İran üsleri vurursa...

Yayın Tarihi: 15/04/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

İran-İsrail savaşı bölgede daha geniş kapsamlı bir savaşın yaşanmasına sebebiyet verebilir. İran’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırı sonrasında İsrail, İran’a saldırmak için bir koalisyon gücü oluşturacaklarını ve ona göre cevap vereceklerini açıkladı. Bu demek oluyor ki içinde Amerika ve İngiltere gibi ülkelerin olacağı geniş kapsamlı bir savaş çıkacak. Unutmayın ki İran kolay lokma bir ülke olmadığı gibi dünyanın 13. büyük ordusuna sahip bir ülkedir. Ayrıca İran’ın elinde çok sayıda uzun menzilli füzeler de bulunmaktadır. Yani İsrail tek başına üstelik araların uzun bir mesafe olan İran’a karşı tek başına savaşamayacak durumdadır.

Lafı getirmek istediğim nokta Kıbrıs'tır. Bildiğiniz gibi Kıbrıs’ta İngilizlere ait olan ve Amerikaların kullanımına verilebilecek ve halihazırda verilen iki üssü bulunuyor. İran Genel Kurmayının açıklamalarına baktığımızda Amerika’nın bu savaşa karışmaması karışması halinde bölgedeki üslerini vurabileceği yönündedir. Bu da demek oluyor ki ilerleyen süreçte Kıbrıs üzerinden İran’a bir saldırı gerçekleşirse İran’ın elindeki uzun menzilli füzelerle bu üsler vurulabilir.

Savaştır bu olmaz demeyin. Israil’in bölgesel koalisyon kuracağız açıklaması orta doğuda bir bölge savaşı gerçekleşeceği ve bölgede bulunan ülkelerin istemese de bu savaşın bir parçası olacaklarını anlayabiliriz.

Umarız olmaz ama öyle görülüyor ki bu savaş olacak ve bu savaş bir bölge savaşına dönüşecek. İran en az İsrail kadar tehlikeli bir ülke ve en az İsrail kadar güçlü bir ülke. Unutmayın ki Hürmüz Boğazı başta olmak üzere petrol geçişlerini elinde bulunduran ve bu boğazları kapatarak dünyada ciddi bir petrol sıkıntısı yaratabilecek bir ülke. Daha da önemlisi İran’ın savaşa dahil olması öyle kısa sürecek bir savaş da olmaz.

Bu nedenle uluslararası güçlerin başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bir bölge savaşının çıkmasını engellenmesi gerekiyor. İran topyekün bir savaşa maruz kalırsa elindeki tüm silahları kullanmaktan çekinmeyecektir bunun adı da tam bir facia demektir. Yani demem o ki İran kolay dövülebilecek bir adam olmadığı gibi “siz beni yok ederseniz ben de size yok ederim” mantığında olan bir ülkedir bu nedenle çıkabilecek bir bölge savaşının birçok ülkeyi etkileyebileceği kesindir.

Kıbrıs yakınlarında her ne kadar savaş olsa da sakin huzurlu bir ülke oldu bugüne kadar ancak ülkede bulunan üslerin bu savaşın bir parçası olacak olmasından dolayıdır ki bu üsler İran tarafından vurulabilir ve Kıbrıs kendini hiç istemediği bir savaşın ortasında bulabilir.

Bu kolay olmaz diyenler çıkabilir ancak bu son derece kolay olabilir. İran’a karşı İngiltere’nin de içinde yer alacağı bir koalisyon gücü karşısında üslerin bulunduğu Kıbrıs da payına düşeni alabilir ve vurulabilir.

Füzeler ateşlendiğinde hedefi tutmayarak üs dışındaki bölgelere de düşebilir. Bunun adı savaş ve ülke ciddi olarak bundan etkilenebilir.

Sonuç olarak umarım sağ duyu hakim gelir ve İran’a saldırmak gibi bir hataya düşülmez. İran'a saldırmak demek orta doğuda birçok dengenin sarsılmasını hatta İsrail’in sonunu getirmesi anlamına da gelebilir.

Rumlar eskiden Rus dostuydular şimdi ise Amerikan dostu oldular. Bildiğiniz gibi Amerika Yunanistan’ın birçok yerine üs kurmuş bir ülke ve Güney Kıbrıs’ı da bu savaşın içine çekebilirler.

Belki yarın savaş çıkmayacak ama ilerleyen süreçte çok ciddi bir bölge savaşı çıkacağı kesindir. Bu huzurlu günleri mum ile arar noktaya gelebiliriz.

*******************

Günün Sözü

Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür.

Jean Paul Sartre

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları