CTP'nin adayları kimler?

Yayın Tarihi: 27/02/18 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+
  • Lefkoşa'da muhtemel adaylar; Harmancı'ya destek, Onur Olguner, Kutlay Erk
  • Gazimağusa'da muhtemel adaylar; Okan Dağlı, Oktay Kayalp
  • Girne'den muhtemel adaylar; Dr Ceyhun Birinci, Sümer Aygın, Mehmet Kale
  • Güzelyurt'ta muhtemel adaylar; Osman Bicen

Hükümet için oldukça zor bir yıl olacağı belli. Hükümetin şu an en önemli olan konu bütçenin bir an önce geçmesi, hükümet bunun için hummalı bir şekilde çalışıyor. Gelin görün ki zaten denk bütçe olmayacağını da açıkladılar. Öte yandan belediye seçimleri de hızla yaklaşıyor ve belediyelerin yasası da görüşülmeye başlandı. Hali hazırda hükümet bir şeyler yaptığını ve yapacağını kamuoyuna göstermek zorunda. Bu nedenle sürekli sorun olarak görünen birçok konuyu ellemeye çalışacaklar.

Partilerin henüz çok konuşulmamaya başlansa dahi başlarındaki en büyük dert belediye seçimleri ve kimi aday yapacakları konusu. Ulusal Birlik Partisi geçtiğimiz hafta parti meclisinde aldığı bir kararla mevcut belediye başkanları ile devam edeceklerini açıkladılar fakat kritik bölgelerde yani önemli ilçelerde kimi aday yapacakları konusu hâlâ daha belirsizliğini koruyor. Bu konuda en çok sıkıntı yaşan iki parti UBP ile CTP. Her ikisi ile de çeşitli istihbaratlarımız var. UBP'nin büyük belediyelerde kimlerin aday gösterileceği bir sorun gibi görünse dahi bunu kısmen aşmış durumdalar.

UBP'nin Lefkoşa'da Hasan Sertoğlu'ndan yana tavır koyacağı artık yüksek sesle konuşuluyor. Daha önce de bunu yazmıştık. UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün Lefkoşa'da yatan adayın Hasan Sertoğlu'nu ancak UBP tabanının Sadık Gardiyanoğlu'ndan yana bir tavır sergilediğini daha önce de yazmıştık. Gazimağusa'da ise İsmail Arter'in UBP'nin de desteğini yine alarak bağımsız aday olarak aday olacağını net olarak biliyorum. Tabii bu noktada Güneş Güneşoğlu'na da parti bir teklif götürebilir. Duyduğuma göre Güneşoğlu, belediye başkanlığına aday olmayacağını yakın çevresine söylemiş. Bunlar Gazimağusa'dan gelen duyumlar.

Öte yandan yine Girne'de bağımsız aday olarak halkın karşısına çıkan Nidai Güngördü'nün karşısına UBP'nin bir başka aday çıkaracağı da konuşuluyor. Tabii UBP'nıin burada akıllıca yapması gereken Güngördü'yü desteklemesidir. Güzelyurt'ta ise işler hayli sıkıntılı. Bildiğiniz gibi Özçınar'ın belediyesinin bütçesi geçmedi, bu bütçenin geçmemesinde UBP kanadının ciddi rol oynadığını öğrendim. Yine Özçınar'ın adaylık yarışında bazı UBP'lilerin kendisine oy vermeyeceği ve CTP'nin adayı Osman Bicen'i destekleyeceğini duydum.

CTP aday belirlemede konsantre değil ve karmaşık

CTP'de ise işler hayli karışık. Geçtiğimiz hafta Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı'nın dörtlü koalisyonda ortak aday dayanışması yapılabilir açıklamasının perde gerisini de öğrendim. CTP içindeki güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre CTP'de bir grup ki bu grubun başını Ahmet Derya ile CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya çekiyor; CTP'nin Lefkoşa'da aday çıkarmak yerine mevcut başkan Mehmet Harmancı'yı desteklemek ve kesin zafer kazanmak yönünde olduğunu ve bunu genel başkana telkin ettiklerini öğrendim. Ancak CTP Genel Başkanı Erhürman'ın buna sıcak bakmadığını da bana ifade edildi.

