Başbakan’dan hayvancıya çok ciddi destek…

Yayın Tarihi: 20/05/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Hayvancıların bugün eylemi var üstelik de süresiz. Bakalım nasıl sonlanacak ya da nasıl bir çare bulunacak. Öte yandan en nihayet ithal et serbest bırakıldı. Devlet kontrolünde ülkemize et getirilecek. Başbakan Ünal Üstel, Hollanda’dan kuzu eti getirileceğini ve bunun satış fiyatının 400 lira olacağını kıymanın ise 300 liradan olacağını açıkladı. Son derece önemli bir adımdı ve bildiğim kadarıyla ilk kez yapılıyor bu. Artık on binlerce fakir fukara uygun fiyattan et yiyebilecek.

Hayvancılar bu durumdan rahatsız olsalar da bir orta yol bulunacağına inanıyorum ben. Yerli kuzu her ne kadar olursa olsun maddi durumu yerinde olan yurttaşların yine kasaplardan yerli kuzuyu da tercih edeceklerini ifade etmek lazım. Özetle ben bu ithal et meselesinde bir kriz beklemiyorum.

Öte yandan Ünal Üstel hükümetinin başta hayvancıya olmak üzere tarımla uğraşan yurttaşlara son iki yıl içerisinde ciddi katkılar yaptığını da öğrendik. 

2022 yılı itibariyle 2024 yılı karşılaştırıldığı zaman bu süreç içerisinde dönüm başına ödenen doğrudan gelir desteği 2022 yılında 161.388.851 TL ödeme payı alırken 2024 yılında bu rakam 392.180.000’TL’ye kadar yükselmiş ve oransal olarak %143 artış olmuştur. Öte yandan hayvan başına 2022 yılında 112. 190.620 TL, 2024 TL yılında 287.733.000 TL ödemek kaydıyla %156’lık bir artış olmuştur.

Tarımsal alanları işleyerek üretime katkı koyan üreticiler ile balıkçılık sektörü de dahil olmak üzere her yıl akaryakıt desteği verildi. Bu sektörler; kuru tarım, nadas, sulu yem bitkisi, narenciye, bal, meyve ağaçları, zeytin, badem, harup, sebze ve sera alanları, ilkbahar ve sonbahar patates ve balıkçıları kapsıyor.  Bu sektörlere 2022 yılında verilen destek 50.340.754 TL civarındayken, 2024 yılında 150.350.180 TL olarak %199 oranında artmıştır. Yine Yıllar itibariyle 2022 yılında 138.079.214 TL’den 2024 yılında 303.008.808 TL’ye yükselen bir rakamla %119 oranında küçükbaş ve büyükbaş çiğ sütün taban fiyatına verilen ek primin doğrudan gelir desteği kalemi artırıldı. Arpa sübvansiye desteğinden faiz istikrar yolundan kredili arpa veya yem desteğinden yıllar itibariyle 2022 yılına bakıldığı zaman genel olarak 119.334.415 TL, 2024 de ise 416.574.210 TL oldu. Bu da bize %249’luk bir artış göstermektedir.

Anlayacağınız Başbakan hayvancı için deyim yerindeyse kesenin ağzını açtı ve çok ciddi katkılarda ve teşviklerde bulundu.

Bunlar çok ciddi rakamlardır. Başbakan Ünal Üstel’in tarımla uğraşan kesimlere verdiği önemi gösteriyor. Yani anlayacağınız hükümet hayvancılıkla ve tarımla uğraşan çiftçilere çok ciddi teşvikler ve destekler vermiştir. En önemli konulardan biri de akaryakıt zamlandığında Başbakanın özellikle çiftçinin kullandığı mazota zam yapılmasını engellemesidir. Bu konuda Başbakan Üstel’in Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’na kesin talimatı olduğunu ve mazota zammın yapılmadığını bizzat biliyorum. Bu konuda Başbakan çok ciddi hassasiyet göstermektedir.

Ne yazık ki biz çok yağış alan bir ülke değiliz. Bu nedenle beklenen tarım geliri sağlanmakta sıkıntılar yaşanmaktadır. Hayvancının girdi maliyetleri hayli yüksektir zaten bu nedenle et bir türlü ucuzlayamıyor ve hükümet ithal et getirmek zorunda kalıyor. Tüm gelişmiş ülkelerde hayvancılıkla uğraşan kesimlere hükümetler çok ciddi teşvikler verirler; çünkü hayvancılık sektörünün tarımla uğraşan sektörlerin ayakta kalması ve girdi maliyetlerinin yüksekliğiyle ilgili olarak mücadele edebilmesinin temel koşulu çiftçiye destek vermekten geçmektedir.

Üstel hükümeti bu konuda çok hassas davranıyor. İşte rakamlarla sizlere tarıma verilen teşvikleri açıkladım. Bu bilgileri elde ettim ve derledim.

Başbakan Ünal Üstel başta eğitim alanı ola k üzere, eski bir turizm bakanı olması hasebiyle turizmle, daha önce başarılı bir Sağlık Bakanlığı yaptığı için sağlık sektörüne, yine başarılı bir İçişleri Bakanlığı yaptığı için taşınmaz mal konusu ve ülkenin güvenliği açısından çok hassas davranmaktadır.

Böylesine işini ciddi alan bir siyasetçi hiç şüphe yok ki 2027 yılına kadar Başbakan olarak siyasi serüvenini sürdürecektir.

******************

Günün Sözü

Sadece bedenleri, şekilleri, görüntüleri sevenlere ne yazık! Ölüm her şeyi yok edecek. Ruhları sevmeyi deneyin, onlara yeniden kavuşursunuz.

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları