“CTP, adaylarını kurumsal olarak belirler ve açıklar”

Yayın Tarihi: 31/10/22 07:35
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), belediyeler değişiklik yasasını Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.

Anayasa Mahkemesi kararını verdi ve KKTC 18 belediyede seçime gidecek.

Peki, konu kapandı mı?

CTP’nin şuana kadar açıkladığı belediye başkan adaylarından ikisi hali hazırda milletvekili, bu tercihin sebepleri nelerdir?

Gönyeli de bir Ahmet Benli belirsizliği var.

Ahmet Benli yeniden aday olacak mı, partinin tutumu nedir?

25 Aralık yerel seçimi, toplumun nabzını ne kadar yansıtacak?

Bu konuları ve daha fazlasını, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’la konuştuk.

İşte CTP Genel Başkanı Erhürman’ın açıklamaları;  

“Yasa kökten değişecek”

“Biz davayı iptal şeklinde açtık. Bu elbette zaman alacak. Yürütmenin durdurulmasını istedik. Amaç kaosu engellemekti. İki madde hariç diğer bütün maddeler seçimden sonra yürürlüğe girecek. Mahkeme, yürürlükte olmayan maddeleri incelemedi. Seçimin bittiği günün ertesinde tüm maddeler yürürlüğe girecek. Esas kaos o zaman ortaya çıkacak.

Her konuda yetki karmaşası yaşanacak. Bu yasanın içinde birden çok karmaşa var. Bu karmaşa, birçok davanın açılma ihtimalini ortaya çıkardı. Bu sebeplerle biz dava bitmedi diyoruz. Nihai karar verildiği zaman, bunlar nasıl bir hukuki, siyasi ve demokratik sorunlar yaratacak göreceğiz. Bu reform değil, siyasi ve partizanca bir icraattır. Biz iktidara geldiğimiz zaman bu yasayı kökten değiştireceğiz.”

“CTP, milletvekilini birisini, ilk defa belediye başkanı adayı göstermiyor”

CTP, ilk defa milletvekili olan birisini belediye başkanlığına aday göstermiyor. Örnekleri var, bu bir ilk değil. Adımız gibi eminiz yerel seçimden sonra genel seçim var. Erken genel seçim çok yakın. Bu yapı sürdürülebilir değil. Dolayısıyla milletvekili aday gösterip kazanmaları halinde mecliste sayısal olarak azalacağız diye bir endişemiz yok. Yerel seçimden hemen sonra erken genel seçim gündeme gelecek ve mecliste çoğunluğu yakalayacağız.

Yerel seçimlerde en iddialı, en güçlü nasıl katılabiliriz diye düşündük ve iki kadın milletvekilimizi belediye başkanlığına aday gösterdik. Yerel seçimden çok ötesi yaşanacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra ülkenin içine düşürüldüğü bir durum var. Kurumsal yapı çöktü.

Yerel seçimlerde halk tüm bunlara tepkisini gösterecek. Bu seçimden bir değişim çıkacak ve bu değişim ileriye doğru yürüyecek. Yerel seçimde çıkacak sonuç, genel seçime belki cumhurbaşkanlığı seçimine kadar sirayet edecek.”

“Gönyeli halkı, Ahmet Benli’nin aday olmasını istiyor”

“Gönyeli halkından bize ulaşan talep, Ahmet Benli’nin bir daha aday olması yönünde. Ahmet Benli’nin yaptıkları ortada. Bunları gururla görüyoruz.  Gönyeli, gerçekten köyden, kente dönüştü. Gönyeli belediyecilikte, marka oldu. CTP adaylarını kurumsal olarak belirler ve açıklar. Yakın zamanda karar verip, kurumsal olarak açıklayacağız.” 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Erçin ŞAHMARAN yazıları