Rüşvet isteyen bakan… Paragöz doktor

Yayın Tarihi: 13/09/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Paranın yüzü sıcaktır ve herkes çok para kazanmak ister. Doktorlar, eczacılar ve siyasiler yolunu bulup zengin oluyorlar. Malum reçete işi patlak verdi. Devletin bu işten 60 milyon zarar ettiği tahmin ediliyor. O da şimdilik tahmin edilen. Önceki yılları hesaplayan yok. Çok büyük paralar döndü ve en nihayet ortaya çıktı. Şimdi polis sağlam bir soruşturma yapacak ve birçok tutuklama gerçekleşecek, gerçekleşmeli. Çalışma Bakanı Sadık Gardiyanoğlu olayın üzerine gideceklerini açıkladı. Umarım dediğini yapar ve hiçbir eczacı ile doktorun gözünün yaşına bakılmaz. Konu derin. Sağlık sektöründe sağlam paralar dönüyor. Kaşarlanmış bir doktor ya da eczacıysanız yolunu bulup zengin olabiliyorsunuz. Zaman zaman nöbetçi eczaneye benim de yolum düşüyor. Bir lira bile indirim yapmadan ilaçları satıyorlar. Devamlı gittiğiniz eczacı indirimini yapıyor, demek ki bir indirim yapma şansları var ama yapmayan çok eczacı da var. Kuruşu kuruşuna karını alıyor sizden. Paranın yüzü tatlıdır. Daha çok kazanmak ve daha çok kazanmak istiyorlar. Hasta çok hangi çeşidinden isterseniz. Bir eczacının para kazanmaması için ücra bir köşeye dükkanını açmış olması gerekiyor. Yoksa merkezi yerde eczane açanlar altın gibi yükünü kaldırıyor. Hakça parasını kazanan eczacıya sözüm yok. Okulunu okudular eczanelerini açtılar kazanacaklar. Niye yazıyorum bunu sektörde dönen paranın yükü anlaşılsın diye.

DOKTORLARIN ÇOĞU POST CİHAZI KULLANMIYOR

Doktorlarda farklı değil. Doktor var doktorcuk var. Doktor var kliniğime gel der ama aynı zamanda hastane doktorudur, doktor var hastaneye gel der. Her ikisine de rastlıyorum. Kızımı ismi lazım değil geçtiğimiz ay bir doktora götürdüm. Doktor aynı zamanda hastane doktoru. Zar zor bir randevu alabildim. Telefondaki sekreter beni uyardı; “ücretimiz 800 liradır post cihazı kullanmıyoruz bilginiz olsun” dedi. Nakit götürdük 800 lirayı da bayıldık. Ne fatura kesen oldu ne fiş veren. Belki de benim hatam istemeliydim. Demem o ki vergiyi çok ödememek için ya da hiç vergi vermemek için post cihazı kullanmıyorlar nakit çalışıyorlar. Ama Allah var muayeneden sonra makbuz kesen doktor da gördüm. Ama kaç tanesi. Çoğuna nakit ödüyorsunuz ve karşılığında bir makbuz almıyorsunuz. Arkadaş 10 sene okudu tabii ki paranın dibine konacak.

Anlayacağınız varsa sağlık sektörü kişilerin kötü niyetlerini kullanmaya açık bir sektördür ve hem doktorların çoğu hem de eczacıların çoğu para kazanma noktasında aşırıya gidebiliyorlar.

DEVLET NE YAPACAK O ÖNEMLİ

Bu yazdıklarımız yeni değil, yıllardır yapılıyor. Yani şu patlak veren reçete meselesi. Yeni bir şey değil ki. Birileri farkına vardı ve ortaya çıkardı. Önemli olan devlet ne yapacak. Hükümet kesinlikle bu işin üzerine gitmeli ve gerekli yargı süreci çalıştırılmalı. Nasıl ki kaçak et getiren hemen tutuklanıyor ve kasabı kapatılıp mühürleniyorsa aynısı eczacı ve doktor için de yapılmalı. Bakalım olacak mı? Bekleyip göreceğiz yoksa unutulacak mı. Elbette ki sürecin takipçisi olmak lazım.

RÜŞVET YİYEN SİYASETÇİLER DE VAR

Rüşvetten zengin olan bakanlar da var. Çoğunun neler yaptığını duyuyoruz. Örneğin ben bir milletvekili tanıyorum, defalarca kez bakanlık da yaptı. Bankaya borcu vardı, borcunu kapattı, lüks de bir villa aldı. Bir vekil ya da bakanlık maaşıyla bunların yapılamayacağını biliyoruz. Bir anda bakıyorsunuz söz konusu bakan ya da vekil zenginleşebiliyor.

Daha geçtiğimiz ay bir işadamı bana açıkça kendisinden rüşvet istendiğini ve vermediğini anlattı. Söz konusu bakanı da herkes tanıyor. Önüme gelen herkese anlatıyorum korkmadan dedi. Anlıyor musunuz meseleyi. Bal tutan parmağını yalıyor.

Ben de diyorum nereden geliyor bu zenginlik. Yollar son model arabalarla dolu, memleketin en güzel yerlerinde binlerce villalar var. Nasıl alıyor bu insanlar, hangi parayla alıyorlar.

Biz hükümete her gün hayatı ucuzlatın diye yazı yazıyoruz, programlarda söylüyoruz. Biz söylene duralım arka kapıdan malı götüren götürüyor. İşin en önemli kısmı da yapanın yanına kalıyor.

Devlet devlet olacak hesabını soracak. Bakalım gerçekten soracaklar mı? Hem Eczacılar Birliği'ne hem Tabipler Birliği'ne de ciddi görevler düşüyor.

İzleyelim bakalım ne olacak..

**************

Günün Sözü

𝑆𝑒𝑣𝑑𝑖𝑔̆𝑖𝑛 𝑏𝑎𝑠̧𝑘𝑎 𝑦𝑒𝑟𝑑𝑒, 𝑆𝑒𝑛 𝑏𝑎𝑠̧𝑘𝑎 𝑦𝑒𝑟𝑑𝑒…

Orhan Veli

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları