Hasret Balcıoğlu’nu koruyan mı var!

Yayın Tarihi: 24/10/22 05:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Daha doğrusu sorunun şu olmalı;

Doğu Akdeniz Üniversitesi idari ve akademik üst yönetimine egemen olan akıl tutulması acaba bitecek mi?

Bitmeli mi?

Hem de hemen.

Konu ne diye meraklanacaktır okuyucu.

Konu, dallanıp budaklanan herkesin sağır sultanı oynadığı diplomasız profesör Hasret Balcıoğlu dosyası elbette.

Her zeminde her fırsatta Kuzey Kıbrıs yükseköğretim alanının amiral gemisi olduğu iddiası ile deyim yerindeyse burnundan kıl aldırmayan DAÜ yönetimi hem sınıfta kaldı hem de toplum vicdanında rezil rüsva olmanın arifesinde.

DAÜ’de Hasret Balcıoğlu skandalı hasır altı edildikçe DAÜ akademisyenlerinin dünyanın en iyi bilim insanları listesinde üst sıralarda olmasının zerre kadar ne değeri ne de anlamı vardır.

Skandal ile ilgili gereğini yapmamakla birbirinden değerli bilim insanlarını diplomasız profesör Hasret Balcıoğlu ile aynı kefeye koymakta bugünün DAÜ VYK’sı ve DAÜ Rektörlüğü.

YÖDAK üyesi seçildikten sonra üniversite mezunu olmadığı resmi belge ile ortaya çıkan Hasret Balcıoğlu’nun DAÜ’de yaptığı doktoranın diplomasının iptal edilmesi ile ilgili gerek DAÜ Vakıf Yönetim Kurulu gerekse DAÜ Rektörlüğü karar almaktan aciz bir duruma düşürülmüş durumda.

DAÜ VYK Başkanı Erdal Özcenk sessiz…

Sessiz amaelinden de çok bir şey gelmiyor!

Daha vahimi DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın daha sessiz.

Üstelik İstanbul Üniversitesi’nin resmi olarak gönderdiği Hasret Balcıoğlu “4 yıllık lisans programından mezun olmamıştır” belgesi masasında dururken, Prof. Dr. Aykut Hocanın’ın topu başka yerlere atarak gereğini yapmaktan kaçmasının açıklanabilir ve anlaşılabilir bir yanı yok.

Soruyoruz;

Neden bu korumacılık neden bu meseleyi soğutma ve unutturma eğilimi?

YÖK kendisine bağlı bir üniversitede yaşanacak benzer bir durumda ne yapılması gerektiğini emsaller ile ortaya koymakta.

Peki neden DAÜ VYK’sı ve Rektörlüğü gereğini yapmıyor?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın ve geçmiş YÖK Başkanlarının emsal olaylarda ortaya koyduğu “Devlet adamlığı” örnek olmalı.

Hem DAÜ VYK Başkanı Erdal Özcenk’e hem de DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın’a.

DAÜ eğer bu ayıbı temizlemekte daha fazla sağır sultanı oynarsa hem YÖK hem YÖDAK hem de kamu vicdanında artık şaibelidir ve artık yükseköğretim alanının amiral gemisi değildir.

DAÜ’yü Hasret Balcıoğlu dosyasındaki eylemsizlikleri ile bu noktaya taşıyanları ise tarih elbette hak ettikleri yere koyacaktır.

DAÜ VYK’ında Cumhurbaşkanlığı adına oturan atanmışların ise artık gereğini yaparak özelde DAÜ’nün ve genelde KKTC yükseköğretim alanının namusunu kurtarmaları gerek.

DAÜ Rektörü Aykut Hocanın, YÖDAK kuruluna KKTC yüce meclisi kontenjanından seçildikten sonra lisans diplomasının olmadığı ortaya çıkan Hasret Balcıoğlu’nun DAÜ’de yaptığı doktora diplomasının hala daha iptal edilmemesinin gerekçesini açıklamalı.

Açıklayamazsa veya lisans mezunu olmadığından doktorası diplomasını iptaş etmezse eğer bir gün bile DAÜ Rektörlüğünde oturmamalı Prof. Dr. Aykut Hocanın ve DAÜ VYK’sı Rektör ile ilgili hemen soruşturma başlatarak gereğini yapmalı.

İstanbul Üniversitesi tarafından gönderilen Hasret Balcıoğlu’nun 4 yıllık lisans mezunu olmadığını ortaya koyan resmi belge neden değerlendirilmemekte?

2 yıllık ön lisans mezunu bir kişinin DAÜ tarafından doktora eğitimine alınması tüzükler çerçevesinde mümkün mü?

Eksik değerlendirme ile geçmiş yönetimlerce yapılan bir yanlışın şu andaki DAÜ Rektörlüğünce üzerinin kapatılmaya çalışılmasının açıklaması var mı?

DAÜ Rektörlüğü ve Rektör Prof. Dr. Aykut Hocanın neden gereğini yapmıyor?

Prof. Dr. Aykut Hocanın’a konuyla ilgili görevini yapmasını engelleyen baskılar varsa eğer neden açıklamıyor?

Diplomasız profesör Hasret Balcıoğlu DAÜ içerisindeki bazı çevrelerce neden hala korunmakta?

DAÜ Rektörlüğü ve belki de VYK’sı neden Hasret Balcıoğlu ile ilgili kara almaktan kaçınıyor?

Hasret Balcıoğlu dosyası üzerinden başka kimler korunmaya çalışılıyor?

