Her şey başbakanın kontrolü altında, rahat olun…

Yayın Tarihi: 03/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Hükümeti eleştirdiğimiz birçok konu var. Örneğin hayat pahalılığı, örneğin elektrik zammı, tüp gaz zammı. Anlaşıldı ki hükümet bu konularda ucuzlatma yapamıyor. Bu bir ekonomik varlık meselesidir. Serbest piyasa ekonomisi meselesidir. Akaryakıt dünyanın her yerinde pahalı oluyor, zam kaçınılmaz anlayacağınız. Gaz, gıda ürünleri dünyanın her yerinde pahalı oluyor ve bu zamlar oldukça maalesef bizim ülkemiz de bundan etkileniyor. Burada önemli olan hükümetin bunlar karşısında ne yaptığıdır.

Başbakan Ünal Üstel’in hakkını vermek lazım. Başbakan elinden geleni yapıyor. Hayat belki ucuzlatılamıyor ama bunun yerine hayat pahalılığı veriliyor örneğin. Senede iki kez olan hayat pahalılığı Başbakan Ünal Üstel’in düşünceleri doğrultusunda üçe çıkarıldı. Artık hayat pahalılığı daha kısa sürelerde verilecek ve vatandaşın alım gücü korunacak. Son derece önemlidir. Buna bağlı olarak Asgari ücrette belirlenecek ve asgari ücrete çalışan vatandaşın da alım gücü korunacak.

Sahte reçete olayı patladı. Başta Başbakan Üstel olmak üzere hükümet olayın üzerine ciddiyetle gitti. Ortada ciddi bir skandal var ve bu konuda tutuklamalar oldu. Artık o konuda yargı süreci çalışıyor. Kim suçlu kim masum yargı bunun ayrımına varacak ve suçlu olanlar cezasını çekecek suçsuz olanlar ise bu işten alınlarının akıyla berat edecekler.

Arkasına sahte diploma meselesi. Başta Başbakan Üstel olmak üzere hükümet bu işin üzerine ciddi kararlılıkla gitti. Soruşturma devam ediyor. Bu soruşturma hem polisi hem Yödak’ı aşan bir durum olduğu için yine Başbakanın talebiyle YÖK ülkeye çağrıldı ve YÖK KKTC’ye geldi. Şimdi geriye dönük 5 yıl araştırmalar yapılacak ve kimin diploması sahte kimin değil hem sağlıklı şekilde hem de hızlı bir şekilde ortaya çıkacak. Bu noktada Başbakan Üstel’in bu yardımı Türkiye’den talep etmesi ve YÖK’ün Adaya gelip bu incelemelere başlayacak olması son derece önemli bir gelişmedir. Başbakan doğrusunu yaptı ve bu işi uzmanların eline bıraktı.

Başbakan sorunlar karşısında son derece disiplinli ve serttir. Ben kendisini uzun yıllardır tanırım. Hükümeti ve ülkeyi büyük bir disiplin ve titizlikle yönetiyor. Bu da Başbakanın halk nezdinde karnesine artı olarak yazıyor. Halk Hükümetten memnun. Burada çözülmesi gereken hızla pahalılaşan hayattır. Ne yazık ki Ülkemizde serbest piyasa ekonomisi var ve buna müdahale edemiyorsunuz. Hükümet de bunun yerine hayat pahalılığı artışı veriyor ki durumu dengelesin. Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Muhalefet eleştiriyor ama gelin görün ki onların da iktidarda oldukları zamanı da gördük. Türkiye’den tek bir kuruş gelmiyor ve zamlar altında memleket eziliyordu. En azından Başbakan Üstel’in Türkiye Hükümetiyle son derece iyi ilişkileri var bu ilişkiler, bu yakın dostluk KKTC’ye hem maddi katkı hem de yatırım olarak yansıyor.

Ne yazık ki isteseniz dahi bazı zamların önüne geçemiyorsunuz. Bu kadar soruna karşın Başbakan elinden geleni yapıyor ve başarılı bir şekilde ülkeyi yönetiyor. Eksiklikler var mı var tabii. KKTC yönetilmesi kolay bir ekonomiye sahip değil. Tanınmamış bir devletsiniz ve ticaretiniz sınırlı. Örneğin bir narenciye konusunda Başbakan bu konuyu çözmek için gerçekten uğraştı, yakinen biliyorum uğraşını. Çözülemedi ama üreticinin ürünü alınıyor ve tazmin ediliyor. Hükümetin parası olmasaydı bu da yapılamazdı. Yani Başbakan hükümetin kaynaklarını zarara uğrayan üreticinin lehine kullanıyor.

İstatistik Kurumu'na ciddi bir titizlik gösterilmeli ve rakamların sağlıklı çıkması sağlanmalıdır. Zamlar kaçınılmaz olacak belki ama istatistik kurumu da bunu doğru tespit edecek ve doğru rakamları yansıtacak. Hükümetin parası var dostlar, bu paralar dönecek dolaşacak vatandaşın cebine geri girecek.

Sonuç olarak evet sorunlar ve sıkıntılar var ama bunların üstesinden gelebilecek bir Başbakan var. bunun için şanslıyız.

******************

Günün Sözü

Seni seviyorum, çünkü bütün evren sana ulaşmam için işbirliği yaptı.

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları