Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Ana Sayfa 7 Aralık 2017, Perşembe 08:15
banner

Trump'ın Kudüs kararına Türkiye'den tepkiler

Trump'ın Kudüs kararına Türkiye'den tepkilerABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına Türkiye'den çok sayıda tepki geldi.
Paylaş  
3
5
2
0

Karara ilk tepki, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Çavuşoğlu, ABD'nin aldığı Kudüs kararı ile ilgili, "Trump'ın kararını kınıyoruz" açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın ardından Ankara'dan peş peşe kararı kınayan açıklamalar geldi.

ÇAVUŞOĞLU: "KINIYORUZ"

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bulunan Çavuşoğlu burada düzenlediği basın toplantısında "Türkiye olarak gerekli adımları atacağız" dedi.ABD Başkanı Donald Trump'ın dünya kamuyounun yoğun baskısına rağmen Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak resmen tanımasına Türkiye'den ilk tepki geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD lideri Trump'ın  Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin, "ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Trump'ın kararını kınadığını bildirdi. Açıklama şöyle:

"ABD Yönetimi'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz.Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir."

"TÜRKİYE OLARAK GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ"

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek ve Sırbistanlı mevkidaşlarıyla düzenlediği basın toplantısında ABD'nin Kudüs kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Karara sadece Müslüman ve Hristiyan aleminden değil Musevi camiasından da tepkiler geldiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Türkiye olarak gerekli adımları atacağız" dedi.

KALIN: "BU KARAR BİZİM AÇIMIZDAN YOK HÜKMÜNDEDİR"

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Trump'ın Küdüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ile ilgili, "Bu karar bizim açımızdan yok hükmündedir" açıklamasını yaptı.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı  İbrahim Kalın, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin, "ABD  yönetiminin Kudüs'le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve  kınıyoruz. Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM kararlarını ihlal eden bu kararı  reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer almalıdır." ifadelerini kullandı.

Kalın, Twitter hesabından, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak  tanımasına ilişkin açıklama yaptı.

İbrahim Kalın, "ABD yönetiminin Kudüs'le ilgili sorumsuz ve hukuksuz  açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz. Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM  kararlarını ihlal eden bu kararı reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer  almalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

BEKİR BOZDAĞ: "KARAR TÜRKİYE AÇISINDAN KABUL EDİLEMEZ"

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ: "Aldığı haksız, gayri adil, bölgeyi, dünyayı ateşe atan, uluslararası hukuk ve BM kararlarının açık ihlali  olan bu kararından dolayı ABD'yi kınıyoruz. Bu karar, bizim için yok  hükmündedir. Müslümanların ve İslam ülkelerinin, Kudüs'e, Kudüs'ün statüsüne sahip çıkmak mecburiyeti vardır. Bu kararı veren ABD Başkanı ve ABD, bundan sonra bölgede yaşanacak her türlü olumsuzluğun birinci derecede faili ve sorumlusu olmaktan kurtulamaz" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ,  ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin, "Aldığı haksız,  gayri adil, bölgeyi, dünyayı ateşe atan, uluslararası hukuk ve BM kararlarının  açık ihlali olan bu kararından dolayı ABD'yi kınıyoruz. Bu karar, bizim için yok  hükmündedir. Müslümanların ve İslam ülkelerinin, Kudüs'e, Kudüs'ün statüsüne  sahip çıkmak mecburiyeti vardır." ifadelerini kullandı.

Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Trump'ın,  Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini  Kudüs'e taşıma kararı, Türkiye açısından kabul edilemez ve yok hükmünde bir  karardır." değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bu karar, barış kararı değil, bölgeyi kargaşaya, krize, kaosa,  çatışmalara ve ateşe atma kararıdır. ABD Başkanı Trump'ın kararı, Kudüs'ün tarihi  ve uluslararası anlaşmalarla belirlenmiş statüsüne ve bölgenin gerçeklerine  aykırıdır. Bu kararı veren ABD Başkanı ve ABD, bundan sonra bölgede yaşanacak her  türlü olumsuzluğun birinci derecede faili ve sorumlusu olmaktan kurtulamaz.

Uluslararası anlaşmalara ve BM kararlarına aykırı, dünya ve bölge  gerçeklerinden ve aklıselimden uzak ve iç politik hesaplarla alınmış bu karar,  kararı alanları, alınan karara sevinenleri, bu karara engel olmayan ve engel  olamayan herkese zarar verecektir.

Aldığı haksız, gayri adil, bölgeyi, dünyayı ateşe atan, uluslararası  hukuk ve BM kararlarının açık ihlali olan bu kararından dolayı ABD'yi kınıyoruz.  Bu karar, bizim için yok hükmündedir. Müslümanların ve İslam ülkelerinin,  Kudüs'e, Kudüs'ün statüsüne sahip çıkmak mecburiyeti vardır."

Bozdağ, paylaşımında, "Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve  coğrafi devamlılık içinde bir Filistin devletinin vücut bulması, tarihi, vicdani  ve beşeri bir zorunluluktur. Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bugün ve bundan  sonra da Kudüs'ün, Filistin davasının savunucusu olmaya devam edecektir."  değerlendirmesinde bulundu.

AB BAKANI ÖMER ÇELİK'TEN DE ABD'NİN KUDÜS KARARINA TEPKİ

Türkiye AB Bakanı Ömer Çelik, "Trump ve Netenyahu'nun kendi siyasi zorluklarını aşmak için dünyayı yepyeni çatışmalarla karşı karşıya bırakacak bu kararı almaları barış umutlarına karşı tam provakasyondur" dedi. Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik,  ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını ve  İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını tüm dünyanın kınaması  gerektiğini belirterek, "Bu karar, siyasi ve ahlaki olarak utanç duyulması gereken bir karardır" ifadelerini kullandı.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD yönetiminin, Kudüs’ü  İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e  taşıyacağı yönündeki açıklaması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını ve İsrail’deki  ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını tüm dünyanın kınaması gerektiğini  vurgulayan Çelik, "Bu karar, siyasi ve ahlaki olarak utanç duyulması gereken bir  karardır." ifadesini kullandı.

Çelik, bu kararla beraber Trump'ın, Ortadoğu’daki tüm barış çabalarına  karşı ağır bir saldırıda bulunduğunu ve uluslararası hukuku tanımadığını da  açıkça ilan ettiğini vurgulayarak, "Trump ve Netenyahu’nun kendi siyasi  zorluklarını aşmak için dünyayı yepyeni çatışmalarla karşı karşıya bırakacak bu  kararı almaları barış umutlarına karşı tam provokasyondur." değerlendirmesinde  bulundu.

"Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımak, tarih ve hukuk önünde asla  meşru kabul edilmeyecek bir işe imza atmak demektir." diyen Çelik, dünyanın her  yerinden ve her dinden vicdan ve akıl sahibi insanların bu kararı meşru  bulmayacağını kaydetti.

"Bu gayrimeşru karar Kudüs’ün gerçek statüsü karşısında her zaman yok  hükmünde olacaktır. Kudüs ve Filistin halkı asla yalnız bırakılmayacaktır."  ifadesini kullanan Çelik, Trump’ın bu kararının hakkaniyet ve hukuk adına herkes  tarafından mahkum edileceğini belirtti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
RSS DİĞER Ana Sayfa HABERLERİ
banner
banner
banner
banner
banner
banner