DAÜ VYK’sı ve Rektörlüğü tarafından benzer durumda olan ve akademik ünvanları kullanarak maddi ve manevi kazanç elde eden ve etmeye devam eden bazı eski ve yeni siyasetçiler mi korunmaya çalışılıyor?

Sebep ne?

Açıklanmalı.

Ve bilinmeli ki Hasret Balcıoğlu skandalı ile ilgili sağır sultanı oynamak ve birilerini koruma güdüsü sadece ve sadece DAÜ ve KKTC yükseköğretimine zarar verir ve bunun vebalini de kimseler ödeyemez.

Özellikle de atanmışlar…

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Levent Özadam'dan #mesajınızvar

Sayın Sadık GARDİYANOĞLU,
24/10/2022 05:00

LTB Başkan adaylığını eğer kaybederseniz bakanlık sözü aldığınız için kabul ettiğiniz konuşulmaya başlandı. Umarız verilen sözler tutulur ve hayal kırıklıkları yaşamazsınız, hayırlara vesile olsun diyelim…

Sayın Hasan TAÇOY,
24/10/2022 05:00

Devletin ihtiyat sandığına ne kadar borcu olduğunu biliyor musunuz? Kimi 2 derken kimi 5 milyon TL’den bahsediyor. Bu devlet hesabını kitabını bilmiyorsa varın gerisini de siz düşünün artık…

Sayın Süleyman ALDAĞ,
24/10/2022 05:00

Bağımsız Güzelyurt belediye başkan adaylığınız konuşulmaya başlandı. Buna en fazla Mahmut bey üzülecek, siz de bir şekilde intikamınızı almış olacaksınız değil mi? Çok ama çok bir seçim süreci olacak ve kazanan da kıl payı ipi göğüsleyecek…

Sayın Erhan ARIKLI,
24/10/2022 05:00

Ağzınızla kuş tutsanız kimseye yaranamayacağınız artık tescil edilmiş oldu. Yüklü bahşiş konusu yine eleştiri konusu oldu. Bu arada insan evlilik yıl dönümünde kredi kartlarını yanına almazsa bu unutkanlık olarak da kurnazlık olarak da nitelendirilebilir…

Sayın Nedime SERAKINCI,
24/10/2022 05:00

KKTC’nin tanınması konulu tişörtü Aziz Sancar’a hediye edince en azından bu yöntemle ülkeyi dünyaya tanınmada önemli bir görev üstlendiniz. Perde gerisinde muhakkak hep bir kadın kahraman bulunur değil mi?

Sayın Hasan SERTOĞLU,
24/10/2022 05:00

Futbolda öyle bir haksız rekabet yaşanıyor ki kimi takım borç içinde yüzerken kimi de en pahalı otellerde kamp yapıyor. Kulüplerin bile sermayenin eline geçmesi ileride büyük sorunlar yaşanmasına neden olabilir önlem almakta yarar görüyoruz…

Sayın Mehmet HARMANCI,
24/10/2022 05:00

Pazar yeri girişinde her hafta bazı kişilerin Hristiyanlık propagandası yaptığını biliyor muydunuz? Zabıtadaki arkadaşlara bir talimat verin bakalım bunlar kimlermiş, bu yetkiyi kimlerden almışlar. Burada her an bir olay yaşanabileceğinden korkuluyor!

Sayın Kemal ALTUNCUOĞLU,
24/10/2022 05:00

Esnafa verdiğiniz kredi miktarları yükseldikçe birileri fena halde buna bozuluyor ve şikayet etmeye başlıyorlar. Kim bilir belki onlar da şikayetçi olacaklarına saksıyı çalıştırsalar iyi bir amme hizmeti yapabilirler değil mi?

Sayın Hasan UZUN,
24/10/2022 05:00

Çok güçlü ortaklarla birlikte inşaat işine girmeye hazırlandığınızı duyduk hayırlı uğurlu olsun. Şu anda en fazla para bu sektörde var özellikle daireler daha temel atılmadan satılıyor, doğru zamanda doğru bir karar verdiniz…

Sayın Erdal Özcenk,
24/10/2022 05:00

Gazimağusa Belediye başkanı adayı olarak Hasret Balcıoğlu skandalı ile ilgili DAÜ’nün namusunu temizlemeniz seçimlerde lehinize olacaktır. Böyle güzide bir kurumumuzun başarılarına gölge düşürülmesine lütfen fırsat vermeyin…

Sayın Anıl Kaya,
24/10/2022 05:00

DAÜ VYK’sına KKTC Cumhurbaşkanının güveni ve onayı ile atanmanızdan dolayı Hasret Balcıoğlu skandalına bir el atmanız yerinde olacaktır.
Zira sanki de birileri bu arkadaşı koruyor geliyor gibi geliyor bize!

Sayın Aykut Hocanın,
24/10/2022 05:00

İstanbul Üniversitesi’nin resmi belgesinin masanızda olmasına rağmen Hasret Balcıoğlu skandalı ile ilgili topu taca atmanız DAÜ’ye zarar verecek boyutlara ulaşabilir. Aman gözünüzü seveyim bu konuda müsamaha göstermeyin…

Sayın Mehmet Hasgüler,
24/10/2022 05:00

Yakında YÖDAK üyeliğiniz biteceğinden yurtdışından gelen önemli teklifleri kabul ettiğiniz ve fahri kültür elçisi olarak yükseköğretime hizmet etmeye devam edeceğiniz konuşulmakta, yolunuz açık olsun…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Levent ÖZADAM yazıları