Başkan Amcaoğlu; "Kamera cezalarının, dağıtım ve tahsilatını belediyeler yapabilir”

Yayın Tarihi: 22/04/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

“Belediyecilikte mesai, zaman kavramı, durmak yok. Projeler hazırlarsınız, yola çıkarsanız. Ancak beklenmedik durumlarla da karşılaşırsınız. Alt yapıya, yer altına ciddi yatırımlar yaptık. Yağışlardan, sel baskınlarından etkilenen bölgelerimiz vardı. Bu noktalarda bilimi dinledik. Çok değerli hocalarla çalıştık, önemli bir kaynak ayırdık. Belki hepsini çözmek mümkün değil, ama çok önemli bölgelere, çok önemli dokunuşlar yaptık. En başta bölge gözetmeksizin acil noktalara müdahalelerde bulunduk. Bunun karşılığını son yağışlarda aldık. Bunlar yine olacak, yine gereken neyse yapacağız.

Gönyeli, Alayköy yağmur suyu, kanalizasyon master planı hazırlanması için çalıştık, AB’ye proje sunduk. Proje onaylandı, 1 milyon Euro tutarında bir kaynak aktarılacak ve ihaleye çıkacağız. Yine Alayköy sanayi bölgesi ki beklediğimizden çok kötü bulduk, tam bir felaket, çevre kirliliği, alt yapı, gerçekten kötü. Çok büyük işletmeler var, yüzlerce insan ekmek yiyor, kanalizasyon sorunu, hepsi yıllar içinde büyüdü.

Ankara ile Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma ve Ekonomik İş Birliği Ofisi (KEİ) ile görüştük, 20 milyon kaynak, 26 milyona çıkarıldı. Kısa bir süre içinde ihaleye çıkılacak. Yakın zamanda bir temizlik kampanyası daha başlıyor. Tüm bölge köylerimiz, sanayi bölgesi, kampanyanın içinde.

Trafikte güvenlik konusunda, birtakım düzenlemeler, tek yol uygulamalarını hayata geçirme düşüncelerimiz var. Trafik kameralarının geliri belediyelere gelmiyor. Aslında bu gelirin de belediyelere gelmesi gerek. Polis cezalarının belediyelere aktarılmasında bir süre geçiyor. Kamu maliyesine gidiyor, oradan belediyelere aktarılıyor. Tüm belediyelerin alacağı var. 3 yıldır bu cezaların aktarılmadığı belediye söz konusu. Havuzdan gelen kaynakta güncele yakınız ama yine gecikmeler oluyor. Trafik cezalarında sıkıntılar yaşanıyor.

Kamera cezalarını belediyeler dağıtıp, tahsil edebilir. Yasa genel olarak “trafik cezaları belediyelere aktarılır” şeklinedir, ama kameralar gelmiyor. İlk zamanalar ilgili firma ile 10 yıllık bir anlaşma vardı. O anlaşmanın süresi bitti. Bu noktada kamera cezaları, dağıtım ve tahsilatı belediyelere verilebilir.”

Gönyeli-Alayköy belediye başkanı Hüseyin Amcaoğlu ile yaptığımız söyleyişin bir özetini yazımın girişinde paylaştım.

Trafik kamera cezalarının belediyeler tarafından, dağıtımı ve tahsili konusunun altını özellikle çizmek isterdim.

Başkan Amcaoğlu, hem kamera cezalarının belediyelere aktarılması gerektiğini, hem de bu konuda yaşanan dağıtım sorununa, ciddi bir çözüm öneriyor.

Kamera cezaları uzunca bir zamandır, ilgililere dağıtılmıyor. Devlet ciddi bir mali kayıp yaşıyor.

Bu bir sorun, nasıl ki polis cezaları belediyelere aktarılıyor, kamera cezaları da belediyelerin olmalı.

Sonuçta trafik cezası ve başkanın söylediği gibi, ilgili yasa genel olarak “trafik cezaları” diyor.

Hem belediyelere önemli bir kaynak yaratılmış olur, hem de dağıtım ve tahsilat sorunu da kamudan çıkar.

Özel şirkete verilmesi yerine, belediyelere verilse daha hızlı ve daha kolay bir dağıtım ve tahsilat mekanizması kurulur.

Gönyeli-Alayköy belediye başkanı Hüseyin Amcaoğlu, yakın zamanda, belediye sınırları içinde yapılan bir anketin sonuçlarını da benimle paylaştı.

Anket üç başlıktan oluşuyor;

1)Belediye başkanı ile ilgili görüş,  

2)Belediye hizmetleri ile ilgili görüş,

3) Belediye çalışanları ile ilgili görüş.

Üç konuda da memnuniyet yüzdeliğinin çok çok yukarılarda olduğunu gördüm.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.