Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 21 Nisan 2017, Cuma 06:56
Kuzeyden sonra Güneyde de Ombudsman tartışması
Kıbrıs’ın Kuzeyinde Başbakan Hüseyin Özgürün ile Ombudsman Emine Dizdarlı arasında ‘yetki aşımı’ tartışması sürerken, Kıbrıs’ın Güneyinde göreve yeni atanan Ombudsman (Kamu Denetçisi) Maria Stylianou-Lottidis dün resmen görevine başladı ancak bu atama tartışmaları beraberinde getirdi.
Paylaş  
7
6
8
0

Kıbrıs Postası-Ulaş Barış

Kıbrıs’ın Kuzeyinde Başbakan Hüseyin Özgürün ile Ombudsman Emine Dizdarlı arasında ‘yetki aşımı’ tartışması sürerken, Kıbrıs’ın Güneyinde göreve yeni atanan Ombudsman (Kamu Denetçisi)  Maria Stylianou-Lottidis dün resmen görevine başladı ancak bu atama tartışmaları beraberinde getirdi.

Rum basının iddiasına göre yeni Ombudsman Lottidis’in eşinin Kathemerini Gazetesi’nin sahiplerinden birisi olması akıllara Şubat 2018 Başkanlık seçimini getirirken, Rum Liderin bu atamayla gazetenin ful desteğini almayı hedeflediği düşünülüyor.

Öte yandan Lottidis’in ataması için mecliste yapılan oylamanın kıl payı sonuçlanmasının şüpheleri artırmasının yanı sıra hukuk çevreleri de Lottidis’in görev için uygun kişi olmadığını iddia ediyor.

Kıbrıs Postası’nın Güney Kıbrıs kaynaklarından edindiği bilgilere göre ise söz konusu görevin 2011’den beri görev yapan eski Ombudsman Savvidou’nun yanında çalışan ve ‘Irkçılığa Karşı Kurum’ bölümü başkanı olan Aristos Çartas’ın hakkı olduğunu ancak Rum Liderin bu tercihe sıcak bakmadığı belirtiliyor.

SAVVİDOU’NUN YERİNE ATANDI

Lottidis geçtiğimiz ay sonu görev süresi sona eren Eliza Savvidou’nun yerine göreve başlarken konuyla ilgili bir açıklama yapan Rum Lider Nikos Anastasiadis ise bakanlarına çağrıda bulunarak yeni ombudsman ile iş birliği yapmaları çağrısında bulundu.

Yeni Ombudsman’ı ‘ortak bir çalışma arkadaşı’ olarak gördüğünü belirten Anastasiadis “vatandaşların haklarını arama ve koruma yolundaki en hassas kurum” ifadelerini kullandı.

Ombudsman’ın görüş ve tavsiyelerinin devletin karar alma mekanizmalarının her zaman bir parçası olduğunun altını da çizen Rum Lider “adaletin tecelli etmesi için tüm kurumlarımızla işbirliği içerisinde çalışması gerekmektedir. Bu bağlamda amacımız Ombudsman’ın görüşlerini vatandaşlarımızın hakların ı korumak için her zaman ciddiye almaktır ” diye konuştu.

ANASTASİADİS: “KENDİSİNE GÜVENİM TAM”

Yeni Ombudsman’ın ‘tarafsız, hukukun üstünlüğüne inanan’ ve yıllarca devletin savcılığı yapan bir kişi olduğunu da belirten Anastasiadis bu bakımdan kendisinin göreve atanan Lottidis’e güvenin tam olduğunu da sözlerine ekledi.

Lottidis de Anastasiadis’e cevaben yaptığı konuşmada görevi layığıyla yerine getirmek için elinden geleni yapacağını belirtti.

Ombudsman’ın görevinin sadece yönetim denetçiliği olmadığını diğer kamu kurumlarına da destek sağlamak olduğunun altını çizen Lottidis vatandaşın haklarını sosyal ve politik gelişmeler ışığında korumakla yükümlü olduğunu belirtti.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Eide'nin liderlerle temasları Rum basınında geniş yer aldı
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Cenevre konusunda olumlu bir yanıt almak hedefiyle, bu sabah liderlerle ayrı ayrı görüşmelerinde formülünü sunacağı belirtildi.
Rum Meclisi Dışişleri Komitesi'nde, KKTC'den geçirildiği iddia edilen kaçak t...
Rum Meclisi Dışişleri Komitesi’nde, dün, kaçak tütün ürünleri konusunun ele alındığı ve devletin tütün ürünlerinden elde ettiği vergideki düşüşten, KKTC’den geçirildiği iddia edilen kaçak tütünün sorumlu olduğu konusu...
Zinon'un Ürdün ziyareti tamamlandı
Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü, Büyükelçi Aleksandros Zinon’un Ürdün’e gerçekleştirdiği iki günlük çalışma ziyaretinin tamamlandığı haber verildi.