Sıla Usar İncirli’nin motivasyonu yüksek…

Yayın Tarihi: 20/12/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

CTP’nin Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan adayı Sıla Usar İncirli’yi konuk aldım. Keyfi hayli yerindeydi. Nasıl gidiyor diye sordum; içten gelen gülümsemesiyle “ben bu yarışı kazandım” dedi ve ekledi “sürati artırdık bu seçimi ben kazanacağım” dedi. Sıla Usar İncirli, oldukça iddialı bir aday. Seçimi kazanma noktasında şartları bayağı zorlayacağını tahmin etmek zor değil.

Adayların oyları birbirine çok yakın. CTP öyle görünüyor ki Harmancı’daki emanet oyları bu sefer geri almış. Sıla Usar İncirli’nin özellikle Hamitköy ile Haspolat’ta durumunun iyi olduğunu duydum ancak sanayi bölgesindeki esnafa yaptıkları ziyarette Harmancı’dan şikayetçi olmuşlar ve Sıla Usar İncirli’ye destek vereceklerini beyan etmişler.

Özellikle Hamitköy ve Haspolat bölgesinde de benzer durumlar yaşanmış. Hamitköy ve Haspolat’a belediye tarafından gereken değerin verilmediğinden şikayetçi olmuş bölge halkı.

İncirli’nin geçtiğimiz günkü basın toplantısı son derece iyiydi. Belediyenin durumunu ortaya koyarken kendisinin ne yapacağını başarıyla anlattı. Başından sonuna kadar sıkılmadan takip ettim. Seçimin genel nabzını tuttuğumuz zaman Sıla Usar İncirli’nin bu seçimlerde iyi bir oy alacağını söylemek yanlış olmaz.

Gelin partilerin geçmiş seçimlerdeki aldıkları oy oranlarına bakalım ve bir tahminde bulunalım.

2018 YEREL SEÇİMLERİ OY DAĞILIMI

2018 yılında CTP’nin de desteğini alan Mehmet Harmancı %52,8’lik bir oy alarak seçimi iyi bir oy ile kazanmıştı. Harmancı’yı  %36,3’lük bir oy ile UBP’nin adayı Hasan Sertoğlu takip etmişti. DP’nin adayı Gencay Eroğlu da %7,66 oy alarak üçüncü olmuştu. Burada dikkatinizi çekmek istediğim önemli bir nokta var. Sertoğlu’nun aldığı oy UBP’nin bir önceki yerel seçimlerde aldığı oy ile hemen hemen aynı. Bu da demek oluyor ki Sertoğlu UBP’nin herhangi bir genel seçimde alması muhtemel oyu almıştı. Yani bir başka deyişle UBP kendi adayını büyük ölçüde desteklemişti. Tabii 2018 seçimlerinde hava ve rüzgar çok başkaydı. Akıncı’nın popülaritesi TDP’nin oy grafiğinin yüksek olması ve başka oluşumların da Harmancı’yı desteklemesi Harmancı’ya oldukça iyi bir oy getirmişti.

2014 YEREL SEÇİMLERİ OY DAĞILIMI

2014 yılına baktığımızda Harmancı %38’lik bir oy alarak seçimi kazanmıştı. CTP’nin etkili isimlerinden Kadri Fellahoğlu da %32, UBP’nin adayı Kemal Deniz Dana %25’lik bir oy alarak üçüncü olmuştu. Hatta Dana’yı Demokrat Parti de desteklemişti.

İKİ SEÇİMİ KIYASLAMA

Her iki seçimi kıyasladığımızda karşımıza iki seçenek çıkıyor. CTP’nin son seçimlerde Harmancı’yı desteklemesinin karşılığı yüzde kaça tekabül ediyor. Eğer CTP’nin %30 ve üzeri bir oyu varsa son seçimlerde Harmancı’nın oyunun düştüğünü söyleyebiliriz. %52’den %32’yi çıkardığımızda Harmancı’nın kendine ait %20 civarında bir oyu olduğunu düşünebiliriz. Bir başka bakış açısıyla Harmancı’ya 2014 seçimlerinde UBP’den ciddi bir oy kayması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hesabı daha açık yaparsak UBP’nin adayı 2014’de %25, 2018’de ise %36 olduğuna göre aradaki %11’lik fark 2014’de Harmancı’nın oyuna eklendi. 20+11 bize %31’lik bir oy oranı getiriyor. TDP’nin o dönemki oy potansiyelini de göz önünde bulundurursak ki bu da nereden bakarsanız bakın %7-8 oranındaydı 2014’de %38 civarında bir oy alması matematiksel açıdan mümkün. Bu bir mantık yürütme ve adayların ortalama alabileceği oyu hesaplama yazısıdır.

CTP’NİN OY ORANI %35 VE ÜZERİ

Sıla Usar İncirli son derece popüler bir isim. Bu nedenle yerel seçimlere %35 ve üzerinde bir oyla başlayacak. 2014’teki seçimde Kadri Fellahoğlu’nun %32 oy aldığını hesaba katarsak iyi bir adayla CTP %35 ve üzerini alabilir. Kazanmasına yeter mi orası başka bir konu ama bu oy oranı Sıla Usar İncirli’yi iddialı bir aday yapar ve Harmancı’nın önüne koyar.

Burada en önemli nokta Mehmet Harmancı’nın kemik oyunun %20 gibi düşük bir oranda olması. Harmancı oylarının çoğunu yani kemik oyu dışındaki oylarını UBP’den ve A politik seçmenden alıyor.

Sadık Gardiyanoğlu’nun geç olsa dahi yarışa iyi bir şekilde başlamış olması Harmancı’nın UBP’den tahmin ettiği gibi iyi bir oy almayacağını ve UBP’nin kendi adayına sahip çıkacağını gösteriyor bizlere. Hal böyle olunca da bu yarış aslında Harmancı ile İncirli arasında değil, Gardiyanoğlu ve İncirli arasında geçecek.

Son bir hafta kim sahada kendini iyi izah edebilirse seçimi o kazanacaktır.

***

Günün Sözü

“Aşk; karşındakini bulunmaz Hint kumaşı sanmanla, sersemin teki olduğunu anlaman arasında geçen zamandır.”

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları