Elektrik yüzde 22 zamlanacak...

Yayın Tarihi: 02/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

El-Sen Başkanı Ahmet Tuğcu dün konuğumdu. Çok verimli bir program yaptık ve çok önemli konuları konuştuk. Programa doğrudan mart ayının başlarında yapılan % 15’lik elektrik zammından girdim. Sorumu sorar sormaz % 22 daha zamlanacak diye cevap verdi ve elektriğin nasıl zamlandığını anlattı uzun uzun. Aksa’ya yapılan bir milyar liralık borçlanmanın ve yine Aksa’ya her ay önenen 2,6 milyon doların olduğunun altını çizdi.

KIB-TEK'in maliyetlerinin ve borçlarının sürekli arttığını ve bu artışlardan dolayı bu borçların topluma fatura edildiğini söyleyen Tuğcu “önümüzdeki ay da elektrik % 22 artacak” dedi bundan toplumun zarar göreceğini söyledi.

Son yapılan % 15’lik zamla birlikte sekiz ayda elektriğe yapılan toplam zam % 64 olmuştu. Eğer Tuğcu’nun dediği gibi bu ay elektrik bir daha zamlanırsa ki bu zam yapılacaksa hayat pahalılığı hesaplamasına girmemesi için Nisan ayının 25’inden sonra yapılacak işte o zaman toplam dokuz ayda yapılan elektrik zammı oranı % 88’e gelmiş olacak.

İşin ilginç tarafı şu ki ne kadar zam yapılırsa yapılsın olması gerektiği gibi hayat pahalılığına bu yansımıyor. 385 lira olan tüp gaz zamlarla birlikte 415 lira oldu. Yani bir ayda tüp gaza iki kez zam yapılmış oldu. Gıda emtiaları % 70-80 oranında arttı. Durun bakalım beş nisanda hayat pahalılığı açıklandığında bu sefer kaç çıkacak.

Uzun uzun anlattı Ahmet Tuğcu. Aksa’ya muhtaç olmadığımızı ve Aksa’ya bu yüksek faturalar ödeneceği yerde KIB-TEK’e yatırımlar yapılsa KIB-TEK’in tek başına tüm elektriği karşılayabilecek pozisyonda olduğunu. Başkan “gece pik saatlerimiz 305 kilowatt, Teknecik 310 kilowatt üretebiliyor” dedi. Yani KIB-TEK şu an mevcut elektriği karşılayabiliyor.

8 numaraları santralin yaklaşık üç yıldır bozuk olarak durduğunu ve 7 numaralı santralin da 40 dür devre dışı kaldığının altını çizen Tuğcu santralin sigortalı olduğunu bir an önce tamir edilmesi gerektiğini ancak oyalanılmaktan dolayı bir türlü bu santralin tamir edilmediğini. İhaleye çıkılması için Türkiye’deki firmanın beklendiğini anlattı.

Aksa’ya her ay önen 2,6 milyon dolar yerine bir yılın sonunda iki adet santral alınabilecek paraya ulaşılabileceğini de anlatan Tuğcu “bunu yapmak yerine Aksa’nın 25 yıllık cihazlarının parasını biz ödüyoruz” dedi.

KIB-TEK’e söz verildiği gibi iki santral alınsa daha yüksek pikleri de KIB-TEK göğüsleyebilir ama gelin görün ki bu yatırımlar yapılmıyor. İhaleye çıkılacak. Altı aydır ihaleye çıkılmasını bekliyoruz. Defalarca kez uyardık nasıl ki ihaleye çıkılmadan Aksa ile sözleşme imzalandı ve bakanlar kurulu karar üretti. Söz konusu iki santralin alınması içinde ihaleye çıkılmaz ve bakanlar kurulu karar üretir ve alır. Bunu kaç kez söyledik ama bu yapılmıyor” diye uzun uzun anlattı.

Hükümet sanki de KIB-TEK’in güçlenmemesi ve Aksa’ya muhtaç olmamız için duyarsız davranıyor algısı çıkıyor haliyle ortaya. Evet Teknecik 310 kilowatt üretebiliyor; daha yüksek bir seviyeye çıkıldığında bunu Aksa karşılıyor. Daha doğrusu Aksa’dan alım garantili elektrik alınıyor eksileni Teknecik karşılıyor.

Ama KIB-TEK’e yatırım yapılsa ve iki yerine dört santral alınsa Aksa’ya hiçbir muhtaciyet kalmayacak. Gelin görün ki bu yapılmıyor. Aksa’ya ihtiyaç yok denildiğinde de pik saatlerini Aksa olmasa karşılayamayız deniliyor. Doğru mu peki evet doğru. Şu an Aksa sız elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün değil ama siz KIB-TEK’e yapın bakalım yatırımları güçlendirin Teknecik'i o zaman işte Aksa’ya ihtiyaç kalmaz. Sözün sözü pahalıdan elektrik satın alıyoruz. Pahalıdan aldığımız için ise elektrik faturaları da zamlanıyor.

******************

Günün Sözü

Gölgene bak, beni anlamak istiyorsan; O kadar yakın, ama sana asla dokunamayan.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları