Hiç olmadı yurt dışındakilere yarar!

Yayın Tarihi: 29/09/23 07:55
okuma süresi: 4 dak.
Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler, KKTC de birçok sorunla karşılaşıyorlar.

Sorunlar genel olarak, KKTC de yapılan yatırımlar, sistemsizlik, düzensizlik, askerlikle ilgili meseleler, KKTC’nin en başta kamusal hizmetlerde günden güne geriye gitmesi.

Aslında bizim her gün yaşadığımız ve kanıksadığımız, kabullendiğimiz, sıradanlaştırdığımız konular.

Sistemli, düzenli, devletin vatandaşını düşündüğü, her türlü hizmeti vatandaşının ayağına götürdüğü ülkelerden gelen insanlar, KKTC de yaşananları görünce, kaçmak için fırsat arıyor.

Bunun yanında, burada kalan aileleri ile ilgili sıkıntılar yaşayanlar da var.

Miras konuları, mal, mülk davaları.

Kısacası, KKTC de bir bağ varsa, sorunlar da var. 

Yurt dışında yaşayan, her bir insan, yaşadığı yerde, bu ülkenin temsilcisidir.

Yurt dışına açılmaktan, dünyayla buluşmaktan bahsediyorsak, yurt dışında yaşayan insanlarımızı ve onların sağlayacaklarını kullanmaktan daha kolay, daha garanti bir yol var mı?

Ve mutlaka bu ülke ile aidiyet bağları kurulmalı, nesiller bu ülkenin kültürünü, değerlerini, geçmişini bilmeli, öğrenmeli.

Çok değerli, başarılı, önemli görevlerde bulunan, sağlıktan, siyasete pek çok alanda kendini kanıtlamış insanımız var.

Kazanmalıyız, bu ülkeye dair hiçbir aidiyeti olamayan insanlara tanınan onca imtiyaz, ayrıcalık, kolaylık, kendi insanlarına da tanınmalı, tanınmak zorunda.

Bu konulara girmemim ve bir kez daha yazma ihtiyacı duymamın, elbette sebepleri var.

Geçtiğimiz pazartesi, bu köşede yayınlanan “Arabuluculukla, tazminat” başlıklı yazıma, yurt dışından pek çok yorum ve mesaj aldım.

Söz konusu yazımın içeriği, amacı, mesajı, KKTC’nin kendi iç dinamikleri ile birçok soruna, arabuluculuk ve tazminat yolu ile çözümler bulunabileceğini anlatmaktı.

Yazının yarattığı yankıya bakınca, konunun sadece KKTC içi ile ilgili değil, yurt dışından da yaklaşımlar olduğunu gördüm.

Tek taraflı bir yaklaşımla yazmışım.

Onu fark ettim.

Ve bu yazı da, madalyonun bir başka tarafı.

Belki de daha başka alanlara da yayılabilir.

Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin, KKTC de yaptıkları yatırımlar, ailevi sıkıntılardan, hukuki aşamaya geçmiş, mahkemelik olmuş sorunlarından dolayı, ciddi mağduriyet yaşadığını da bu vesile ile öğrenmiş oldum.

Daha doğrusu daha fazla detayın bilgisini aldım.

Buraya geliş gidişlerde yaşanan sıkıntılar, tazminat kararı çıkan kararlarda, haklarının çok geç verildiği, sık sık gelemediklerinden dolayı, konuların takiplerinde sıkıntılar yaşadıkları, KKTC de temsilciler bulduklarını, maddi manevi çok büyük külfetlerle mücadele ettiklerini anlattılar.

Söz yine arabuluculuk sisteminin KKTC de uygulanabilirliği noktasına geldi.

Sadece yurt içi değil, yurt dışından ciddi bir talep var.

KKTC de sürekli bulunamayan, yurt dışında yaşayan KKTC vatandaşlarının, en başta ailesel sorunlarının, arabuluculuk sistemi ile daha çabuk, kolay ve daha kısa sürede çözüleceğine inanç var.

Birçok ülkede uygulanan, meslek haline gelen, yargının yükünü azaltacak bir sistem.

Mükemmeldir demiyorum, öyle bir ısrar veya iddiam da yok.

Ancak kullanılması, altyapı olarak güçlendirilerek, kötü kullanıma karşı boşluk bırakılmaması ile işe yararlığı açısından olumlu bakıyorum.

Her eleştiri, daha iyiyi, daha doğruyu bulmak, teşvik etmek ve kullanmak içindir.

Haklı bir talep var, ilgililer bir kulak versin derim.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Selim Hasan29/09/23 09:40
Hello I read your story this morning and am in total agreement with you. I'm half Turkish Cypriot / English. Even though I was born in England, lived here all my life, the TRNC authority recognise me as a Turkish Cypriot first !!  Have visited Cyprus a few times, mostly flying to Ercan. My father died in Dikmen in 2007, and after this , I did not want to return. He did not leave a will, so his home should have been left to myself and my sister. Instead of this, his wife STILL lives there. We tried to contact a TC solicitor regarding this, but we had no help. I re visited Cyprus 5 years ago, but this time flew into Larnaca . I must say that there was no trouble from the GC side. The only trouble during my visit was at the border crossing where I got told " I have to go to the military office " !!!! I'm nearly 57, I knew I was exempt from the military, but even now, I have to go and get yet another document stating this !!!! Everyday I read the TC & GC news regarding Cyprus to see what's happening. I forgot to say - has anyone ever tried to contact the TRNC office in London - what a joke !!!! They do not answer the phone or respond to emails. Also, why is it, if you live in England, everybody assumes you live in London, and can just pop down to the TRNC office ???? Even if I did still live in London, trying to get an appointment at the TRNC office is impossible - especially if you can't speak Turkish very well !!! The thing is, I will be moving to the TRNC myself in 2 years to live. At the moment, all I see is the GC side still legitimate, the TC side becoming little Turkey. Why is it the " authority" cannot understand that flying to Ercan is NOT an option if you have to change planes in Turkey, pay too much for your ticket, then get treated like an alien when you land !?!? NO country or island is doing that well at the moment, but the way the TRNCis being run at the moment is a joke A new Presidential Palace !!!!! My late father would be so angry if he could see what's happened to his homeland now Cyprus was, and should still be a secular place to live - this isn't what's happening now. Too many " politicians " have had it there way for so long now, getting paid to repeat what they are being told to say, and not bothering with what's really happening to the majority of people It's 2023 now, the Ottoman empire and Ancient Greek empires have long gone. It seems that " normal " people know this, but the minority ( most of who are in power ) don't As before, I will be moving to the TRNC in 2 years - hopefully things will have changed by then Mr Selim Hasan

Fevzi Ogelman29/09/23 09:04
Bir baska sorun da, yurt disindan gelen vatandaslarimizi burda kazikliyorlar. Gecen hafta Girne'de ozel bir hastane {Suat Gunsel degil} bir steroid ignesi icin benden 5000 TL alinca, hastane sahibi bana 'i Ingilterede ozel bir hastanede doktor gormek 200 sterlindir, dedi, yani 'seni onun icin kazikladik'.

Diğer Erçin ŞAHMARAN yazıları