Ana Sayfa >> TURİZM 7 Ekim 2016, Cuma 13:28
KAÜ'den turizme alternatif çözümler
KAÜ'den turizme alternatif çözümlerKAÜ Yakındoğu Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (YSAUM) Müdürü Prof. Dr. Ulvi Keser adada alternatif turizm konusunda muazzam ve keşfedilmemiş bir potansiyel bulunduğunu belirterek mağara turizmi ve inanç turizmi konusunda bilgiler verdi. Bu mağaraların büyük bir kısmı Ergenekon-Kalavaç-Gönendere hattının bulunduğu Beşparmak Dağları, ayrıca Akdeniz köyünden Dip Karpaz’a uzanan hat üzerinde bulunduğunu belirtti.
Paylaş  
47
75
34
0

KAÜ Yakındoğu Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (YSAUM) Müdürü Prof. Dr. Ulvi Keser adada alternatif turizm konusunda muazzam ve keşfedilmemiş bir potansiyel bulunduğunu belirterek mağara turizmi ve inanç turizmi konusunda bilgiler verdi. Bu mağaraların büyük bir kısmı  Ergenekon-Kalavaç-Gönendere hattının bulunduğu Beşparmak Dağları, ayrıca Akdeniz köyünden Dip Karpaz’a uzanan hat üzerinde bulunduğunu belirtti.

Adada Mağara Turizmi

Prof. Keser mağaralarla ilgili olarak “Genelde Kıbrıs adası, özelde ise KKTC mağara anlamında son derece zengin bir lokasyondur; ancak bugüne kadar bu mağaralarla ilgili ciddi ve bilimsel bir çalışma maalesef yapılamamıştır. KKTC Turizm Planlama Dairesi Müdürlüğü’nün talebi üzerine İçişleri, Köy işleri ve İskan Bakanlığı Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde KKTC mağaralarının incelenerek ekonomik potansiyellerinin belirlenmesi amacıyla yaklaşık 20 yıl önce Türkiye’den gelen Maden Tetkik Arama (MTA) ekibi tarafından yapılan kapsamlı bir çalışmada yaklaşık 40 kadar mağara olduğu belirtilmesine rağmen bugün KKTC’de 200’ün üzerinde ve çoğu bakir durumda mağara bulunmaktadır.” dedikten sonra özellikle sonra özellikle son dönemde gündemde olan Beşparmaklardaki Çanakkale Esirler Mağarası’nın bu konuda lobicilik, ülkenin meşruiyeti ve tanınması konusunda çok ciddi bir avantaj olduğunu da sözlerine ekledi. Mağaralarla ilgili olarak korunması gerekli şekil ve canlı bulunmaması, can güvenliğini tehlikeye sokacak riskler taşımaması, kullanımından kaynaklanacak yerel ve bölgesel kirlenmenin doğmaması, ilginç mağara içi şekil ve yapılara sahip olunması, mağaranın fiziki yapısının, insanların rahatlıkla gezmelerine olanak verecek boyutlarda olması, ana yollar ve büyük yerleşim yerlerine yakın olması ve mağara yakınında destek ünitelerin kurulabileceği veya çevre düzenlemesinin yapılabileceği yeterli arazinin bulunması nedeniyleGirne'de Dome Otel önünde yapılan kazı çalışmaları sırasında tespit edilen mağara, ayrıca Çoban Mağarası, Bağlıköy Yarasa Mağarası, Turunçlu'daki Direkli Mağara ve Beygirli Mağara, Yeniceköy mağarası, Kral Kızının Mağarası, Akdoğan köyünde keşfedilen yeni bir mağara ile Dilekkaya’daki Gız Mağarası, Kumyalı Mağarası, Ayfilon Mağarası, Buharlı/Alaflı Mağara, Gece Kuşlu/Kuşu Mağara ve Saray Mağarası gibi pekçok mağaramızın mağara turizmine açılmayı beklediğini belirten Prof. Keser özellikle Esirler Mağarası’nın Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere nezdinde diplomatik lobicilik girişimleriyle Çanakkale Savaşları kapsamına alınması yönünde 2015 yılında yoğun çaba sarf ettiklerini, bu mağaranın özellikle ülkenin tanıtılması bağlamında çok önemli ve özel bir yere sahip olduğunu belirtti.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Ataoğlu: "Bakanlığımızın, sektörümüzün gayretleri ve Türkiyemizin verdiği des...
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nu ziyaret etti.
KKTC turizmindeki sorun ulaşım ve tanıtım...
Kıbrıs Postası'na konuşan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Fethi Özboğaç ve Kıbrıs Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Erkan Kilim, KKTC'de turizm alanındaki en önemli sıkıntıların KKTC'nin tanıtımı ve ulaşım...
Ataoğlu: "Turist memnuniyeti rehberlerin niteliği ile doğru orantılıdır"
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.