13. maaşları neden ödemiyorsunuz?

Yayın Tarihi: 16/12/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Koronavirüs salgınındaki yerel artışların toplum üzerinde yarattığı kaygı ve panik bir yanda vatandaş 13. maaşların ne zaman ödeneceğine odaklanmış durumda. Takdir edersiniz elbette ki sağlık herşeyin üstünde ama ülkemizde oluşan ciddi pahalılık, maaşların yetersizliği, asgari ücretin belirlenmeyişi hepimizin moralini bozduğu gibi yaşam şevkini de kırıyor.

Memur maaşları devlet bütçesinde ciddi bir külfet yarattığı gibi memurun piyasaya harcadığı sıcak para da diğer yandan ekonominin canlı kalmasını sağlıyor.

Bir diğer yandan en garip durumda olan ise üç kuruş emeklilik alan Sosyal Sigorta emeklilerinin durumu.

Söz konusu 13. Maaşı en çok da onlar dört gözle bekliyor.

Ama dediğim gibi gerek memurların gerekse emeklilerin alacağı yaklaşık 410 milyon tutarındaki 13. Maaş şu an için ciddi girdaba girmiş KKTC piyasalarına olağanüstü bir rahatlama sağlayacağı açık bir gerçek.

Peki neden ödenmiyor bu 13. Maaşlar ? Hükümetin parası mı yok dersiniz?

Tam aksine Hükümet istediği takdirde 13. Maaşları ödeyebilir. Dahası hemen ardından isterse 12. maaşları da ödeyebilir.

Ancak gelin görün ki hükümet maaş ödeme noktasında oldukça garantici ve korkak davranıyor.

AMCAOĞLU’NDAN BİR FİKİR ALIN

Malum hükümet henüz daha koltuklarına oturmadı. Şu sıralar Maliye Bakanı Dursun Oğuz’a ulaşmak mümkün değil. Kaç kez aradıysam ya da mesaj attıysam geri dönüş yapmadı. Anlayışla karşılıyorum, kendisi bu işin acemisi ve henüz o da tam olarak ne yağacağını bilmiyor olabilir. Ancak bir ay sonra sert yazılar yazmaya başlayacağız bunu peşinen söyleyim.

Olgun Amcaoğlu halen maliye konusunda en yetkin kişi. Pek ala gerek Başbakan Saner gerekse Maliye Bakanı Oğuz, Olgun Amcaoğlu’ndan fikirsel yardım alabilir.

Yapmış olduğum bazı araştırmalar sonucunda Hükümetin istemesi halinde hem 12 hem de 13. Maaşları ödeyebileceğini öğrendim.

Unutmayın Hükümet olarak yapacağınız maaş ödemeleri hızla piyasalara yansıyacak ve yine aynı hızla yerel gelir olarak maliyenin kasasına geri dönecek.

Bunun sebebi ise vatandaş çok borçlu ve bu paraları harcayacak.

ARIKLI’YI TAKDİR ETTİM

Yeni Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı uzun zamandır duymak istediğim bir açıklama yaptı ve bence gündeme damgasını vurdu. En kısa zamanda kendisini programıma da davet edeceğim.

Arıklı açıklamasında pandemi şartlarında serbest piyasa mantığının olamayacağını ve fiyatlardaki kar marjını kendisinin belirleyeceğini açıkladı. İşte açıklama diye ben buna derim. Defalarca kez bu konuyu yazdım. Devlet müdahale etsin dedim, fiyatlar aldı başını gidiyor ve vatandaş oldukça pahalıya almak zorunda kalıyor her ürünü. Gıdadan tutun da ilaca kadar. Duyduğuma göre ilaçlar yakın zamanda yeniden zamlanacak. Allah’ın C vitamini bile elli liraya satılıyor.

Bu konuyu daha geniş kaleme alacağız. Bakana her türlü desteği vermeye de hazırım bu çalışmasında. Sn Bakan bunun peşine düşsün ve bunun tanıtımını iyi yapsın.

İşte Arıklı’nın açıklaması;

“Pandemi sürecinde şartların ‘normal’ olmaması nedeniyle ‘serbest piyasa’ ekonomisinin uygulanamayacağını vurgulayan Arıklı, temel gıda maddeleri başta olmak üzere birtakım tüketim mallarını isim isim belirlediklerini aktararak çok yakında 60-70 civarında mal için ‘üst sınır’ fiyatın belirleneceğini söyledi.  İcraat sürecinde basının desteğine ihtiyaç duyduklarını hatırlatan Arıklı, söz konusu uygulamanın faal olmaması durumunda toptancının vurgun yapmaya devam edeceğini, market fiyatlarının da artmaya devam edeceğini kaydetti. İlgili yasanın geçmesi durumunda denetleme mekanizmasının uygulanacağının altını çizen Arıklı, yasadan da örnekler vererek şunları söyledi: “Ben bunu denetleyeceğim, yasa bana bu hakkı veriyor. Azami fiyat konusunu da yasa açıkça belirtiyor… Kar marjını biz belirleyeceğiz, piyasa şekillenecek.”

kibrispostasi.com/erhan-arikli-ekonomi-ile-alakasini-acikladi

Günün Sözü

Kaybettim sandıkların, kurtulduklarındır belki. Unutma, kimi gittiği yeri mutlu eder, kimi terk ettiği yeri.

Oscar Wilde

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları