Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 3 Şubat 2017, Cuma 15:29
banner

"Temiz Düşün" projesi kapsamında ilk fidanlar dikildi

Temiz Düşün projesi kapsamında ilk fidanlar dikildiÜlkemizin en büyük sorunları arasında yer alan çevre kirliliği konusunun, KKTC Cumhurbaşkanlığınca genel ve sürdürülebilir çözümüne yönelik yürütülen “Temiz Düşün” Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi kapsamında, 3 bin fidan, 03 Şubat 2017 Cuma günü toprakla buluştu.
Paylaş  
67
85
64
0

Ülkemizin en büyük sorunları arasında yer alan çevre kirliliği konusunun, KKTC Cumhurbaşkanlığınca genel ve sürdürülebilir çözümüne yönelik yürütülen “Temiz Düşün” Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi kapsamında, 3 bin fidan, 03 Şubat 2017 Cuma günü toprakla buluştu.

Temiz Düşün kampanyası çerçevesinde, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığınca, İskele İlçesine bağlı Balalan Köyü Anten bölgesinde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Etkinlik; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Yenierenköy Belediye Başkanı Mehmet Kadı, Sivil Savunma Teşkilatı personel ve çocukları, Orman Dairesi Müdürlüğü çalışanları, Mehmetçik, İskele, Yenierenköy, Büyükkonuk Belediye çalışanları, İskele İlçesi Bölge halkı ve öğrencilerinin katılımıyla icra edildi.

Etkinlikte ilk fidanları Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi toprakla buluşturdu.

AKINCI “İNSAN DEMEK ÇEVRE DEMEK”

Fidan dikimi sırasında konuşan Sayın Meral Akıncı, Temiz Düşün Projesinin bütün dünyada farklı isimler altında yürütüldüğünü söyledi. Kampanyanın, dünyanın iklim değişikliği tehdidi altında kalması dolayısıyla başlatılan uzun soluklu bir çalışma olduğunu belirten Akıncı, KKTC’de de bu projeyi hayata geçirmek için girişim başlattıklarını söyledi.

Ülkemizde temiz bir çevre ve ağaç dikime ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapan Akıncı, devlet kurum kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığıyla işbirliği içersinde bu projeyi hayata geçirmeye karar verdiklerini söyledi.

Meral Akıncı, Temiz Düşün projesinin bir sistem dahilinde, yerel yönetimlerin ve özellikle Sivil Savunmanın geniş imkan ve kabiliyeti ile hayat bulduğunu aktardı.

İnsan olan yerde çevrenin büyük önemi olduğuna vurgu yapan Meral Akıncı, “İnsan demek çevre demek. Bu yüzden çevrenin sorumlusu insandır” dedi. Meral Akıncı ayrıca, çevremize ancak öz sevgi ve öz saygımızla sahip çıka bileceğimizi belirtti.

Balalan’da gerçekleştirilen etkinliğin bir başlangıç olduğunu ifade eden Akıncı, geçmişte Kıbrıs adasının yeşil ada olarak anıldığını, ancak son yıllarda ülkemizin bu özelliğini kaybettiğini söyleyerek ağaç dikmenin önemine vurgu yaptı.

Temiz düşün projesi kapsamında bir web sitesinin hazırlanmakta olduğunu ayrıca, televizyonlarda yayınlanmak üzere jenerik hazırlandığını, ayrıca 28 belediye ile birlikte “Yeşil Köşe”lerin yaratılmasının da hedeflendiğini, halkımızın bu konuda daha çok katkı koymasının beklendiğini söyledi. Akıncı konuşmasının sonunda, projedeki paydaş kurumlara teşekkür etti.

ALANLI "ORMANLARIMIZ ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ”

Etkinlikte konuşan, Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avrkıran Alanlı, ağaçların ülkemizin en büyük zenginliği ve akciğerleri olduğunu söyledi. Dikilen ağaçların herkese ait olduğunu ifade eden Alanlı, yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada ağaç popülasyonun azalmakta olduğuna dikkat çeken Avkıran Alanı halkımızı daha duyarlı bir şekilde ormanlarımızı korumaya davet etti.

ÇELEBİ "AMAÇ ÇEVRE BİLİNCİ FARKINDALIĞI YARATMAK”

Etkinliğe ev sahipliği yapan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan Temiz Düşün kampanyası kapsamında gerçekleştirilen etkinliğin amacının çevre bilinci farkındalığı yaratmak olduğunu belirtti. Çelebi bundan sonra da faaliyetlerinin proje kapsamında devam edeceğini belirterek, Meral Akıncı’ya teşekkürlerini sundu.

Etkinlik sırasında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi ve Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı bölgenin sembol isimlerinden yeni Erenköy muhtarı Vehibe Özkasırga ile sohbet imkanı da buldu.

Temiz Düşün projesinin maskotu “Zeytin” de etkinlik süresince fidan dikimine eşlik etti.

Sabah saat 10.30'da başlayan etkinlikte bölgeye 3 bin adet çam ve selvi türü fidan dikildi. Fidan dikilen bölgede ayrıca, genel maksatlı bir çadır kurularak, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığının Seyyar Mutfağında pişen öğle yemeği etkinliğe katılanlara ikram edildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kuir aktivisti Paşa: "Belediyelerde LGBTI+ farkındalığı artıyor"
image Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşam süren LGBTI+’lar halen çalışma, sağlık, barınma ve ulaşım alanlarında ayrımcılığa maruz kalıyor.
Uluboy: "Çocuklarınızı bu haberlerden ve yorumlardan uzak tutunuz!"
image Uzman Psikolog Ziliha Uluboy, dün tüm ülkeyi yasa boğan, bir annenin 7 yaşındaki oğlunu bıçaklayarak öldürmesi olayının ardından çok önemli uyarılarda bulundu.
"Umut Tenekeleri Projesi" kapanış etkinliği cuma günü yapılıyor
image Yeşil Barış Hareketi’nin, Avrupa Birliği’nin “Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında Hibe Programı V.” kapsamında yürütmekte olduğu “Cans Of Hopes (Umut Tenekeleri)” projesi final aşamasına geldi.