CTP’de tüzük sancısı…

Yayın Tarihi: 24/06/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Bizler toplum olarak hep UBP kurultaylarını konuşmaya alıştık. Her ne kadar UBP’nin taban oyu azaldı dense de hepimiz biliyoruz ki UBP eğer kendinden başka partiye oy vermezse hep birinci parti çıkmaya adaydır. Zaten kurultayları da İngiliz kraliyet ailesinin düğünlerine benzer yani görkemli ve kalabalık olur. Gelin görün ki CTP de bu ülkenin önemli bir gerçeği ve olmazsa olmazıdır. Ana muhalefet partisi olarak her ne kadar da sert muhalefet yapmıyorsunuz diye eleştirilse de birçok konuda hükümete yön veren ve geri adım attıran bir partidir. CTP’nin de seneye yani 2025 yılında kurultayı var. UBP’nin bu sene ekim de CTP’nin ise hangi ay olduğunu bilmemekle gelecek yıl içinde kurultayı var.

Ancak CTP’nin kurultayından çok başka bir önemli sorunu var, bende yeni öğrendim tüzükleri. CTP kurultayında adaylar hemen hemen belli. Erkut Şahali, Asım Akansoy ve Sıla Usar. Bu üç aday yarışacak ancak dedim ya CTP’de kurultaydan ziyade tüzük sıkıntısı var. Bildiğiniz gibi CTP tüzüğüne göre üç dönem milletvekilliği yapan seçimlerde başka milletvekili adayı olamayacak. Zaten bu yüzden Tufan Erhürman’ın da son dönemi ya Cumhurbaşkanı olacak ya da aktif siyaseti bırakacak ki keşke bırakmasa. Çünkü CTP’li olmayan birçok seçmen Tufan hocaya duyduğu sempatiden dolayı seçimlerde CTP’ye oy veriyor.

İşte CTP tüzüğüne göre Erkut Şahali ve Asım Akansoy başta olmak üzere neredeyse sekiz milletvekili yapılacak ilk seçimde milletvekili adayı olamayacak, çünkü dönemlerini dolduruyorlar. İşte bu nedenle CTP tüzüğünü değiştirmek için alttan alta bir çalışma yapıldığını duydum. Düşünsenize parti başkanı olabilirsiniz ama milletvekili olamayacağınızdan dolayı ne başbakan olabilirsiniz ne de partinizi mecliste temsil edebilirsiniz. Bakalım CTP erken bir tüzük kurultayı ile bir değişikliğe gidecek mi. Eğer tüzük de değişiklik yapılmazsa en az sekiz vekil siyasete veda edecek.

Tabii kulağıma gelene göre yani bir iddiaya göre söz konusu aday üç isimden ziyade yeni bir vekilin genç bir vekilin de parti başkanı yapılabileceğini duydum. Yani consensus ile böyle bir şey yapılabilir deniliyor. Gerçi ben buna inanmıyorum. Çünkü adını zikrettiğim üç isimde CTP Genel Başkanı olmayı yürekten istiyorlar. Bekleyip göreceğiz. Farkındaysanız bu yazdığım konu hiç konuşulmadı. CTP içinde konuşulduysa da biz yeni duyduk. Ben demiyorum bir siyasetçi 20 sene vekillik yapsın ya da bir ömür boyu UBP’de olduğu gibi ömür boyu genel başkanlık yapsın ama üç dönem kısıtlamasını da hayli yanlış buluyorum. Düşünsenize bir milletvekilinin pişmesi ve ülkesine yeterli anlamda hizmet edebilmesi için yılların geçmesi gerekiyor ve siz bir siyasiye tam da piştiği bir dönemde hade eve diyebiliyorsunuz. Burası Amerika değil, bizim demokrasimiz Amerikan demokrasisi gibi zengin değil.

Düşünün bir cumhurbaşkanı kolay mı pişiyor. Adam pişiyor tecrübe kazanıyor belki ülkesinin önünü açacak harika işler yapacak senin süren doldu hadi evine git diyorsunuz adama. Elbette ki eskiler kazık çakmasın yeniler de siyasete kazandırılsın ama siz bunu eski yeni karışımında uygun bir kıvama getirmezseniz siyaset zayıf düşer. Ben genç isimlerin de bakan yapılmasına karşıyım. Adamın hiçbir tecrübesi yok en kritik bakanlığı alabiliyor sonra da başarısız olduğu için görevden gidiyor. Yanlış işler bunlar.

İşte bu nedenle elbette ki CTP tüzük kurultayı yapsın ve siyasilerin daha uzun siyasette kalmasının yolunu açsın. Eğri oturalım doğru konuşalım. Söz konusu üç CTP Genel Başkan adayının hiçbiri Tufan Erhürman’ın popülaritesinde değiller ve olmayacaklar. Tufan hoca bu toplum için bu ülke için gerçekten de önemli bir kazanım ve şanstır. Şimdi siz adama hadi sen eve git seninle işimiz bitti diyebiliyorsunuz. Halbuki Erhürman gibi bir siyasinin bu ülkeye kazandıracağı çok ciddi şeyler vardır ama siz adama eve git diyorsunuz. Ben bunu yanlış buluyorum.

Hayırlısı bakalım; CTP bu tüzük değişikliğini yapacak mı göreceğiz.

*******************

Günün Sözü

Boğazıma takıldı sevdan... 3 kere sırtıma vur helâl de; alışık değilim harama, ondan olacak herhalde.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları