Ruh ve beden sağlığı

Yayın Tarihi: 16/04/23 10:00
okuma süresi: 4 dak.

Yalnızlığa dayanırım da, 

Bir başınalığa asla 

Yaşlanmak hoş değil, duvarlara baka baka 

Bir dost göz arayışıyla, 

Saat tıkırtısıyla... Korkmam..! 

Geçinip gideriz biz mutluluğa, 

Ama; 

"Günün aydın, 

akşamın iyi olsun" 

Diyen biri olmalı, 

Bir telefon sesi çalmalı, 

Ara sıra da olsa kulağımda. 

Can Yücel 

Üstad eşsiz uslübu ile ne güzel anlatmış yalnızlığı. Yalnızlık zor. Bir başınalık çok daha zor.  

Günlük yaşantılarında yalnızlığı her gün, ta derinden hisseden milyonlarca insan var dünyamızda.  

Dışarıda arkadaşlarıyla koşup oynama, ağaçlara tırmanma yerine okuldan gelirkenden odasına kapanıp saatlerce bilgisayar oyunları oynayan çocuklar, sözde sosyal ziyaretler, toplantılarda, “sosyal” buluşmalarada cep telefonundan Facebook mesajlarını, paylaşımlarını okuyan insanlar…    

Ruh sağlığı ile ilgili yazıma neden yalnızlık teması ile başladım?  

Çünkü yalnızlık ile ruh sağlığı arasında çok yakın bağlantı var. 

Araştırmalar gösteriyor ki yalnızlık sadece ruh sağlığını değil fiziksel sağlığı da direkt olarak etkiliyor. 

Yalnız olanların ruh sağlığı olumsuz yönde etkilenebileceği gibi, bazen de ruh sağlığı iyi olmayanlar kendilerini yalnızlığa itebilirler (kısır döngü).  

Ancak hepimiz çevresinde çok insan olan ama hiçbiri ile gerçek, tatminkar ilişki kurmayı beceremeyen birçok kişi tanırız. Kalabalık arasında yalnız olan bu insanların ruh sağlığı sorunlarından mustarip olması daha olasıdır.  

İlişkilerden bahsederken bunların sağlıklı olması gerekliliği defalarca vurgulanmalıdır. Çünkü çağımızda ilişkiler artık giderek sanal ortamlara sürüklenmiş durumda.  

Bu tür ortamlarda geliştirilen ilişkilerin özellikle çocuklarımız açısından getirdiği tehlikeler malum. Her zaman medyada okur, duyarız. O yüzden ailelerin bunlara karşı uyanık olması gerekir. 

Fiziksel sağlığın ruh sağlığına etkileri de çok önemli bir unsurdur. Atalarımız boşuna “sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” dememişler.  

Şu an aynı konuda çok ilginç bir kitap okuyorum. Genç bilimci Giulia Enders isimli yazarın yeni kitabı kısa zamanda en çok satılan kitaplar listesine girmeyi başardı. Kitabın başlığı “Gut”

https://www.amazon.co.uk/Gut-Giulia-Enders/dp/1922247960 

Kitabın ön sayfasında yazar “vücudumuzun en az önemsenen, hor görülen organı” olarak bahsettiği barsakların aslında beyin ve kalbimiz kadar önemli olduğunu vurguluyor bu çok önemli kitabında. Sonuç olarak sağlıklı beslenmenin önemi vurgulanıyor kitapta. 

Barsaklarımızdaki bakteriler ile depresyon, hatta Alzheimer arasında bağlantıların olduğunu kanıtlayan bilimsel araştırmalara değinen yazarın bu kitabı sanırım son zamanların en önemli kitapları arasında olmaya devam edecek.  

İngiltere’de faal olan Derman, İngiltere Kadın Platformu, IMECE gibi toplum kuruluşları ruh sağlığı konusunda çok önemli projeler geliştirdiler.  

Ancak bu güzide kuruluşlarımızın toplumlarımızın desteğine, duyarlılığına gereksinimi var. Tüm güçlüklere rağmen bu sorunlarla boğuşan bu derneklerimizi saygı ile selamlarım. 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ertanç HİDAYETTİN yazıları