KIBRIS POSTASI http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/35/news/29834

17 Eylül 2009, Perşembe
08:01
Talat nereye şaşırdı?

Türk tarafının geçen hafta müzakere masasına getirdiği yürütme başlığındaki önerilerin benzerinin daha önce de yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, tepki gösterilmesini şaşırtıcı ve garip olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Talat, garantiler konusunun garantörlerin de katılımıyla ele alınacağını belirterek, 5 tarafın birlikte olacağı bir çalışma ile konunun çözülebileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat BRT’de katıldığı “Arabölge” programında, başta Türk tarafının yürütme başlığındaki önerileri olmak üzere gündemdeki konuları değerlendirdi.

Yürütme konusundaki önerilerin benzerinin daha önce de yapıldığını anımsatan Talat, “bu mantık, bu yaklaşım yeni değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, tepki gösterilmesinin şaşırtıcı ve garip olduğunu belirterek, konjontür farklılığının söz konusu olabileceğine işaret etti.

Önerinin siyasi eşitliği rencide edici bir yanı bulunmadığını ifade eden Talat, “bazı kesimler gölgelerinden korkuyor. Söylenenlerin hiçbiri geçerli değil, tamamen uydurmadır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Talat, bir ortaklıkta Türk ve Rumların mutlaka birlikte çalışacağını dile getirerek, bunun tüm siyasi partilerce öğrenilmesi gerektiğini kaydetti.

Rum tarafının önerilere resmi yanıtını yarınki görüşmede beklediklerini de ifade eden Cumhurbaşkanı, Türkiye makamları ile her düzeyde istişare içerisinde olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, “her önerimize onay istenecek diye birşey yok. Ancak bilgileri oluyor ve biz de neyi makul görüp görmediklerini biliyoruz” dedi.

Süreçte yeni önerilerin mutlaka olacağının altını da çizen Talat, her iki tarafın esneklik göstermesinin önemine de vurgu yaptı.


Cumhurbaşkanı Talat, garantiler konusunun garantörlerin de katılımıyla ele alınacağını belirterek, 5 tarafın birlikte olacağı bir çalışma ile konunun çözülebileceğini kaydetti.

Hükümetle bir sorunu olmadığı, ancak muhatabının UBP Genel Sekreteri değil hükümetin olduğunu ifade eden Talat, karşılıklı dayanışmanın gereğine işaret etti ve işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, halkta Annan planı şokundan sonra bir kırgınlık olduğunu ve yeniden canlanmanın yolunun çözüme doğru ilerlemeden geçtiğini kaydetti.

Müzakere sürecinde gelgitler ve anlaşmazlıklar olacağını da dile getiren Talat, sürecin toplumun tüm kesimleriyle götürülmesine özen gösterdiğini söyledi.

brt2001 © 2017 KIBRIS POSTASI