Öte yandan Belediye Meclisi Üyelerinden Onur Olguner parti gençlik örgütü tarafından desteklendiği ve aday olması yönünde yine genel başkana telkinlerde, tavsiyelerde bulunulduğunu öğrendim. Tabii CTP tabanında Onur'un zayıf aday olduğu ve kazanma şansının olmadığı kaygısı da hakim.

Diğer yandan CTP'den daha önce de belediye başkanlığı yapmış ve seçimi kaybetmesinin ardından belediyenin bir türlü kendini toparlayamadığı bir isim daha var ki o da Kutlay Erk. Bu konuda başkanın gündeminde. Yani CTP, Lefkoşa'da ya aday çıkarmamayı değerlendirecek ya da Kutlay Erk ile Onur Olguner arasında bir seçim yapacak. CTP tabanındaeğer Lefkoşa'da Kutlay Erk'i ya da aynı popülaritede bir başkasını aday yapmazsa bu seçimde ortaya iddia koyamayacak algısı yerleşmiş durumda.

CTP, Gazimağusa'da Okan Dağlı'yı aday yapacak

CTP içindeki güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre CTP, Gazimağusa'da Okan Dağlı'yı aday yapmayı planlıyor, fakat Okan Dağlı konusunda da parti içinde sıkıntılar mevcut. CTP'de bir kesim Dağlı'nın bu görevi seçilmesi halinde başarıyla yapamayacağını düşünüyor. Öte yandan bir başka önemli bilgi ise Oktay Kayalp'in yeniden adaylığı düşündüğü ve bunun için zemin yokladığı yönünde.

Bunlar da son derece güvenilir bilgiler.

Girne'de aday sıkıntısı var

Diğer yandan Girne konusunda ise Sümer Aygın'ın adaylık konusunda son derece istekli olduğunu ve bunun için parti içi bazı temaslar yaptığını duydum. CTP'nin Girne de tanınmış doktorlarından Ceyhun Birinci'yi aday yapmayı planladığı da bir başka bilgi. Yine CTP Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale'nin de adı konuşuluyor.

Sonuç olarak yerel seçimlerde CTP'nin ciddi anlamda kendini ispatlaması gerekiyor. Bu ispatta CTP'nin büyük beş belediyenin en azından üçünü kazanmasından geçiyor. Eğer CTP gerek Lefkoşa gerek Mağusa gerekse Girne'de bir galibiyet elde edemezse ki bu konuda ciddi sıkıntıları var, Tufan Erhürman'ın başarısı bir kez daha sorgulanacak. Erhürman başkanlığındaki CTP ciddi bir mağlubiyet aldı bunu hepimiz biliyoruz ama bunun bir mazereti de var, bu mağlubiyet hiçbir şekilde Erhürman'a fatura edilemez. Dahası Erhürman genel başkan olmamış olsaydı CTP çok daha kötü bir oy alacaktı.

Yeri gelmişken şunu söylemek gerekir ki CTP, Erhürman öncesinde kötü yönetilmesinin diyetini ağır ödedi.

Umarım bu dönemde Erhürman, CTP'nin halk nezdinde yeniden güven kazanmasını sağlar. Kötü başladılar umarım ciddi işler yaparak tabloyu hızla yükseltirler.Tabii ön yargılı olmadan bu hükümete güvenmek ve gerekli süreyi tanımak lazım.

Sonuç olarak CTP, bu hafta bürokrat atamalarına yoğunlaşacak ve ardından adaylar belirlenecek.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Bazen insanlar da ikiye ayrılır; yanınızdakiler, aklınızdakiler.

Marlynn Longston

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları