Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 17 Haziran 2017, Cumartesi 14:01
banner

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Suudi Arabistan'da

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Suudi Arabistan'daTürkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz hakkında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüşmesine ilişkin, "Cumhurbaşkanımızın mesajı vardı, 'Suudi Arabistan Kralı Hadimul Harameyn Şerifeyn'e yakışır bir şekilde çözmesini bekliyoruz. Biz de katkı sağlamaya hazırız' demişti. O mesajı ilettik" dedi.
Paylaş  
38
35
38
0

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz hakkında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüşmesine ilişkin, "Cumhurbaşkanımızın mesajı vardı, 'Suudi Arabistan Kralı Hadimul Harameyn Şerifeyn'e yakışır bir şekilde çözmesini bekliyoruz. Biz de katkı sağlamaya hazırız' demişti. O mesajı ilettik" dedi.

Kral Selman bin Abdulaziz'in davetiyle ülkeye gelen Çavuşoğlu, Mekke'deki Safa Sarayı'nda Kral Selman ile yaptığı görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan krizi ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, görüşmenin çok iyi geçtiğini söyledi.

Son derece faydalı bir görüşme olduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Bu görüşme ile sorun çözüldü mü? Hayır. Başka ülkeler de var. Çok karmaşık bir halde şu anda. Samimi bir şekilde düşüncelerimizi paylaşma fırsatı bulduk ama sonuçta iki taraf, iki ülke arasında, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilere verdiği önemi de bugün vurguladı. Bundan sonraki süreçte de ilişkilerimizi daha fazla kuvvetlendireceğiz" diye konuştu.

Krizin başladığı günden bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye'nin yoğun çaba sarf ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, bölgeye ziyaretlerin tarafları doğrudan dinlemek ve Türkiye'nin ne düşündüğünü ve yaptığını anlatmak için gerçekleştirildiğini ifade etti. Çavuşoğlu, bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.
Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Kral Selman, Katar ile ilgili düşüncelerini, neden bu adımı attıklarını anlattı. Biz de 'neticede bir sorun olabileceğini ancak bir taraftan bunu belgelendirmek, diğer taraftan da bu sorunu çözmek için Hadimul Harameyn Şerifeyn'in önemli bir rol oynaması gerektiğini' söyledik. Burada liderlik göstermesi gerektiğini söyledik. Şu anda bulunduğumuz şartları biraz yumuşatmakta fayda var."

Türkiye'nin, sürdürdüğü diplomasiyi sadece İslam dünyası ile değil Avrupa ve diğer ülkelerle de yürüttüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme daha gerçekleştirdiğini dile getirdi.

"TÜRKİYE'YE VERDİKLERİ ÖNEMİ DEFALARCA VURGULADI"

Çavuşoğlu, Kral Selman'a iletilen mesaja dair, "Cumhurbaşkanımızın mesajı vardı, 'Suudi Arabistan Kralı Hadimul Harameyn Şerifeyn'e yakışır bir şekilde çözmesini bekliyoruz. Biz de katkı sağlamaya hazırız' demişti. O mesajı ilettik" ifadesini kullandı.

Kral Selman ile görüşmesinde ikili ilişkiler ve koordinasyon komisyonunun çalışmaları gibi bundan sonra atılacak adımları da ele aldıkları bilgisini veren Çavuşoğlu, "Kral Selman, Türkiye'ye verdikleri önemi defalarca vurguladı. Biz de Suudi Arabistan ile ilişkilerimize gerçekten önem veriyoruz. İkili ilişkileri de görüştük. Sayın Cumhurbaşkanımızın Hadimul Harameyn Şerifeyn'e selamlarını, iyi dileklerini de ilettik. Kendileri de aynı şekilde selam gönderdiler" açıklamasını yaptı.

"BU GERGİNLİĞİN KİMSEYE FAYDASI YOK"

Bakan Çavuşoğlu, suçlamalar ve iddiaların olduğunu ancak bunların belge ve delilleriyle ortaya konulması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Katar da bunu görmek istiyor, ara buluculuk yapan Kuveyt de bunu görmek istiyor, biz de bunu görmek istiyoruz. Çalışma yaptıklarını söylediler. Bundan dolayı henüz belgeler, deliller hiç kimse ile paylaşılmadı. Bu gerginliklerin kimseye faydası yok. Özellikle şu mübarek ramazan ayında, bayrama yaklaştığımız şu son 10 gün içinde özellikle masum insanları etkileyen bu gerginliğin sonlandırılması gerekiyor.

Bayrama, bayram gibi girmemiz lazım. Bundan dolayı çabalarımızı yoğunlaştırdık. Katar'da da aynı şekilde hem dinledik hem düşüncelerimizi söyledik. Kuveyt ara buluculuk yapıyor. Katkı sağlayabileceğimizi, neler yapabileceğimizi değerlendirdik."


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Deniz Baykal seyyar sandıkta oy kullanacak
image CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, uzun yıllar sonra ilk defa Antalya dışında bir ilde, Ankara’da oyunu kullanacak.
TC Rekabet Kurumu, patates ve soğan fiyatlarındaki artışı takip ediyor
image Rekabet Kurumu'nun, Türkiye'deki patates ve soğan fiyatlarındaki artış eğiliminin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında hassasiyetle takip ettiği bildirildi.
Iğdır'da yaşayan bir çift aynı ağaçta 10 çeşit meyve yetiştirdi
image Iğdır'da yaşayan bir çiftçi, uyguladığı aşılama tekniği sayesinde tek ağaçta 10 farklı tür meyve yetiştirmeyi başardı.