“CTP, DP veya YDP bir vekil daha kazansa ne olacak?”

Yayın Tarihi: 09/06/23 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Artık klasikleşti, siyaset heyecan vermiyor.

İnanç, beklenti, güven, umut yok.

Ne siyaset, ne siyasi hareketlilik ne de seçim süreçleri toplum ve seçmen açısından önemsenmiyor.

Belki seçimlerin sık olmasından, belki bir değişim, dönüşüm yaratılamadığından, güvensizlik ve sığlıktan mutlaka pek çok sebepten heyecan yok.

Oysa önemlidir, hepimizin hayatı ile ilgili gelişmelerin şekillendirildiği, geleceğimizin, günlük yaşantımızın etkilendiği, kararları alan, adımları atan siyasettir.

Bu sebeple önemlidir.

Ara seçimde, sayısal, matematiksel, aritmetik çok da etkilenmeyecek gibi görünüyor.

İlk bakışta bu söylenebilir.

Bu süreçte yazdık, söyledik, konuştuk.

Umarım katılım iyi olur.

Her ne olursa olsun, demokrasimizi bir yerden tutmalı, ayakta kalmasına yardımcı olmalıyız.

Toplumun, yaşanan her olaya tepkisi böyle zamanlarda ölçülür, belli olur.

Bu görmek ve göstermek açısından, önemli bir tarihtir, 25 Haziran.

Evet, ilk başta da söyledim, “bir milletvekili için seçim yapılsa ne olacak” diye genel bir görüş var.

UBP adayı Ali Başman, bu konuya daha farklı bakıyor ve şunları söylüyor;

“Beni bu işe sıcak baktıran, 24 milletvekilini 25’e çıkarabilecek olmaktır. Bu kazanım erken seçim sözlerini ortadan kaldıracaktır.

İnsanların refah seviyesinin artması için elimi taşın altına koyuyorum. Ekonomik alanda çok önerim var. Halkımızda bu farkı görebilir. Bu ülkenin kendi ayakları üzerinde durabileceğine inancım tamdır, birkaç düzenleme gereklidir. Ülkede ciddi değişiklikler lazım, kayıt dışılıkta çok fazla.

CTP bir milletvekili daha alırsa erken seçim çağrısı yapacaktır. Ama bu onlara çağrıdan başka bir şey kazandırmaz, UBP’de ise istikrarı sağlar.

Şu anda UBP’nin 24 milletvekili var. İki YDP ve iki de DP milletvekili var. 29 vekilli bir hükümet şu an için sorunsuz devam ediyor. Görevde olmak, illaki istikrarlı olmak değildir. Ama önünüzde uzunca bir icraat süresi olur.

Gecikmiş reformlar, geçmesi gereken yasalar var. Ekonomi, sağlık, eğitim ve kamu reformları birer ihtiyaç. Güçlü bir UBP, iktidarını perçinleyecek, zaman zaman ortaklar arasında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntılar da azalacak.

Belki aynı koalisyon devam edecek. Ancak güç UBP’nin elinde olacak. Koalisyon ortaklarından birinin itirazı, artık hükümeti etkileyemeyecek. 25 milletvekili ile söz sahibi UBP olacak. 24 vekille muhtaç oluyorsunuz. Eliniz daha zayıf.

25 Haziran diğer partiler için önemli olmayabilir. DP, YDP veya CTP milletvekili sayısını bir artırsa, ne kazanacaklar?

Sadece erken seçim çağrıları artacak. UBP kazanırsa, erken seçim söylemeleri bitecek, uzun süreli iktidarın yolu daha güvenli açılacak.”

Evet, UBP adayı, Ali Başman, ara seçimin UBP açısından önemini özetledi.

Ünal Üstel için de önemli bir seçim olacak.

25 sayısı elde edilirse, hem parti içinde güç, hem koalisyon ortakları açısından dengelerin değişmesi, hem de CTP’ye karşı kazanılacak, en başta moral üstünlüğü, Ünal Üstel için hedef.

Bu hedefler, belediye seçimlerinde görünür olmadı.

Ama 25 Haziran, daha önemli bir sınav.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Erçin ŞAHMARAN yazıları