Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 1 Ağustos 2012, Çarşamba 09:45
banner

Akdeniz Karpaz Üniversitesi Rektörü Yörük, yeni üniversiteyi anlattı

Akdeniz Karpaz Üniversitesi Rektörü Yörük, yeni üniversiteyi anlattıKKTC’nin yüksek öğretim sektörüne katılan Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin (AKÜN) Rektörü Prof. Dr. Nevin Yörük, “Kıbrıs’ın kalbinde bir dünya üniversitesi olma ve dünyayı değiştirebilecek mezunlar verme hedefiyle yola çıktıklarını” söyledi.
Paylaş  
59
46
55
1

Türkiyeli girişimci-akademisyen Bülent Çetinkaya tarafından 2011’de kurulan KKTC’nin 6. üniversitesi, 2012-13 Akademik Yılı’nda ilk öğrencileriyle eğitime başlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Lefkoşa’da Küçükkaymaklı’da Şehit M. Ruso Caddesi’ndeki bir binada faaliyete geçen Üniversite, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’yle organik bağ ve anlaşmalarla havacılık ve uzay bilimleri bölümü açarak havacılık sektörü için eleman yetiştirmeyi hedefliyor.

Kent kampüsü Lefkoşa’da açılan yeni Üniversitenin ana kampüsünün temeli, Kasım ayında Çatalköy’de atılacak. “Akdeniz Karpaz Üniversitesi” adı, “hem uluslararası alanda bilinen, hem Kıbrıslıların sempatisini toplayacak, Kıbrıs’a özgü bir isim” olarak düşünülmüş.

Bu yıl Hukuk Fakültesi, İşletme Fakültesi, Turizm ve Otelcilik Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu, Yabancı Diller Okulu’nda 150-200 civarında öğrenciyle eğitime başlayacak AKÜN, KKTC ve Türkiye dışında üçüncü ülkelerden de öğrenci almayı hedefliyor.Üniversitenin öğretim dili İngilizce ve Türkçe olacak.

REKTÖR YÖRÜK: “EKONOMİDE EĞİTİMİN PAYINI ARTIRMAK İSTİYORUZ”

Akdeniz Karpaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevin Yörük, TAK muhabirinin sorularını yanıtladı ve yeni Üniversiteyi anlattı.Eğitim sektörünün Kıbrıs için çok önemli olduğunu, bir üniversite kurarak eğitim sektörünün ekonomideki payını daha da artırmayı istediklerini kaydeden Yörük, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile YÖDAK’ın onayıyla kurulan üniversitenin, Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu’ndan (YÖK) de onay aldığını ve uluslararası tanınmışlığının da sağlandığını söyledi.

“HAYALLERİMİZ VE ÖĞRENCİLERİMİZİN İSTEKLERİ…”

“Hayallerimizi ve öğrencilerimizin isteklerini gerçekleştirmek için yola çıktık” diyen Prof. Dr. Nevin Yörük, insanların hayatları boyunca özgür seçim yapmalarının önemini vurguladı.

Yörük, “Kıbrıs’ın kalbinde kurulduk ve dünya üniversitesi olma hedefimiz var. Öğrencilerimizi dünyayı değiştirebilecek kişiler olarak mezun etmeyi hedefliyoruz. Daha iyiyi arayan ve araştıran bir üniversite olacağız. Yenilikçi, dinamik, sorgulayan, düşünen ve üreten öğrenciler hedefliyoruz. Öğrenciler çok önemli. Geleceği onlarla tasarlayacağız. Değişimi onlarla sağlayacağız. Onlar bizi de zenginleştirecek” diye konuştu.

Prof. Dr. Nevin Yörük, çok güçlü bir akademik kadroya ve uluslararası bağlantılara sahip olduklarını kaydederek, “AKÜN’ün bir bilim merkezi olacağını; araştırmalar, kongreler, konferanslar, uluslararası hakemli dergi yayınları gibi faaliyetlerle Kıbrıs’ın bilimsel hayatına da katkı sağlama hedefleri bulunduğunu” anlattı.

“KEYİFLİ EĞİTİM”

Sanatsal ve sportif faaliyetlerde de yer alacaklarını ifade eden Yörük, “eğitimi keyifli hale getireceklerini”, sosyal sorumluluk projeleri de yürüteceklerini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Nevin Yörük, sektörden pay almaktan önce, eğitim sektörünün ekonomideki payını artırmayı istediklerini vurguladı.

Kendisinin daha önce Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde rektör yardımcısı ve öğretim üyesi olarak görev yaptığını kaydeden Prof. Dr. Yörük, yeni görevinde de bu üniversiteyle işbirliğini sürdüreceklerini, kardeş üniversite olduklarını, havacılık ve uzay bilimleri bölümünü Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nde de açmayı planladıklarını bildirdi.

HERKESE YÜZDE 50 BURS

Yörük, “Bu yıl öğrenci hedefimiz 150-200 ama çok daha yüksek olacağını biliyoruz. 5 yıl sonraki hedefimiz ise 5 bin öğrenci” diyerek, öğrencilerin tümünün yüzde 50 burslu eğitim göreceğini açıkladı; öğrenci harçlarının ise makul düzeyde olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Nevin Yörük, ilk etapta öğretim görevlisi sayısının 30 civarında olacağını, yeni bölümlerle bu rakamın artacağını da ekledi.

TAK

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
1 Ağustos 2012, Çarşamba
okan         - lefkoşa
4 temmuzd 2012 de vatandaş yapıan,daü deki teknoparka 50bin tl kira borcunu ödeyemeyen adama nasıl üniversite kurma izni verirler. hiççmi kriter yok

banner
banner
banner
banner
banner

"Çocuğun kitapla ilişkisi 0-2 yaş döneminde masal ve hikaye ile başlamalı"
image LAÜ akademisteni Yrd. Doç. Dr. Ergisi, "Çocuğun kitapla ilişkisi 0-2 yaş döneminde ebeveynlerin çocuğa tekerleme, masal ve hikaye okuması ile başlatılmalı" dedi.
UKÜ'de 'Önemsiyoruz: Geri Dönüştürüyoruz' felsefesine dikkat çekildi
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi,  Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından “Önemsiyoruz: Geri Dönüştürüyoruz” adlı konferans gerçekleştirildi.
UKÜ'lü öğrenciler Lefkoşa Türk Belediyesi'ne teknik gezi gerçekleştirdi
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencileri Lefkoşa Türk Belediyesi'ne teknik gezi gerçekleştirdi.