Berova’dan Üstel’e açık destek...

Yayın Tarihi: 14/06/24 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Maliye Bakanı Özdemir Berova dün konuğumdu. Çok değer verdiğim bir siyasetçidir Sn. Bakan. İşini iyi yapan bakanlardandır. Ne zaman arayıp rica etsek kırmaz gelir. Çok şey konuştuk.

Program kapatmadan UBP kurultayını sordum ve dedim ki bize bir manşet verin.

Bakan Berova Başbakan Üstel’in kabinesinde yer alan biri olarak Başbakanın yanında olduklarını ve Kurultay sürecinde kesinlikle Başbakan Ünal Üstel’i destekleyeceğini söyledi. Bakan Berova “Kurultayı Başbakanımız çok rahat bir şekilde kazanacaktır; ben buna inanıyorum. Bu süreçte elbette ki Başbakanın yanında olacağım ve kendisini destekleyeceğim” dedi.

Bakan Berova’ya erken seçim olur mu diye sorduğumda ise “önümüzde bir seçim var o da Cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Türkiye’ye yaptığım tüm temaslarda Ankara Hükümetinin Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın yanında olduğunu yaptıkları konuşmalarından ve söylemlerinden anlıyorum. Bu nedenle bizim önümüzde bir seçim var o da erken seçim değil Cumhurbaşkanlığı seçimidir” dedi

Evet, Kurultayı konuşmak için belki erken diyeceksiniz ama kurultaya beş aydan az bir zaman kaldı.

Ağır ağır süreç başlayacak.

Zaman zaman erken seçim olabileceğini duyuyoruz, hatta kabinenin değişeceğini ve kurultaya yönelik bir kabine kurulacağını da duyuyoruz.

Bu söylentileri bir gazeteci olarak ben de duyuyorum ama açık konuşmak gerekirse şunu söyleyebilirim ki hiçbir güç bu hükümeti erken seçime götüremez.

Neden götürsün ki bir kendi kendinize sorun, neden götürsün? Hükümette para gani, hayat pahalılığını ocak vermiş %50. Nisan hayat pahalılığı %23 verilmiş.

Dört ay sonra bir daha verilecek. Memurun da emeklinin de maaşı neredeyse katlanmış ikiye, hükümet ha bire para dağıtıyor.

Memur memnun, emekli memnun, asgari ücret yeniden belirlendi, özel sektör memnun edilecek. Ortada erken seçimi gerektirecek bir şey yok.

Başbakan Ünal Üstel, Çalışma Bakanlığı’nın önünü açtı, Tarım Bakanlığı’nın önünü açtı, gençlere ev alması için kredi imkanları yarattı, sosyal konutlar yakında yapılmaya başlayacak, çiftçinin sorunlarına el atıldı ve daha sayar gideriz bunları.

Her şey yolunda giderken bir hükümet neden erken seçime gitsin, gaye nedir.

Zaman zaman koalisyon hükümeti kendi içinde sorunlar yaşıyor olabilirler. Koltuk tatlıdır kim koltuğu kaptırmak ister ki, kim koltuktan vazgeçmek ister ki.

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu’nun partisinde sorunlar var mı var, Fikri Başkan çok da bu sorunlara takılmıyor, bakanlığına bakıyor, vekiller sorun çıkardı mı ve bu sorun krize dönüştü mü hükümet bozulmasın diye aracılar hemen devreye girer ve krizi çözer.

YDP’de deseniz yeniden Erhan Arıklı dönemi başladı, yani YDP’de kriz aşıldı.

Yani anlayacağınız hükümet açısından her şey yolunda. Hükümeti bozacak ya da erken seçime gidecek ciddi bir sebep yok ortada.

UBP KURULTAYI NE OLACAK?

Bir kere şunu net olarak ortaya koyalım; UBP kurultayı erken bir tarihte olmayacak.

Her ne kadar Başbakan Ünal Üstel’e kurultayı erkene alın sonra önünüze bakın demişe de birileri Başbakan bu kurultayı ekim ayında yapacak. Yanılmıyorsam 6 Ekim. Peki ne olacak bu kurultayda? Hasan Taçoy ile Ünal Üstel yarışacak ve kurultayı Ünal Üstel kazanacak.

Neden mi? Çünkü Ünal Üstel’in kazanması için UBP içinde üyeye hükmeden vekillerle ki isim açıklamayalım sıkıntı olmasın üye nezdinde gücü olan vekillerin hepsi ile barış imzalanmış durumda, bu vekillerin hepsi de Ünal Üstel’i destekleyecekler.

HEDEF 2027

Yazının sonuna gelirken stratejinin ne olduğunu da söyleyelim.

AK Parti hükümetinin KKTC iç siyasetiyle ilgili stratejisi şudur; Başbakan Ünal Üstel, hükümet UBP-DP-YDP ve Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar şeklindedir.

Ankara’nın KKTC iç siyasetiyle ilgili stratejisi aynen bu yazdığım gibidir. Bu nedenle yok erken seçim olacak, yok kurultay erken olacak yok kabine değişecek; bunların hepsi yine UBP’liler tarafından çıkarılan dedikodulardan başka şeyler değildir. Çocuk oyuncağı değil bu işler.

Aynen anlattığım gibi bu strateji takip edilecek ve işler tıkırında yürüyecek, herhangi bir yol kazası da yaşanmayacak.

Ankara’ya rağmen Faiz Sucuoğlu bile koltuk da oturamadı ki hakkıydı Faiz beyin çünkü çok başarılı bir yol izledi ama Ankara istemediği için ne partinin başında durabildi ne hükümetin başında durabildi; şimdi Ankara’ya rağmen Hasan Taçoy mu durabilecek.

Durumun özeti budur dostlarım. Biz bakalım hükümete baskı kuralım hayatı ucuzlatsın, alım gücümüzü artırsın da geriye kalanları zaten birileri kurguladı.

*********************

Günün Sözü

"Kimseye, sana ihanet etmesine izin verecek kadar güvenme."

Charles Bukowksi

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Özgür Kocabay14/06/24 10:02
Yaziniza sonuna kadar katiliyorum

Diğer Gökhan ALTINER yazıları