Dereboyu için alternatif yol, son aşamaya geldi

Yayın Tarihi: 06/11/23 07:00
okuma süresi: 4 dak.

“Belediye reformu” olarak adlandırılan ve esasında coğrafi birleştirme olan değişim, yerine oturma anlamında, henüz istenilen noktaya gelmedi.

Daha öncede yazdım, söyledim, yeni düzenlemenin en önemli mağduru, Lefkoşa Türk Belediyesidir.

Coğrafi olarak, bırakın büyümeyi, daraltılmış, sınırlandırılmış, belli alanlarla kapatılmış.

Coğrafi büyüme önemli, çünkü devletten alınan katkı payına etki ediyor, gelişimi, büyümeyi etkiliyor.

Böyle durumlarda, başka pek çok ülkede olduğu gibi, başkent belediyelerine ayrıcalıklı bir statü yaratılması gerek.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) başkanı Mehmet Harmancı ile seçim sonrası geçen yaklaşık bir yılı ve bundan sonra ki beklentilerini konuştuk.

LTB başkanı Harmancı “yeni birleştirmeleri konuşmalıyız. Biz başkent belediyesi olarak bu birleştirmenin en büyük mağduru olmuş durumdayız” düşüncesinin altını çizdi ve şöyle devam etti;

“Bundan sonrasını konuşmalıyız.  Uluslararası alanda kabul görmüş bir başkent belediyesi, yerleşimin kısıtlandığı, doğru yükseltme prensiplerinin dahi uygulanmadığı bir noktada daraltılacak ve boğulacak.

Bu yaşanabilir bir mücadele alanı değil. Oturup şimdiden doğru planlamalar yapılmalıdır. Belediyeleri birleştirme süreci siyasi kaygılarla, insan unsurunu içine almadan ve bilimsel projeksiyonların çok uzağında ilerledi. Şimdi de aynı hataya düşmeyelim.

Birleştirmenin devam etmesi gerek. Önümüzdeki yıllarda bu süreç devam etmeli. İki büyük belediye Gönyeli-Alayköy ve Değirmenlik belediyesi arasında sıkışmış bir LTB.

Bir tarafı büyütüyor, bir tarafı daraltıyorsunuz. Bir başkent belediyesinden bahsediyoruz.

Örnekleri vardır. Başkentler kamusal hizmetin merkezi, bu ağırlığı başkentler çekiyor. Başkentlere bu yük veriliyorsa, bunun bedelini de merkezi hükümetler karşılamalı. Başkent belediyelerine özel statü verilmeli, korunmalı.

İleriki yıllarda Lefkoşa ve Gönyeli-Alayköy belediyesinin birleşmesi son güne bırakılmadan şimdiden konuşmalıdır. Bir sonraki seçimde aday olacak olanların, nasıl hazırlanacağını da görmesi gerek.”

Mehmet Harmancı, yakın zamanda başlayacak projelerle ilgili de bilgi verdi.

Özellikle Dereboyu olarak bilinen bölge için, trafik düzenlemesi konusunda yeni bir gelişmeyi de paylaştı.

“Yeni dönemde söz verdiğimiz alt ve üst yapı projeleri, ne mutlu ki planlandığı gibi gidiyor.

7 ihaleye birden çıktık. Belki de çok kısa bir süre sonra Hamitköy’ün kanalizasyon sorununu konuşmayacağız.

Bu belirsiz ortam içinde bulduğumuz tüm kaynakları, alt ve üst yatırımlara harcamayı öncelik yaptık.

Uzun yıllardır beklenen alternatif yolla ilgili çok önemli gelişmeler var. Tamamlama aşamasına geldik. Askerin, şehir planlamanın ve yeni yerleşkenin, Cumhurbaşkanlığı, meclis binası ve park alanına da etki edecek bir planlama, biz bunu önemli bir boyuta getirdik.

Kesinleştiği anda açıklayacağız. Bu ay içinde duyurusu yapılacak noktaya gelecek. Pronto çemberi olarak bilinen çemberden, askerin içinde geçecek, ilk önce dereye paralel gidecek, sonra Yakın Doğu bankasının yanında çıkışı olacak.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Erçin ŞAHMARAN yazıları