Bu iş zıvanadan çıkıyor..

Yayın Tarihi: 17/10/23 07:30
okuma süresi: 5 dak.

Reçete vurgunuyla ilgili polis tutuklamalarına devam ediyor. Öyle tahmin ediyorum ki reçete yazabilen tüm özel doktorlar sırayla tutuklanacak; çünkü polis soruşturması öyle anlıyoruz ki boyut değiştirdi.

İlk başlarda konu reçete yolsuzluğu yapan doktor ve eczacıların tutuklanmasıyla ilgiliydi; ancak konu artık usulsüz reçete yazan doktorları da kapsadı ve sapla saman birbirine karıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu bu soruşturma şeklinden ne kadar memnundur bilmiyorum ama yakın zamanda UBP’li birçok doktor hatta milletvekili soruşturma kapsamına girerek tutuklanacaktır.

Şu an için tutuklanan siyasi doktorlar hem CTP’li hem DP’li. Getirilen suçlama ise para alınarak yazılan reçeteler.

Konuklarımla bu konuları hemen hemen her gün konuşuyorum.

Pandemi döneminde özellikle yaşlı hastaların evden çıkıp da doktor görmemesi için zaten hasta görmeden reçete yazılması yine Hükümet tarafından alınan kararlarla serbest bırakılmıştı.

Bu karar bildiğim kadarıyla halen yürürlükte. Bu nedenle zaten yapılan tutuklamaların artık sapla samanı karıştıran tutuklamalar olduğu söyleniyor.

Eski Başbakan Sibel Siber’in tutuklanması örneği mesela.

Sibel hanım 25 lira karşılığında bu reçeteleri yazdığını ve bunun da suç olmadığını açıkladığını duydum. Şimdi Sibel hanım neye göre tutuklandı ve polis hücresine konuldu.

Sibel hanımın anlaşmalı bir ya da birkaç eczaneyle işbirliği yaparak binlerce sahte reçete yazmadığını herkes biliyor. Ama gelin görün ellerine kelepçe vuruldu ve mahkeme koridorlarında yürütüldü.

Sibel hanım bir elbise ile ellerini örttü ki internet sitelerinde elleri kelepçeli halde hatıralarda kalmasın.

Bu iş zıvanadan çıktı çıkıyor. Polis soruşturma ve tutuklama şekline baktığınızda daha onlarca doktorun ve eczacının tutuklanacağından emin olabilirsiniz.

Çünkü sosyal sigorta reçetesi yazmayan özel doktor neredeyse yok gibidir.

Sigortalarla anlaşmalı olan 83 doktordan bahsediliyor.

Bu doktorların hemen hemen hepsi hasta görmeden reçete yazmıştır.

Özellikle pandemi döneminde çok çabuk unutuyoruz sokağa çıkma yasağı vardı ve birçok sigortalı hasta doktorunu görmeden reçete yazdırdı ve ilaçlarını öyle alabildi.

Polis soruşturması öyle anlıyoruz ki pandemi dönemini de kapsıyor.

Kaldı ki pandemi döneminde doktorunu görmeden reçete yazdırma hakları hem hastalarda hem de doktorlarda halen mevcut.

Polis neye göre tutukluyor neye göre bir soruşturma yürüyor artık anlamak güç hale geldi geliyor.

Kadim dostum Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Sadık Gardiyanoğlu bu işe müdahale etmezse daha çok doktor ve eczacı hasta görmeden reçete yazdığı için tutuklanacak ve mahkeme huzuruna çıkarılacak.

Buradaki sorun polis soruşturmasının şeklinin değişmiş olması.

Polis elbette soruşturacak ve bu işten usulsüz yolla para kazanan yolsuzluk yaparak para kazanan kim varsa tespit edip yargı huzuruna çıkaracak ama dediğim gibi mahkemelerin de mesaisi hayli sıkı olacak çünkü hemen hemen sigortalarla anlaşmalı olan tüm doktor ve eczacı tutuklanarak haklarında dava okunacak ya da yargılanmalarının önü açılacak.

Tabii bu yargılanmadan beraat edecek sağlıkçılar olduğu gibi hapis cezası alan sağlıkçılarda olacak.

Buradaki önemli detaylardan biri de usulsüzlük yapanla yolsuzluk yapanın aynı muameleyi görmesi, tutuklanması ellerine kelepçe vurulması ve sosyal medyada teşhir edilmesi.

Tutuklananların belki de en az yarısı ya da yarıdan fazla beraat edecek ama internet gazetelerinde kelepçeli halde fotoğrafları kalmış olacak.

Öyle inanıyorum ki yargı üzerine düşeni başarıyla yerine getirecek ve gerçek yolsuzluk yapanla usulsüzlük yapanın ayrımını yapacak ve öyle sonuç üretecek.

Polis bu kelepçe işinden de vazgeçmeli. Bu insanlar doktor ve eczacı. Cinayet zanlısı değiller.

Pek ala kelepçe takmadan da mahkemeye çıkarılabilirler. Polisin eğer kelepçe takmama yetkisi varsa Allah aşkına kelepçe takmaktan vazgeçsin.

Zaten gerçek yolsuzluk yapanlarla 30 tane 50 tane reçete yazan ayrılacak ve ona göre yargılanacak.

Koca koca insanlar ellerinde kelepçeyle mahkemeye çıkıyor üç gün sonra teminatla serbest kalıyorlar.

Sonuç olarak iş cadı avına dönmüştür.

Toplumdaki algı bu yöndedir. Sanki bu soruşturma şeklinde yanlış yapılıyor gibime geliyor. Sokaktaki vatandaş bunu böyle değerlendiriyor. Benden söylemesi..

*********************

Günün Sözü kadınlar gariptir sevmeyi bilmeyeni sever. Erkekler daha da gariptir, gider sevmeyi bilmemeyi seven kadını sever.

Oscar Wilde

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları