Memleket halleri… 

Yayın Tarihi: 23/05/23 05:00
okuma süresi: 8 dak.

Delikanlı 23 yaşında… 

Devlet memuru olmuş! 

Nasıl olduğunu bilmiyoruz ama eminiz ki birçoğu gibi sınavsız, sorgusuz, sualsiz istihdam edildiği kesin… 

Bir dairede göreve de başlamış! 

Aradan birkaç ay geçtikten sonra delikanlının annesi kapı kapı gezmeye başlamış… 

Oğlunun istihdam edildiği dairede işler yoğunmuş! 

Daha rahat bir dairede görev verilmesi için yalvarmış yakarmış… 

Millet kamuda yatıyor benim oğlum niye çok daha fazla çalışsın diye! 

Şimdiye kadar isteği kabul görmemiş… 

Komşu ziyaretlerinde de şikayetini hep dile getirmiş! 

 

Çok ama çok fazla tartışılması gereken bir konudur bu… 

Devlette istihdam edilip, geleceğini garanti altına aldıktan sonra sisteme uyup çalışmamak! 

Çok daha rahat daireye kaymak… 

Aynen şu anda Orman Dairesi’nde olduğu gibi! 

Yıllardan beridir buraya istihdam yapılıyor ama liyakate göre filan değil… 

Arka kapıdan modeli! 

Birçok daire bunun gibi atlama kapısı olmuş… 

Düşünsenize, daireye şiro sürsün diye kadın istihdam ediyorlar! 

Birkaç ay sonra başka daireye kaçıyor… 

Kaderimiz olmuş sanki! 

Sonra da kamu niye verimsiz diye dizimizi dövüyoruz… 

 

Memurluk elbette bizde ayrıcalıklı bir durum… 

Zira özelde çalışanlar kendini enayi hissediyor! 

Daha çok çalışıyorlar, daha az kazanıyorlar, bir de patronların iki dudağı arasındalar… 

Hiçbir gelecek garantileri yok! 

Çoğunun tek hedefi devlete kapağı atmak… 

Gelecek garantisi olsun da gerisi hiç önemli değil! 

Kamu ve özel arasındaki uçurum hiçbir önlem alınmadığı için büyüdükçe büyüyor… 

Sahi bu kimin umurunda! 

 

Geçenlerde hükümet açıkladı… 

Gençleri ev sahibi yapacaklarmış! 

Konu çok fazla irdelenmedi, sadece geçiştirildi… 

Bu ülkede asgari ücret 11 bin 800 liradır! 

Peki devletin verdiği ev kredisinin taksitleri ne kadar… 

En az 17 bin 500 lira olacak diyorlar! 

Asgari ücretli ev sahibi olacak diye bu parayı nasıl ödesin? 

Tek kişi değil iki kişi bile asgari ücret alsa bu paranın ödenmesinin imkan ve ihtimali yoktur… 

Bu da demektir anadan babadan kalmadıktan sonra bu memlekette asgari ücretli talim edecektir! 

 

Bu dönem artık ikinci iş devridir… 

Birçoğunun geliri giderleri karşılamıyor! 

Özel sektör çalışanını bir yana koyun devlet çalışanları da aynı şeyden mustarip… 

Devlette çalışıp ikinci iş arayanların sayısı her geçen gün artıyor! 

Öğleye kadar devlette öğleden sonra özelde… 

Astronomik zamlardan sonra artık özel okul ücretlerini de ödemek hayal oldu! 

Eğitimde çıtayı indirmemek için ikinci bir iş yoksa birçoğu çocuğunu devlete yazdırmayı düşünüyor… 

Devlet bunu kaldırabilir mi, kesinlikle hayır! 

Şimdi önümüzde 3 yıllık bir bekleme süresi var… 

İlgili bakan dedi ya; 

3 yıl içinde tam gün eğitime geçilecek diye… 

Kendisi buna inandı mı acaba çok merak ediyoruz! 

 

Ankara Kulisleri… 

Türkiye ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanırken, İyi Parti'nin Kemal Kılıçdaroğlu'na olan desteği ise sürüyor. 

14 Mayıs yenilgisi sonrası beş gün boyunca sessiz kalan ve geçtiğimiz gün basın açıklaması yapan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sahaya indi. 

Ancak 14 Mayıs seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte ağır yenilgi alan ve partisinin oylarını da kaybeden Meral Akşener'in ikinci turdan sonra nasıl bir tavır alacağı merak ediliyor. 

İkinci tur seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir kez daha kaybetmesi durumunda, Akşener'in masadan kalkacağı konuşuluyor. 

Seçimlere doğru birçok kulis bilgisi gündeme gelirken Meral Akşener, kurultay için tarihleri verdi. 

İYİ PARTİ KURULTAY İÇİN TARİHİ BELİRLEDİ  

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından teşkilatlara gönderilen yazıda, 24-25 Haziran tarihlerinde kurultaya gidilmesi için hazırlıkların yapılması talimatını verdi. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 28 Mayıs'ta gerçekleşecek seçime yönelik, sosyal medyadan bir paylaşım daha geldi. Erdoğan, seçmenlerin sandığa gitmeden önce kendilerine 5 soru sormalarını istirham etti. Sorularla muhalefete ve ikinci turdaki rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendiği anlaşılan Erdoğan, "Seçimden önce bedava ev vadedip sonrasında depremzedelerimizi misafir oldukları yerlerden atmaya kalkanlara itibar edilir mi?" diye sordu. 

Milletin Meclis çoğunluğunu Cumhur İttifakı'na vererek iradesini beyan ettiğini ifade eden Erdoğan, 'rekor oy' iddiasını sürdürdü. Erdoğan, "İnşallah 28 Mayıs’ı aziz milletimizin irade ve desteğiyle, rekor bir oy alarak tamamlayacağız" dedi. 

Erdoğan'ın paylaşımı şöyle:  

"28 Mayıs'ta sandığa giderek tercihte bulunacak tüm kardeşlerimden, şu soruları kendilerine samimiyetle sormalarını istirham ediyorum. Seçimden önce bedava ev vadedip sonrasında depremzedelerimizi misafir oldukları yerlerden atmaya kalkanlara itibar edilir mi? 

Ne bürokratik ne de siyasi hayatında ülkeye hiçbir hayrı dokunmayan bir şahıstan bu millete fayda gelir mi? 17-25 Aralık darbe girişiminde FETÖ’cülerle iş tuttuğunu bizzat kendi ağzıyla itiraf eden birine güven olur mu? Meydanlarda 6-8 Ekim olaylarının azmettiricilerini cezaevinden salma sözü verenlerin bölücü örgütle mücadele etmesi beklenebilir mi? 

"DÜN AK DEDİĞİNE BUGÜN KARA DİYEN..." 

Rakiplerini tasfiye etmek için şantaj, tehdit, baskı, kaset kumpası dâhil her yolu meşru görenlerin siyasi ahlakına güvenilir mi? Dün ak dediğine bugün kara diyen, dün söylediğini bugün inkâr eden, adı “çarkçıya” çıkmış birine elbette güvenilmez, evlatlarımızın geleceği emanet edilmez. 

Milletimiz, 14 Mayıs’ta Meclis çoğunluğunu 323 milletvekiliyle Cumhur İttifakı'na vererek aslında iradesini beyan etti. Cumhurbaşkanlığında da %49,5 oy oranıyla 27 milyonu aşkın vatandaşımız şahsımıza teveccüh gösterdi. İnşallah 28 Mayıs’ı aziz milletimizin irade ve desteğiyle, rekor bir oy alarak tamamlayacağız." 

 

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, ikinci turda Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğini açıkladı. Bu açıklamaların ardından Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Twitter hesabından bir mesaj yayınladı. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 5 oy alan ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, ikinci turda destek vereceği adayı açıkladı. Oğan, "Sayın Erdoğan'ı destekleyeceğimizi ilan ediyorum" dedi. 

Zafer Partisi Ümit Özdağ bu açıklamalarının ardından Twitter hesabından dikkat çeken bir mesaj yayımladı. 

Özdağ, "Sayın Sinan Oğan’ın açıklaması sadece kendi politik tercihidir. Bu açıklama Zafer Partisi’ni temsil etmemekte ve bağlamamaktadır. Zafer Partisi adına açıklama yarın saat 11.00’de benim tarafımdan yapılacaktır" dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Levent Özadam'dan #mesajınızvar

Sayın Alişan ŞAN,
23/05/2023 05:00

Dünkü uyarımızdan sonra öğrenci burslarının Mayıs ödemelerini gerçekleştirmeniz memnuniyetle karşılandı. Umarız geriye kalan borçları da çok uzatmadan öder ve hem velilere hem öğrencilere bir nebze olsun katkı sağlamış olursunuz…

Sayın Ersin TATAR,
23/05/2023 05:00

Açılışlarını yapacağınız işletme ve mekanlara bu sıralar fazlasıyla dikkat etmeniz gerekiyor. Zira medya bu sıralar en ufak bir açığınızı arıyor, özellikle de mahkeme haberlerinde yıpratılmak için her türlü girişimde bulunuluyor. Ekibinizi uyarmanız öneriliyor…

Sayın Ahmet KARAVELİOĞLU,
23/05/2023 05:00

Türkiye’deki seçim sonrası ekonomik konularda yaptığınız açıklamalar vatandaşı bir hayli korkuttu. Aynı zamanda bir ekonomist olarak dövizdeki yükselişin önüne geçmek için yapılması gerekenleri de açıklamanız hükümete de iyi bir katkı olacaktır…

Sayın Serhan AKTUNÇ,
23/05/2023 05:00

Seçim öncesinde sizin mekanın bulunduğu sokaktaki komşularla gayet iyi geçinmeniz gerekiyor. Eğlence elbette herkesin hakkı ama başkalarını rahatsız ederek eğlenmek de haklıyken haksız konuma düşürebilir değil mi?..

Sayın Salih CANSEÇ,
23/05/2023 05:00

25 Aralık milletvekilliği ara seçimlerinde partiniz tarafından aktif olarak görevlendirildiğinizi duyduk. İyi bir yol haritası çizip güçlü bir ekip kurarsanız başarı da zaten kendiliğinden gelecektir, hadi bakalım gazanız mübarek olsun…

Sayın İzlem Gürçağ ALTUĞRA,
23/05/2023 05:00

Birçok hekim devlet hastanelerinde başhekimlik sınavlarının ne zaman yapılacağına dair sorular yöneltmeye devam ediyor. Sağlığın patronu olarak bu konuda çok geç kaldığınızı düşünerek bunu siyasi nedenlere bağlıyorlar…

Sayın Ünal ÜSTEL,
23/05/2023 05:00

Bu akşam Gazimağusa’daki çok gizli ve özel bir toplantıya katılıp katılmayacağınız merak konusu olmuş. Katılım sağlamadığınız taktirde gruptan ihraç bile edilebileceğiniz konuşuluyor haberiniz olsun istedik…

Sayın Hasan HAVITÇIOĞLU,
23/05/2023 05:00

Tıptaki başarılarınızdan dolayı tüm dünyanın tanıdığı ve taktir etti ancak kendi ülkenizde ilgisizlikten dolayı göç ettiğiniz için kesinlikle pişman olmayınız. Bu memlekette hemen her şeyin önünde siyaset olduğu için bırakın onlar memleketi yönettiğini zannetsinler…

Sayın Ahmet SAVAŞAN,
23/05/2023 05:00

Türkiye ile imzaladığınız sağlık turizmi işbirliği anlaşması turizmde önemli bir dönemeç olarak nitelendiriliyor. Turizmi 12 aya yaymak ekonomiye de büyük katkı sağlayacaktır, tebrik eder başarılarınızın devamını dileriz…

Sayın Selma EYLEM,
23/05/2023 05:00

Sınav haftası greve gitmek size sadece destek değil düşman kazandırır. Binlerce velinin büyük çoğunluğuna ne yazık ki lanet okutmaktan başka bir şans bırakmadınız. Hadi hükümeti anladık da çocukların günahı ne işte onu anlayamıyoruz…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.