Kolay mı öyle hükümet bozmak...

Yayın Tarihi: 05/04/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Yine bir hükümet kriziyle karşı karşıyayız. Aslında bu hükümetin değil Fikri Ataoğlu’nun bir krizi. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bugün adaya geliyor ya Fikri Ataoğlu dışındaki vekiller birazda Cevdet beyin bu gelişinde dolayı dün hükümetten çekilme tartışmasını gündeme taşıdılar. Yazının başında dediğim gibi bu kriz aslında hükümetten ziyade Fikri Ataoğlu’nun bir krizi. Çünkü uzun zamandır Fikri başkan partide otorite sağlama noktasında ciddi sıkıntılar çekiyor. Diğer vekiller Fikri başkanın başkanlığını istemiyorlar diye biliyorum.

Peki Demokrat Parti hükümetten çekilir mi? Bu sorunun iki tane cevabı var. Fikri Ataoğlu açısından bakarsanız Fikri başkanın kesinlikle hükümetten çekilmek gibi bir niyeti yok. Gerçi gelen haberlere göre Ataoğlu Demokrat Parti’nin alacağı kararlara uyacağını açıkladı. Dün biraz nabız yokladımsa da asıl sıkıntının ne olduğunu öğrenemedim. Ama sıkıntılardan bir tanesi Ataoğlu’nun kendisi. Demokrat Parti de bir başkanlık tartışması var. Yoksa Demokrat Parti’nin hükümet içinde çok geniş imtiyazları var, birçok daire hükümet ortağı DP’de bulunuyor, hem de bunlar iyi daireler. Başbakan Yardımcılığı keza Demokrat Parti de. Yani demem o ki Demokrat Parti’nin aslında hükümetten çekilmek için gerçekçi bir nedeni yok. Pardon yanlış yazdım, Fikri başkanın bir nedeni yok diye yazacaktım. DP Parti Meclisi böyle bir karar üretirse DP hükümetten çekilir hükümet bozulmaz yoluna DP’siz devam eder.

Demokrat Parti’nin üç vekili var, DP hükümetten çekilirse hükümetin sayısı 26’ya düşer. Zor da olsa hükümet yine yoluna devam edebilir. Bağımsız milletvekilleri destek verir deniliyor ama ben çok ihtimal vermiyorum.

PEKİ HÜKÜMET BOZULUR MU?

Şimdi bu sorunun iki cevabı var. Normal şartlar altında bozulmaz. Bozulmaz çünkü bu hükümeti kuran Ankara hükümeti ve Ankara hükümeti 2027 yılına kadar hükümette kesinlikle bir sorun istemiyor. Nasıl kurulduğunu da çok iyi hatırlıyoruz. Faiz Sucuoğlu sırf başbakan olmasın kalmasın diye, küçük ortaklar hükümetten çekilmiş saçma sapan nedenler uydurmuşlardı. Faiz Sucuoğlu çekilince de hükümet hop kuruluvermişti.

Demem o ki normal şartlarda hükümet bozulmaz; çünkü Ankara buna izin vermez ama buna rağmen Demokrat Parti Parti Meclisi bir karar üretirse elbette ki DP hükümetten çekilir. Tabii böyle durumlarda Ataoğlu dışındaki vekiller elçiliğe çağrılır, sıkıntıları öğrenilir ve buna çözümler bulunur ve bu kriz aşılır. Normal şartlarda sistem böyle çalışır. Muhtemelen yine böyle çalışacaktır ama başarılı olunacak mıdır onu da bekleyip göreceğiz.

Her şeyden önce DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu’nun parti içindeki iktidar sorununu çözmesi gerekiyor, bunu çözmediği sürece Demokrat Parti hükümetten çekilse bile DP’nin kendi içindeki sorunları bitmeyecektir; hatta bu çekilmenin ardına Demokrat Parti olağanüstü bir kurultaya bile sürüklenebilir.

BAŞBAKAN DA BU SORUNLARI ÇÖZEBİLİR

Tabii bir başka seçenek daha var. Başbakan Ünal Üstel bu krizi pek ala kendisi de çözebilir. Ataoğlu’nun dışındaki vekillerle görüşerek sıkıntıların ve beklentilerinin neler olduğunu öğrenip bunları gidererek bu krizi çözebilir, bu da bir diğer seçenektir. Hükümet genel olarak iyi gidiyor, yapılan ve yapılacak olan yatırımlar var, maaşlar ödeniyor artışlar yapılıyor, Ankara ile tam uyum içinde bir hükümet var karşımızda. Sizce kolay kolay bozarlar mı bu hükümeti ?

******************

Günün Sözü

Mükеmmеl kişiyi aramaktan vazgеç. Tеk ihtiyacın olan sana sahip olduğu için şanslı olduğunu düşünеn biridir.

Anonim

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları