Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 16 Temmuz 2017, Pazar 12:02
Koruma altındaki Glapsides Göleti'ni vatandaş çöplüğe çevirdi!
Bakanlar Kurulu kararı ile koruma kapsamında bulunan en önemli sulak alan Glapsides Göleti, çevre kirliliği felaketi yaşıyor.
Paylaş  
17
48
13
0

Kıbrıs Postası- Nadire Bahadi

Kıbrıs genelinde 30'dan fazla sulak alan içerisinde, özelliklerinden dolayı Bakanlar Kurulu kararı ile koruma altına alınan Glapsides Göleti, tam anlamı ile bir çevre kirliliğine maruz bırakıldı. Duyarsızlık örneği yaşanan gölet, adeta çöplüğe döndü. Çok sayıda alkollü içki şişesi ve çeşitli yiyecek poşetleri, duyarsız ziyaretçiler tarafından gelişigüzel doğaya bırakılıp gölette kirliliğe neden olurken; koruma altında bulunan en önemli sulak alan konumundaki gölet, yetkililerin de ilgisizliğine terk edildi. Yiyecek ve içecek atıklarının yanı sıra suyun kirlenmesi nedeni ile gölet, yosun tutmuş durumda. Biyologlar Derneği Basın Sorumlusu Hasan Sarpten, yetkililerin, koruma altında bulunan önemli bir sulak alanı kaderine terk ettiğinden yakınırken; "Yetkiler umarsız, vatandaş duyarsız" şeklinde konuştu.

Konu ile ilgili, Kıbrıs Postası'na konuşan Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu'nda görevli Hasan Sarpten, Glapsides Göleti'nin, Trodos'un eteklerinden doğarak Lefkoşa'nın içerisinde 90 derecelik bir açı yapıp doğuya yönelen ve yaklaşık 90 kilometrelik yatak uzunluğuyla Kanlıdere'nin beslediği ve oluşturduğu önemli bir sulak alan olduğunu söyledi. Kış ve bahar aylarında Glapsides’te biriken suyun kuşlar için durulacak bir sel bölgesi oluşturduğunu ifade eden Sarpten, alanın oldukça killi karakterde ve içinde çakıl, silt ve kum gibi iri kırıntıların bulunduğu doğal bir karasal oluşum olduğunu belirtti.

Vatandaşın, çöp atarak, çevreye karşı ne kadar duyarsız olduğunu gösterdiğini kaydeden Sarpten, yetkililerin de ilgisiz ve umursamaz olduğunu belirterek, "Yetkililer müdahale etmez de bu kirliliğin ve duyarsızlığın önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmazsa, vatandaş bu şekilde davranmaya ve çevreyi kirleterek felakete sürüklemeye devam edecek" şeklinde konuştu.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Tıkanan rögarı açmaya çalışan iki kişi foseptik kuyusuna düştü!
Boğaziçi bölgesinde tıkanan rögarı açmaya çalışan iki kişi kapağın kırılmasıyla foseptik çukuruna düştü.
Üniversite öğrencilerinin kaldığı yer ev değil, uyuşturucu zulası
Mağusa’da Narkotik polislerinin düzenlediği operasyonda hint keneviri, sentetik cannabinoid ve extacy türü uyuşturucu madde ele geçirildi. İkisi kadın 3 yabancı uyruklu üniversite öğrencisi tutuklandı.
Gazimağusa Belediyesi'nce düzenlenen Daireler Arası Halı Saha Futbol Turnuvas...
Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gelişim Akademisi tarafından düzenlenen Daireler arası Halı Saha Futbol Turnuvası Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in başlama vuruşu ile dün akşa...