Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 7 Ocak 2018, Pazar 15:39
LAÜ'de "Divan Şiirinde Günlük Hayat" konusu irdelendi
Lefke Avrupa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Divan Şiirinde Günlük Hayat” konulu konferansta Divan Edebiyatı uzmanlığının yanında tanınmış şair olan Prof. Dr. M. Nejat Sefercioğlu konuk edildi.
Paylaş  
11
18
10
0

Lefke Avrupa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Divan Şiirinde Günlük Hayat” konulu konferansta Divan Edebiyatı uzmanlığının yanında tanınmış şair olan Prof. Dr. M. Nejat Sefercioğlu konuk edildi.

LAÜ'den verilen bilgiye göre, konferans programı, hem Divan tarzında hem de yeni yolda şiirleri bulunan Sefercioğlu’nun “Kır Çiçeklerim” adlı uzun şiirinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri tarafından ortaklaşa okunmasıyla başladı.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saadettin Yıldız’ın açılış konuşmasından sonra söz alan Prof. Dr. M. Nejat Sefercioğlu, Divan şiirinin günlük hayatla bağlantısını örnekler vererek açıkladı.

Sefercioğlu, “Divan şairi günlük hayatla ilgili birçok unsuru şiirine taşımış ve değişik hayallere konu etmiştir. Bunu yaparken de hem gözlemlerinden, hem halkın gelenek görenek ve inançlarından, hem de güzel Türkçe’mize kazandırdığı deyim, atasözü ve kelâm-ı kibar gibi güzelliklerden bol bol yararlanmıştır” dedi. Sefercioğlu, divan şiiriyle ilgili olarak bugüne kadar yapılmış olan tahlil ve şerh çalışmaları incelendiği zaman divan şairi günlük hayatında kullandığı ve çevresinde gördüğü, iğneden ipliğe hemen hemen her şeyi, şiirinde kullandığını, divan şairinin hayata ve çevresine nasıl sıkı sıkıya bağlı, onunla bir bütünlük içinde olduğunun en önemli delillerinden biri olarak değerlendirdi.

Geniş bir katılımla gerçekleşen konferans, özellikle Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Türkçe Eğitimi Bölümü öğrencileri için atölye çalışması niteliğindeydi. Meslekte yılları geride bırakan ve alanında çok önemli araştırma ve incelemeleri bulunan Prof. Dr. Sefercioğlu, 600 yıllık geçmişi bulunan Divan şiiri hakkındaki bazı peşin hükümleri ortadan kaldıracak saptamalarda bulundu.

Prof. Dr. Sefercioğlu sunumunda divan şiirinden örnek şiirler okuyarak, öğrencilere divan edebiyatı şiirinin genel özellikleri, divan şiiri, divan şiiri geleneği, temsilcileri hakkında detaylı bilgiler aktardı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Turan Özdemir'e veda...
Geçirdiği kalp  krizi nedeniyle hayatını kaybeden sinema ve tiyatro oyuncusu Turan Özdemir için  meslek hayatına başladığı İzmir Devlet Tiyatrosu'nda tören düzenlendi.
İsmail Bozkurt'un mücahitlik anıları yayımlandı
Eski siyasetçi, araştırmacı yazar İsmail Bozkurt’un kaleme aldığı, 1 Nisan 1955’te EOKA’nın silahlı terör eylemleri üzerine başlayan ve 15 Kasım 1967’deki Geçitkale-Boğaziçi Direnişi sonrasındaki 1968 Baharı’na kadar ...
Van Gogh'un yeni bir resmi bulundu
Hollandalı ünlü ressam Vincent van Gogh'un bilinmeyen bir resmi daha bulundu. Paris'teki bir taş ocağının tasvir edildiği çizimin, gerçek bir van Gogh çalışması olduğu açıklandı.