Teşkilat güçlendirilmeli...

Yayın Tarihi: 29/02/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Yeterli polis yok, ne yazık ki bu bir gerçek.

Hükümetin hatta gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin en büyük ayıbı polis teşkilatını güçlendirmemek. Ciddi anlamda polis istihdamı yapılması lazım ama gelin görün ki yapılmıyor. Teşkilatın en az bin polise daha ihtiyacı var.

Kasım Kuni; Polis Genel Müdürümüz, çocukluğumdan bilirim. Ben Dikmende büyüdüm. Kasım beyi hep görürdüm üniformalarıyla işine gider dönerdi. Biz çocuktuk o zamanlarda. Benim köylümdür Polis Genel Müdürümüz. Çok değerli bir adamdır. Kendini geliştirmiş, iyi eğitim almış Polis Teşkilatını layıkıyla yöneten ve yönetecek olan bir polistir. Bunun için şanslıyız.

Polis hem askere bağlı hem Başbakanlığa. Bizim ülkede işler biraz farklı ilerliyor ama polis siyaset yapamaz, şikayet edemez, polisimiz az diye beyanat veremez. Onların yerine bir gazeteci olarak ben yazıyorum. Polisimiz az, yeterli değil. Hem sayısının artırılması hem de araç gereçlerinin artırılması yenilenmesi lazım. top hükümettedir. Polisin imdadına hükümet yetişecek. Kaç polis alabilirse alacak.

Başbakan, Polis Genel Müdürüyle bir çalışma yapıp hangi bölümlere acilen polis ihtiyacı varsa istihdam edecek. Yetki Başbakandadır ve bu konu gerçekten acildir. Beklenecek üzerine yatılacak, göz ardı edilecek bir durum değildir.  

NARKOTİK ŞUBE BAŞARILI

Narkotik şubeyi örnek verelim. Gayet başarılı çalışıyorlar. Uyuşturucu konusunda etkin bir mücadele veriyorlar. Gün geçmiyor ki bir uyuşturucu vakası yakalanmasın. Tebrik etmek lazım. sayıları yeterli mi bilmiyorum; ille ki istihdama ihtiyaçları vardır. Böylesine başarılı bir şubenin daha fazla desteklenmesi gerekiyor.

TRAFİK ŞUBESİ ZOR DURUMDA

En önemli şubelerden biri Trafik. Kesinlikle sayıları yeterli değil. Etkin trafik kontrolü yapamıyorlar, kazalara anında müdahale edemiyorlar. Çünkü sayıları az. Bir kaza yaptıysanız Allah yardımcınız olsun, bekleyin de polis gelecek. Yine de yetişmeye çalışıyorlar.

Gün içerisinde sivil motorların üzerinde yolun kenarına park etmiş araç kontrolü yapan çok polis gördüm. Ya da polis motoruyla bir polis yolun kenarında duruyor ve kontrolleri yapıyor gelip geçen araçların. Artık kaç araç durdurabilirse.

Polis gece yarısından sonra yollarda olması gerekiyor. Hele hele Cuma, Cumartesi gecelerinde tüm ilçelerde eğlence mekanlarının dışında polisin çadır kurması ve alkol kontrolü yapması lazım. imkan verdikçe yapıyorlar, yeterli mi kesinlikle yeterli değil.

Ölümlü kazaların çoğu gece geç saatlerde oluyor. Çünkü yollar boş, polis yok. Alkolü yüklenen vatandaş yollar benim diyerekten uçak misali araba sürüyor, sonra gelsin ölümlü kazalar.  Trafik şubesinin gerçekten desteklenmesi lazım.

KEZA ADLİ ŞUBE DE ÖYLE

En önemli şubelerden biri de Adli Şube. Suç oranları ciddi anlamda arttı. Ne ararsanız var. darp, kavga, bıçaklama, silah çekme, tecavüz, tehditler ve dahası. Bu olayların hepsine Adli Şube polisleri bakıyor. Sayıları kesinlikle yeterli değil, artırılması lazım.

Yazdım yine yazıyorum. Polis teşkilatının güçlendirilmesi gerekiyor, güçlendirmemek Hükümetin ayıbıdır, büyük zaafiyettir. Umarım bir an önce gerekli istihdamlar ve çalışmalar hükümet tarafından yapılır...

***************

Günün Sözü

Hayallerinin peşinden koşmanın da bir bedeli vardır.

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları