Öküz ve ortaklık, iğne ile çuvaldız

Yayın Tarihi: 14/04/16 08:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+
  • 'Öküz öldü, ortaklık bitti' diye düşünen ve temelsiz ve altını dolduramadığı argümanlarla eski ortağını sadece yıpratmak amacıyla spekülasyonlar yaratmak, siyasi ciddiyete yakışmıyor.

Bizim ülkede en temel problemlerden birisi partizanlık, diğeri de iğneyi kendisine çuvaldızı başkasına batıramama sorunudur.

Bu ikisinin ne ilgisi var diyeceksiniz…

Açıklayalım…

Gündemi takip edenler, son günlerde eski hükümet ortakları UBP ile CTP arasında yaşanan 'istihdam' tartışmasına vakıftır.

Öncelikle şöyle bir üzerinden geçelim:

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, hükümetin dağılmasının ardından peş peşe açıklamalar yapmaya başladı.

Açıklamaların ortak noktası, CTP'nin usulsüz bir şekilde kapalı kapılar arkasında istihdamlar yaptığı ve partizanca davrandığıydı.

Saldırıya CTP kanadından yanıt gecikmedi. Gerek Başbakan Ömer Kalyoncu, 'UBP hükümetten istihdam ve partizanlık yapamadığı için ayrıldı' açıklaması, gerek İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy'un iddialara karşılık 'koca bir yalan' çıkışı ve gerekse CTP PM Üyesi Ürün Solyalı'nın İhtiyat Sandığı sınavında başarılı olanların listesini yayınlamasıyla UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu'nun tezlerine karşılık verildi.

***

Buraya kadar her şey tamam…

İki siyasi parti, birbirini partizanlıkla suçluyor gibi görünüyor öyle değil mi?

Hayır, değil.

Zira UBP kanadından Faiz Sucuoğlu'nun partizanca ve usulsüz istihdamlar yapıldığı yönündeki sert eleştiri ve beyanların zamanlaması oldukça manidar.

İddiaların bir an için doğru olduğunu kabul edelim… İnsan, böylesi usulsüzlükler ve partizanlıklar yaşanıyorsa bunu ifşa etmek için Faiz Sucuoğlu neden hükümetin dağılmasını bekledi diye sormaz mı?

Bir önceki hükümette bakanlık görevi üstlenmiş UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu usulsüzlük ve partizanlıkları gündeme getirmek için hükümetin dağılmasını beklemekle ne murat etti?

Ve eline ne geçti?

Açıklamaların ardından genel izlenim, UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu'nun böylesi altı doldurulamayan ve zamanlaması manidar olan bir çıkış yapmasının samimiyetsiz ve gerçeklerden uzak olduğudur.

CTP yöneticilerinin partizanca istihdamlar yapıldığı iddialarıyla ilgili yayınladıkları bilgi, belge ve demeçleri de incelediğimizde, CTP'nin yanıtlarının ve belgelerinin ayakları yere basan, tutarlı ve akla yatkın noktalar içerdiği kanaatine ulaşıyoruz.

'Öküz öldü, ortaklık bitti' diye düşünen ve temelsiz ve altını dolduramadığı argümanlarla eski ortağını sadece yıpratmak/zarar vermek amacıyla spekülasyonlar yaratmak, bir Ulusal birlik Partisi Milletvekili olan Faiz Sucuoğlu'nun ciddiyetine yakışmıyor.

Faiz Sucuoğlu böylesi temelsiz ve belgelerle çürütülebilir iddiaları gündeme getirerek UBP yönetimini zora sokmakla bırakmayıp UBP yönetimini kendi tabanı nezdinde itibarını zedeliyor. Bu konuda uyarılması gerekmektedir.

***

Partizanlık iddialarını netleştirdiğimize göre, gelelim iğne-çuvaldız ilişkisine…

Başkalarını eleştirmeden önce kendimizi, siyasetimizi, partimizi, yönetim anlayışımızı, politik manevralarımızı sorgulamamız gerekiyor.

Hangi fikirden olunursa olunsun olgun bir demokratik rejimin temeli öncelikle cesur bir özeleştiriye dayanıyor. Bugüne kadar ne yapıldığına bakılmaksızın gelecek için bu özeleştiri muhakkak yapılmalıdır.

Bu yüzden genelde tüm siyasilerimiz, özelde de Faiz Sucuoğlu güvenilir olmayan iddialarla siyaset yapmak yerine biraz da kendisine iğne batırması gerekiyor.

Kendimizi eleştirmek bize zarar vermez, bilakis geliştirir.

Gelişmekten korkmayalım, statükoda boğulmayalım…

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.