi ilkokul yöneticisi, bakanlığın, hak ve sorumluluklarını yerine getirmeyen öğretmenlerle ilgili raporları zamanında dikkate almasını istedi.
Paylaş  
21
27
22
0

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası yetkilileri ve İlköğretim Dairesi’ne bağlı 23 Lefkoşa bölgesi ilkokul yöneticisi, bakanlığın, hak ve sorumluluklarını yerine getirmeyen öğretmenlerle ilgili raporları zamanında dikkate almasını istedi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, konuyla ilgili açıklamasında söz konusu müdürlerinde imzalarını içeren konuya ilişkin mektubu İlköğretim Dairesi Müdürü Ali Bolatcan’a sunduklarını belirtti.

Elcil şunları kaydetti:

“Sorunlarını bir mektup ile özetleyen okul müdürleri, hazırladıkları mektubu İlköğretim Dairesi Müdürü’ne iletti ve sorunların çözümünde ivedilik istedi.
Okul yöneticileri hazırlanan mektup çerçevesinde, Öğretmenler Yasası ve diğer yasalar çerçevesinde ödev, hak ve sorumlulukların yerine getirilmesinde sorun yaşatan öğretmen veya okulçalışanları ile ilgili tutulan raporların Bakanlık tarafından zamanında dikkate alınmadığının, yanlı tutum sergilendiğinin ve sorunların ötelendiğinin belirtildiği mektupta, bu durumun okul yöneticilerini zorda bıraktığı ve ilerde bu gibi olaylardan doğacak sıkıntılarda okul yöneticilerinin sorumluluk almayacağı ifade edildi."


Lefkoşa bölgesi anaokulu ve ilkokul idarecileri tarafından yazılan mektupta şu ifadelere yer verildi:

Sn. Ali Bolatcan
İlköğretim Dairesi Müdürü

"Eğitimde meydana gelebilecek sorunların aşılması ve sorumlulukların bir düzen içerisinde yerine getirilebilmesi; sorumluluk sahibi makamların bağlı bulundukları Yasalar, (Öğretmenler Yasası, Milli Eğitim Yasası, Anayasa ve Tüzükler) çerçevesinde hareket etmeleri halinde mümkündür.

Bu bağlamda sorumlu makamlarda bulunanların yasa ve tüzükler çerçevesi içerisinde biz okul müdürlerinin prestijlerini sarsıcı algı oluşmasına yol açacak eylem ve davranışlarda bulunmaması gerekmektedir. Astların görevlerini yerine getirirken oluşabilecek yasalara aykırı hususlar ve disipline aykırı davranışlar; üstlerinin ayırım gözetmeksizin, etkili bir şekilde, güven sarsıcı bir davranış içerisine girmeden, irade kullanarak yasa ve tüzüklerin kendilerine verdiği yetkileri kullanmaktan kaçınmamaları durumunda önlenebilecektir.

Biz, okul yöneticilerinin yasal çerçevede vermiş olduğumuz görevleri aklına estiği zaman; “Ben yapmayacağım; bana kimse bir şey yapamaz; istediğim zaman giderim; izin almak mı?  O da ne?”gibi haddini aşan tutumlar sergileyerek reddeden anlayışa prim verilmesini, okul yöneticileri ve sorumluluk sahibi, özveri ile görev yapan iyi niyetli öğretmen arkadaşlarımızın çabalarına yapılan bir saygısızlık olarak görmekteyiz.

Ülkedeki eğitimi yönetmekle görevli amirlerimizin,  yasal olmayan ve yanlı davranış sergileyerek kendilerine iletilen sorunları yasa ve tüzüklerin emrettiği şekilde çözmek yerine görmezlikten gelme ya da öteleyerek günü kurtarma yolunu seçmeye devam etmekte oluşlarının, okul idarelerini her geçen gün daha da görev yapamaz pozisyona düşürdüğü açık bir gerçekliktir.

Yukarıda sözü edilen, yaşanmakta olan hoş olmayan genel durumdan dolayı ileride doğabilecek olumsuz sonuçlar nedeniyle okul yöneticileri olarak hiçbir sorumluluk üstlenmeyeceğimizi tarafınıza arz ederiz."
      
Saygılarımızla...
Lefkoşa bölgesi anaokulu ve ilkokul idarecileri


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

LAÜ'de "Popülizmin Yükselişi" ele alındı
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü tarafından “Popülizmin Yükselişi” konusu ele alındı.
UFÜ'de Yetişkinlere yönelik ilkyardım eğitiminin önemine dikkat çekildi
Uluslararası Final Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Kamışlı’nın makalesi uluslararası indexler tarafından taranan akademik dergilerden biri olan Eurasia Journal of Mathematics, Science and Technology Edu...
Hala Sultan İlahiyat Koleji'ndeki 'dini baskı' iddiaları değerlendiriliyor…
Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde bazı öğretmenlerin öğrencilere ‘dini baskı’ uyguladığı gerekçesi ile bir grup öğretmenin Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaştırdığı şikayet dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değe...