Lefkoşa’da yarış… Kim kazanacak?

Yayın Tarihi: 22/12/22 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Lefkoşa’da at başı bir yarış var. Herkes Lefkoşa için bir tahminde bulunuyor. Kimilerine göre Harmancı bu yarışı aldı. Kimilerine göre Sıla Usar İncirli oyunu artırıyor, ivmesi arttı ve bu yarışı kazanacak. Kimilerine göre de iki sol adayın kapışmasından Sadık aradan sıyrılacak ve kazanacak. Hepsi kulağa hoş ve inandırıcı geliyor.

Lefkoşa’yı kim kazanacağının en temiz cevabı şudur ki UBP kime oy verirse seçimi o kazanacak. Eğer Sadık Gardiyanoğlu UBP’li oyları etrafında toplamayı başarırsa ya da başarmışsa hiç şüphe yok ki bu yarışı Sadık kazanacak. Sadık’ın UBP’li oyları etrafında toplamayı başardığı söyleniyor. UBP tek kelimeyle Sadık için sahaya indi ve çalışıyor. Sadık eğer UBP’li seçmeni yeteri kadar etrafında toplamayı başaramazsa bu oylar ağırlıklı olarak Harmancı’ya gidecek.

Bir gerçek var ki ilk günlere nazaran Sadık bir hayli yol katetti. Dün bende konuktu. Yorgundu yorgun olmasına ama morali iyiydi.

Uzun bir sohbet yaptık programda “ben bu yarışı kazandım dostum” dedi. “UBP’yi etrafımda toplamayı başardım, kapı kapı geziyoruz ve ziyaretler düzenliyoruz” diye de ekledi.

Özellikle Hasan Taçoy ile Faiz Sucuoğlu Sadık için adeta yollara düşmüşler. Başbakan Ünal Üstel’i de unutmamak lazım; neredeyse birçok kurumsal ziyarette Sadık’ı yalnız bırakmadı ve yanında yer aldı. Herkesten Sadık için oy istedi destek istedi.

Gardiyanoğlu her şeyden önce bir ittifak adayı. İttifaka bakarsanız Sadık’ın bu seçimleri açık ara kazanması gerekiyor ama gelin görün ki ittifak sahada pek çalışmayacak. Geçtiğimiz günlerde DP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Remzi Gardiyanoğlu bende konuktu. “Tavan tamam ama tabanda sıkıntı var” dedi ve ittifakın tabanda çalışmayacağını açıkladı.

Bir bakıma şunu anlıyorsunuz adaylar aslında bir başına ve yalnız. Kim kendini iyi izah edebilirse ve algıyı doğru yönetir seçimi O kazanacak.

Sadık’ın en büyük dezavantajı seçime geç katılması. Diğer iki adayın avantajları daha erken bu yola çıkmaları.

Sadık geç katılmasının dezavantajlarını avantaja çevirmeyi başardı. İlk zamanlar adını duymazken şu an birçok yerde Sadık’ın adını duyuyoruz. Hatta bu seçimler bu Pazar değil birkaç Pazar sonra olsa Sadık çok daha avantajlı konuma girecek.

Evet iki sol adayın kapışmasından Sadık aradan sıyrılabilir mi? Asıl soru bu. Çünkü bu yarışın oyları yakın yakına gidecek.

UBP seçmeni doğru kanalize edilebilirse taban oyu %36. 2018 seçimlerinde Hasan Sertoğlu %36 oy almıştı. 2018 seçimlerinde bu oyun pek bir kıymeti yoktu ama bu seçimlerde bu oranın gerçekten kıymeti var. %36 oy alan bu yarışı göğüsleme şansına sahip olacak. Dediğim gibi yarış aslında at başı bir yarış. Kendini iyi izah edebilen ve doğru algıyı oluşturabilen bu seçimi kazanacak.

Sonuç olarak Adayların her üçü de iddialı adaylar. Sıla hanım ile Gardiyanoğlu’nun arkasında ciddi bir parti desteği var. Harmancı’nın ise arkasında A politik seçmen var. Hani şu kararsızlarda buna dahil. Işte bu nedenle seçmene kendini iyi izah edebilen bu seçimi kazanacaktır dememin sebebi bu.

Çok kalmadı bekleyip göreceğiz.

***

Günün Sözü

“Vakti geçen özür, yemekten sonra sofraya gelen tuz gibidir.”

Anonim

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları